reklam
Akademik Personel | 22 Ocak 2017, Pazar

Türk Akademisyen Rusya’da Gözaltına Alındı

28 Kasım 2015
Türk Akademisyen Rusya’da Gözaltına Alındı
       

Basına ve kamuoyuna duyuru;

Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde görevli Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz, Rusya’da kanunsuz bir şekilde gözaltına alınmıştır.

Rusya’da doktora tezi ile araştırma yapmak üzere bulunan Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz’un durumu ile ilgili olarak Üniversite olarak gerekli girişimler başlatılmıştır.
Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz hakkında alınan bilgi şu şekildedir;

Araştırma Görevlisi Cemalettin Yavuz doktora tezi ile araştırma yapmak üzere bulunduğu Rusya Federasyonu Çuvaşistan Cumhuriyeti’nde, Çuvaş Devlet Üniversitesi bünyesinde düzenlenen “Rusça kursuna devam ettiği” için vize ihlali iddiasıyla mahkemeye çıkarılarak 5000 Ruble para cezası, 5 yıl Rusya’ya giriş yasağı ve sınır dışı edilme cezalarına çarptırılmıştır.

Araştırma Görevlisi Yavuz, mahkeme sonrasında da ayrıca gözaltında tutulmaktadır. Hocamızın tutukluluk süresinin iki hafta olacağı belirtilmiştir.

Konu ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosluğu konuyla yakından ilgilenmektedir.

Trakya Üniversitesi olarak akademik çalışmalarını yapmak üzere Rusya’da bulunan bilim insanımızın kanunsuz şekilde gözaltına alınmasını kınıyor, Üniversite olarak Devletimizin tüm yetkili birimleri ile çalışarak hocamızın özgürlüğüne kavuşması için çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü belirtmek istiyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü

       

Yorumlar

  1. Erhan Aktaş dedi ki:

    Isimler yanlış, gözaltına yalnizca Cemalettin Yavuz alınmıştır.

  2. büşra dedi ki:

    Resimdeki sağdaki Oğuzhan DURMUŞ hocamız gözaltına alınmamıştır.Cemalettin YAVUZ hocamız gözaltına alınmıştır allah tez zamanda ülkemize dönmeyi nasip eder.Lütfen haberi yayınlarken dikkat edelim!..

Yorum Yaz