Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

‘Uluslararası Görünüm’de Türk Üniversiteleri Yok

‘Uluslararası Görünüm’de Türk Üniversiteleri Yok
       

İngiliz üniversite derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) Dünya Üniversite Sıralaması’nın ‘Uluslararası Görünüm’ listesine Türkiye’den hiçbir üniversite giremedi. Birinciliği İsviçre’nin önde gelen üniversitelerinden Ecole Polytechnique Federale de Lausanne aldı. İlk üçte ayrıca 2 İsviçre üniversitesi daha var.

Öğrenci çeşitliliği, uluslararası akademisyen, uluslararası işbirliği, farklı ülkelerle birlikte ortak makaleler gibi kriterlere göre Times Higher Education tarafından hazırlanan Dünya Üniversite Sıralaması’nın ‘Uluslararası Görünüm’ göstergesinde Türkiye’den hiçbir üniversite yer almadı.

Üniversitenin yarısı uluslararası

Ecole Polytechnique Federale de Lausanne, 98.8 puanla listenin birinci sırasında. 10 bin öğrencinin eğitim aldığı üniversitenin yarısı uluslararası öğrencilerden oluşuyor. Cenevre Gölü kıyısında 136 dönümlük alanda kurulan üniversite 250’den fazla laboratuvara sahip. İkinci sırada ise 96.8 puanla Cenevre Üniversitesi yer alıyor. 1559 yılında kurulan Cenevre Üniversitesi, 140’ı aşkın ülkeden yaklaşık 16 bin öğrenciye ev sahipliği yapıyor. ‘Uluslararası Görünüm’ sıralamasına 96.6 puanla üçüncü olarak katılan ETH Zürih Üniversitesi’nde ise 3 bin 900 doktora öğrencileri de dahil olmak üzere 110 ülkeden 18 binden fazla öğrenci var.

Devler umduklarını bulamadı

Listede dikkat çekici diğer bir sonuçsa dünyanın önde gelen üniversitelerinden Cambridge’in, uluslararası görünüm açısından 87.8 ile 23’üncü sırada yer alması. Bir diğer gözde İngiliz üniversitesi Oxford, 14’üncü oldu. Çoğu listede dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Massachusetts Institute of Technology (MIT) 84.3 puanla 39. sırada bulunuyor.

Times Higher Education ‘Uluslararası Görünüm 2015’ listesindeki ilk 10 üniversite

1-Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (İsviçre)
2-Cenevre Üniversitesi (İsviçre)
3-ETH Zürich-Swiss Federal Institute of Technology Zürich (İsviçre)
4-Ulusal Singapur Üniversitesi (Singapur)
5-Ecole Polytechnique (Fransa)
6-Royal Holloway, University of London (İngiltere)
7-Innsbruck Üniversitesi (Avusturya)
8-Imperial College London (İngiltere)
9-Nanyang Teknoloji Üniversitesi (Singapur)
10-Curtin Universitesi (Avustralya)

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. davut bey dedi ki:

    DOĞRUCU DAVUT
    27 Ocak 2015, 04:13
    YABANCI DİL BARAJI YOK,LİSANS PUANI BARAJI YOK AMA SADECE TURKCE MATEMATIK TESTİ ALES BARAJI VAR AKADEMİK ALIMLARDA. YABANCI DİLİN 100 PUAN OLSUN,LİSANS PUANIN DA 100 PUAN OLSUN ALES BARAJINI GEÇEMEZSEN AKADEMİSYEN OLAMIYORSUN. ……….AMA ALES ten 70 ALDIN ÜNİVERSİTEDE SINIFIN EN TEMBELİ OL, AD SOYAD MEMLEKET SORACAK KADAR Bİ YABANCI DİL BİL İŞTE O ZAMAN AKADEMİSYEN OLABİLİYORSUN. VE YABANCI DİL-LİSANS PUANI YÜZDELİK KATKISI DA ÇOK ÇOK AŞIRI DÜŞÜK ALES PUANI YANINDA……..ARKADASLAR SİZCE BU MANTIKLI MI,BÖYLE Mİ OLMALI DOĞRUSU..BU SAÇMALIĞA KİM DUR DİYEBİLECEK…HERKES MEMNUN MI MERAK EDİYORUM VALLAHİ DE BİLLAHİ DE..

  2. ustof dedi ki:

    Benim Türkiye adayım Çukurova Üniversitesi olurdu. Çukurova Üniversitesiyle daha fazla uğraşmayın.

Yorum Yaz