reklam
Akademik Personel | 17 Ocak 2017, Salı

Türkiye’de İlk Kürtçe Doktora Programı Açıldı

5 Kasım 2015
Türkiye’de İlk Kürtçe Doktora Programı Açıldı
       

Türkiye’de ilk defa Kürtçe doktora programı Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesinde açıldı. Biri Irak Kürt bölgesinden olmak üzere beş öğrenci alındı.

Türkiye’de açılım süreciyle birlikte Kürt dili ile ilgili Mardin Artuklu Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversitede yüksek lisans, lisansüstü programlar gerçekleştirilerek, bilimsel, kültürel, tarihsel ve pedagojik alanlara yönelik eleman yetiştirildi. Şimdi de ilk olarak Kürtçe doktora programı Diyarbakır’da; Dicle Üniversitesi’nde açıldı.

‘İhmal edilmiş bir dil’

Dicle Üniversitesi’ndeki programa yapılan 19 başvuru arasından beş kişi alındı. Alınanlardan biri Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Erbil kentinden. Programı yürüten Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Hasan Karacan, Kürt dilinin bilimsel olarak ihmal edildiğini düşündüğünü belirtiyor.

“Kürtçe için ‘Bir dil değil Farsçanın bir kolu’ deniyordu. Bilimsel olarak düşündüğümüzde bu dilin yıllardır ihmal edildiğini düşünüyorum. Ancak şimdi Türkiye’de dile karşı zihniyet değişimi var. Hem hükümet destekliyor hem de toplum tarafından olumlu karşılanıyor. Rektörümüz, YÖK Başkanı ve Hükümetimizin destekleri ile programımıza başladık. Programa katılan arkadaşlarımız üç yıl eğitim alacaklar. Ardından bu işin uzmanı olarak mezun olacaklar.”

‘Halklar birbirlerini tanıyor’

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Bölümü’nde 20’den fazla dilin araştırıldığını belirten Hasan Karacan, zamanla o dillerin arasına Kürtçe’nin de gireceğini umut ettiğini belirterek dillerin insanların birbirlerini tanımalarına vesile olacağını söylüyor:

“Gönül isterdi ki Ankara ve İstanbul gibi Kürt nüfusunu barındıran büyük kentlerimizde de Kürtçe dili araştırılsın. Ancak zamanla bunun olacağını düşünüyorum. Kürtçenin böyle tanınması ve kabul görmesi halkların birbirlerini tanımalarına vesile olacak. Bu aynı zamanda bir zeytin dalıdır.”

Bingöl ve Muş sırada

Dicle Üniversitesi’nde dijital ortamda yayın yapan uluslararası Kürtçe bir dergi de çıkarılıyor. Hedeflerinin konferanslar yaparak dünyadaki Kürdoloji bölümleri ile ortak çalışma yapmak olduğunu söyleyen Hasan Karacan yakında Bingöl ve Muş üniversitelerinde de Kürtçe ve Zazaca doktora öğrencileri alınacağını belirtti.

Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera

 

       

Yorumlar

 1. Manisalı sana inat dedi ki:

  Bu ülkeyi bölen sen ve senin gibilerdir manisalı.Böyle bir bölüm için çok geç bile kalınmış. Sen ve senin gibiler ne anlasın ya gelmişiz kimlere anlatmaya çalışıyoruz. olmazsa sen bundan sonra YÖK e söylersin senin kulağına sevimli gelen bölümler açsınlar.

  1. mebusan dedi ki:

   KÜRT MİLLİİYETÇİLİĞİNE DE HAYIR!!!! BU TÜR UYGULAMALAR İLERİDE BAŞIMIZA GELECEKLERİN BAZI ŞEYLERİN UZAKTAN AYAK SESİ..

 2. manisalı dedi ki:

  neden kürtçe özellikle?yavaş yavaş vatanı bölmek için mi? kulağa hiç de sevimli gelmiyor…

  1. IRKÇILIK dedi ki:

   Olması güzel olmuş konuşmak ayıp

Yorum Yaz