reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

Tübitak Projeleri Akademisyenleri Kalkındırıyor

7 Mayıs 2014
Tübitak Projeleri Akademisyenleri Kalkındırıyor
       

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Yücel Altunbaşak, “TÜBİTAK’ın bir doçente, bir profesöre verdiği, aslında devletin maaş olarak aktarabildiğinden daha fazla” dedi.

 

Altunbaşak, Anadolu Üniversitesi (AÜ) Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “TÜBİTAK Programları ve Teşvikleri” konulu sempozyumda yaptığı konuşmada, TÜBİTAK’ın, öğretim üyelerine yönelik teşviklerini anlattı.

Kurumun, bir çok programının üniversitelerde bilinmediğini dile getiren Altunbaşak, “Eğer bir proje yapıyorsanız, TÜBİTAK tarafından direkt öğretim üyesinin cebine giren proje başına 100 bin liraya kadar ödül var. Türkiye şartlarında iyi para. Proje süresi 3 yıl. İyi bir profesörün, iyi bir araştırmacının alabileceği bir rakam. Bunda proje sınırı yok. 10 proje yaparsanız, alın size 1 milyon lira” diye konuştu.

 

Ödülün, puan sistemine göre verildiğine dikkati çeken Altunbaşak, şunları kaydetti:

“Türkiye’ye katma değer sağlayacak her şeyin bir puanı var. Makale, yetiştirdiğiniz öğrenciler, hepsinin ayrı puanı mevcut. Bizim önem verdiğimiz konulardan biri de firma kurmanız. En fazla puan, firma kurarsanız var. Öğretim üyelerinin kendi araştırmasından firma kurması kadar bizim açımızdan değerli bir şey yok. Patent alması, firma kurması, faydalı ürün ortaya çıkarması en yüksek puanları getiriyor.”

 

Altunbaşak, proje teşvik ikramiyesi de verdiklerini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“TÜBİTAK’ın bir doçente, bir profesöre verdiği, aslında devletin maaş olarak aktarabildiğinden daha fazla. Bu yola doğru gitmenizi istiyoruz. Çünkü gelecek burada. İkinci eğitim veya diğer sistematikler, zaman içinde yok olmaya mahkum. Dünyada böyle şeyler yok. Dünyada üniversiteler, daha çok proje ve girişimcilik üzerine olmaya başladı. Türkiye, bundan kaçamaz. Her üniversite, Türkiye’de bu yola er veya geç girecek. Onun için kapılar bizde açtık. Ayrıca teşviklerde kurum hissesi yüzde 50 oldu. Bunun, Türkiye’ye ciddi maliyeti vardı ama siyasi irade, bunun üniversite sisteminde dinamikleri uzun vadede değiştireceğine inandı. Öğretim üyesi olan arkadaşlara söyleyeyim, 3-5 sene içerisinde projeci arkadaşların değeri çok artacak, en azından vakıf üniversiteleri projeci arkadaşları kapmaya çalışacak.”

Altunbaşak, doktora sonrası burs ve destek programları ile ilk, orta ve üniversite öğrencilerine yönelik programlar hakkında da bilgi verdi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da Türkiye ekonomisinin dünyada ilk 10 ekonomi arasına girme hedefinde olduğunu anımsattı.

Ortaya konan ulusal hedeflere ulaşmak için üretimde ileri teknoloji ürünlerinin payının yükseltilmesi gerektiğini ifade eden Gündoğan, şöyle konuştu:

“Ülkemizde toplam Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı yükseltilmeli. Bu kapsamda herkese önemli görev düşmekte. Ar-Ge kapasitesinin arttırılması için TÜBİTAK ve diğer kamu kurumlarımız tarafından nitelikli programlar oluşturulmuş ve yürütülmektedir. Ülkemizin çok önemli kaynaklarını, üniversitemiz, şehrimiz, bölgemiz temelinde, yüksek katma değer elde edecek şekilde kullanarak, toplumun hizmetine sunmalıyız. Ulusal hedeflere ulaşmak için araştırma projelerinin sayısını her geçen yıl arttırarak, ilerlemeliyiz. TÜBİTAK projeleri, ulusal hedeflerle paralellik gösterdiği için öncelikli hedeflerimizden biri olmalı.”

Kaynak: AA

       

Yorumlar

  1. Sayın Başkan bari açıklamayın dedi ki:

    150 bine yakın öğretim elemanından 300-500 üne proje ikramiyesi veriyorsunuz onu da akademisyenlerin başına kalkıyorsunuz. bu açıklamalarınızı akademisyenlerin dışındakiler ciddiye alıp sonra bizlere “bakın size ne kadar para veriyorlar, çalışan akademisyenin geliri fazla vs.” serzenişte ve tacizde bulunuyorlar. oysaki tubitak projelerinin ne kadar subjektif ve adaletsiz dağıtıldığını yılların profesörleri, panelistleri dahil herkes biliyor ifade ediyor da bir siz bilmiyorsunuz anlaşılan.reddolunan bir projem için yazdığınızı ret gerekçesi tamamen asılsız olunca sonra elimde yazılı olan bu ret gerekçesini bile inkar ettiniz. sonrası ise tam bir rezaletti.cevap bile veremediniz.koskoca tubitak öyle bir faka bastı ki benim gözümde bütün saygınlığını yitirdi. bugün türkiyede kendiliğinden yetişen çok başarılı fakat istisna sayılacak kadar az akademisyen sayesinde siz de birşey yapıyormuş gibi görünüyorsunuz. oysa bugün herkes biliyor ki tubitak projeleri adamına göre veriliyor/verilmiyor. çok çok iyi projelere lafım yok fakat geri kalan projelerde adalet ve bilimsellikten eser yok. tubitak kötü yönetiliyor.

  2. Hayrettin Başıbüyük dedi ki:

    Ülkeyi yabancılara peşkeş çektiğiniz yetmedi mi? Ülkemin haline bakıp utanıyorum. Üniversiteler bilim yuvası olacağına ticarethane haline gelmiş…

    Ve devlet eliyle yapılıyor bu üstelik. Şirket kurup devletten 2 ihale kapan ihya oluyor… Bu ülke bunu hakediyor demek ki…

Yorum Yaz