Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Türkiye’de IELTS ve YDS Denkliği Basın Bildirisi

Türkiye’de IELTS ve YDS Denkliği Basın Bildirisi
       

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı (IELTS), Türkiye’de yaygın olarak tanınan, güvenilir ve saygın bir sınav olma özelliğini sürdürmektedir. Dil yeterliliğinde baslangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar tüm becerileri kapsayan sınav, köklü standartlar temel alınarak, adil, kesin ve amaca uygun sekilde değerlendirme sağlar.

 

 

 

 

IELTS Ortaklığı sözcüsü konu hakkında su açıklamayı yapmıstır:

 

IELTS, Türkiye’de lisans ve yükseklisans programlarına giris ve is yerlerinde sağlanan fırsatlar gibi YDS dısı amaçlar için halen geçerliliğini ve tanınırlığını koruyan bir sınavdır. YDS denkliği tablosuna gelecekte IELTS’i de dâhil etme, böylelikle Türkiye’de daha da çok kisinin IELTS’e girebilmesini sağlama yönündeki çalısmalarımız sürmektedir.

Geçerlilik ve güvenilirlik, Türkiye’de düzenlenen tüm IELTS sınavlarını doğrudan yönetenlerin her zaman öncelik sırasında en üstte olmustur. Sınavın adaletli ve tutarlı bir sekilde gerçeklestirilmesi için güvenli bir teknoloji kullanılmakta; hem sınavı yapan görevliler ve sınav sonuçları, hem de sınav merkezi yönetimi ve sağlanan imkanlar sürekli denetlenmektedir.

Dünyanın her yerinden sınavı tanıyan 9000’den fazla kurulus, IELTS sınavının sonuçlarına güvenmekte ve aday sonuçlarını internet üzerinden hızlı ve güvenli bir sekilde doğrulama olanağı sağlayan IELTS sonuçları (TRF) doğrulama servisinden faydalanabilmektedir.

www.ielts.org/verify

Basın Bildirisine BURADAN ulaşabilirsiniz.

 unnamed

 

       

Yorumlar

 1. cansu dedi ki:

  çok pardon 2013 yılı temmuz ayında ielts e (mayıs değil) girdim. Kurum sınavları için kullanma şansım var mıdır?

 2. cansu dedi ki:

  Merhabalar, 2013 yılı mayıs ayında almış olduğum ielts sonucumu halen kullanma şansım var mı? teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   2014 Şubat öncesi 2 yıl geçerliliğini koruyor.

 3. bülent tansel dedi ki:

  İyi geceler, Kasım 2013 tarihli 5.5 İELTS puanım var ve edindiğim bilgiye göre YDS eş değerliği doçentlik sınavı başvuruları için 65 puana denk geliyormuş bu doğru mu? ve değişen yönetmelik hükümlerine göre elimdeki mevcut İELTS puanım başvuru için hala geçerli mi? Teşekkür ederim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet Kasım 2013’de IELTS 5,5 YDS 65’e denk geliyordu ve siz Kasım 2015’e kadar bu sonucunuzu Doçentlik başvuruları için kullanabilirsiniz. ÜAK’da ve ÖSYM’de gerekli açıklamaları bulabilirsiniz, bulamazsanız da yardımcı olabiliriz. Başarılar dileriz.

   1. bülent tansel dedi ki:

    Sayın Yetkili;
    30 Kasım 2013 tarihinde IELTS puanım mevcut, tarafınızdan bana verilen bilgide UAK ve OSYM de bu puanımı denklik/eşdeğer olarak kullanabileceğim hususuydu. ancak OSYM nin aşağıdaki linkinden de görüleceğe üzere IELTS eşdeğerlilikleri yer almamaktadır. konunu tarafınızdan incelenip tarafıma lütfen dönüş yapmanızı rica ederim. aldığım IELTS puanım hala geçerliyse resmi bir belge alabilme imkanım var mı? Teşekkür eder, yanıtınızı en kısa sürede bekliyorum. Dr. Bülent Tansel http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/Genel/Esdegerlik18072014.pdf

 4. funda kaya dedi ki:

  8 mart 2014 ıelts sonuçlarını temmuz 2014 öyp de kullanabilecekmiyiz, eş değerlik tablosunda ıelts nin bulunmuyor olması sorun teşkil eder mi bu açıdan? cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Eski değerlik tabloları ÖSYM’nin sitesinde bulunuyor. 14 Şubattan önce başvuru yaptıysanız sorun yok geçerli puanınız.

