reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

TÜBİTAK’a Beğendiremediği Proje Dünya Birincisi Oldu

TÜBİTAK’a Beğendiremediği Proje Dünya Birincisi Oldu
       

Özel MEF Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi İlayda Şamilgil, “First Step To Nobel Prize In Physics” yarışmasında, 70’e yakın ülkeden 5 bin fizik projesini geçerek dünya birincisi oldu. Daha önceTÜBİTAK’ın yarışmasına da gönderdiği projenin, burada dereceye giremediği öğrenildi. İlayda Şamilgil, Polonya’da bu yıl 22’ncisi düzenlenen yarışmaya, üzerinde 1 yıldır çalıştığı “Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem” adlı projesi ile katıldı. Şamilgil, fizik alanında dünyanın en prestijli fizik proje yarışması olarak kabul edilen yarışmanın dünyaca ünlü akademisyenlerden oluşan jürisinden tam puan aldı.

BULUŞ NE İŞE YARAYACAK?

Şamlıgil, “Bu projede suyun manyetik özelliğinden yararlandım. Suyun içine bir mıknatıs yerleştirdiğinizde suyun üzerinde gözle görülemeyecek deformasyonlar oluşur. ‘Ne kadar deformasyon varsa o kadar su olur’ tezinden yola çıkarak yaptığım deneylerde sonuca ulaştım” dedi. Buluşunun tarım ve gıda endüstrisinde rahatlıkla kullanılabileceğini düşünen Şamilgil, buluşu sayesinde günlük hayatta tükettiğimiz süt, meyve suyu ve benzeri sıvıların içindeki su miktarının kolayca tespit edilerek kalite-fiyat dengesinin kurulmasına yardımcı olacağını söylüyor.

NOBELE İLK ADIM

İlayda’nın kısa öğrencilik hayatı başarılarla dolu. Geçen yıl İstanbul’daki bazı metro istasyonlarında kanserojen radon gazı ölçümü yapan İlayda Şamilgil, topladığı verileri İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunmuş. Öğretmenleri, İlayda’nın Stanford Üniversitesi’ne kabul edileceğine inandıklarını belirtti.

Kaynak: Haberturk

       

Yorumlar

 1. Başak dedi ki:

  TÜBİTAK abişey beğendirmek zaten imkansız

 2. yurtsever dedi ki:

  akademisyen seçimindetemel başvuru kriteri olarak türkçe matematik sınavı baz alınıyor.yani kişinin mesleki yeterliliğinin hiçbir önemi yok.hal böyle olunca böylesi manzaralarla karşılaşmak türkiyede çok sıradan bişey.yani o projeyi değerlendiren kişi bu sistemin onay verdiği elemanlardan.sistem değişmeli akademik yetenek aranırken kişi mezun olduğu bölümden sorulara tabi tutulmalı.kimya okuyana kimya değil de türkçe matematik sorulursa akademisyenliğe alımda,sonuç böyle olur ,bu da gayet normal yani..

 3. ziya dedi ki:

  Türkiye’de hangi emek karşılığını buluyor ki? Bizde başarının karşılığı iyi torpilin var mı, referansın kim, dayın var mı, kimin oğlu kızısın, senin işi yapalım ama senden ne çıkarım olur vs. durumlarına bakar. Bu ülkede hiçbir kurum güven vermiyor.

 4. hakan dedi ki:

  vay be helal olsun

Yorum Yaz