 5. mfcanbaz dedi ki:

  Tekrar es degerlik verilmesi gereken bir sınav. Umarım bu yanlış uygulama dan vazgeçilir

 6. aabb dedi ki:

  yeni bir gelişme yoknu

 7. gul dedi ki:

  umarım IELTS eşdeğeri tekrar alınır, speaking, writing, listening olmayan bir sınav sisteminde neyi ölçülüyor anlamıyorum, sadece gereksiz dercede gramer bilgisi.

 8. Akıncı dedi ki:

  Acaba YDS başvurusunun bitiminden birgün sonra eşdeğerlilikleri kaldırmalarının bir sebebi varmı?Birde tahmininzce tekrar eşdeğerlik kabul edilirmi edilirse eylüldeki YDS den önce kabul edilirmi?

  1. akademikportal dedi ki:

   Umuyoruz ki tekrar gelecek eşdeğerlilik.

 9. Tubanur dedi ki:

  2014 yili doktora basvurusu icin mayis veya haziran 2014 tarihli bir IELTS belgesi isime yarar mi simdi benim? Kaldirdilar diye cok muallakta kaldim. TOEFL veya YDS hazirligim da yok, calismalarim IELTS uzerineydi. Bilen biri cevaplayabilir mi acaba, mayis veya Haziran da alacagim IELTS sinav sonucum kabul edilir mi?

 10. uzman69 dedi ki:

  özelliklede öyp zedelere ve gelecekte doğacak olan sıkıntılılara bugunden cozum bulmak devletımızın asli görevidir bu yüzden eşit denetlenebilir bir mekanizma kazandırıp insanları sınava tabi tutumak ösym nin boynunun borcudur speküle etmek basitliktir ..

 11. uzman69 dedi ki:

  insallah olur cunku bu ulkede artık herkes istediği gibi bir gecede insanların kaderini değiştirmemeli değiştirememelidir ! sasen bu sınava gırıp yeterlılıgımıalmışbirisi olarak ben gectım ne olursa olsun anlayısını desteklemıyor ve mama fih demek isterim ki bir akademisyenin girmesi gereken tek sınav budur yabancı dil aççısından ve dahi eğer bir tek doğru yapmak isteniyorsa akademi için oda bu sınavı madem esdeger kabul etmıyorsun kendınız kurdugunuz genel mudurluge yaptırın bundan gayri..!

 12. lokman dedi ki:

  benim kasım 2013 olarak elimde 65 karşılıklı ıelts puanım var öyp için kullanabilirim değil mi 2015 kasıma kadar

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz.

   1. lokman dedi ki:

    çok teşekkür ederim

 13. ismail dedi ki:

  eşdeğerliği neden kaldırdırlar? “yaptık, oldu” mantığını sorgulamamız lazım bence.
  daha iyisini yapabiliyorsan kaldır eşdeğerligini. kabul, ama allah aşkına yaptıgın sınava bak.. YDS..
  Akademisyenlik ve lisanüstü eğitim için en önemli kriter olarak ALES gibi 4 işlem sınavını almandan belli aslında sistemin de, neysee…

 14. Derya dedi ki:

  İELTS kaldırılmadı mı bununla ilgili yeni bir düzenleme var mı acaba bilgilendirir misiniz?

  1. akademikportal dedi ki:

   Tekrar eşdeğerlilik alınması için görüşmeler devam ediyor onunla ilgili bu bildiriyi yayınladılar.

Yorum Yaz