reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

Tübitak e-İmza Başkanının ODTÜ Diploması Sahte Çıktı!

Tübitak e-İmza Başkanının ODTÜ Diploması Sahte Çıktı!
       

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndaki (TÜBİTAK) cemaat yapılanması iddiasına ilişkin sürdürülen soruşturmada Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun, çarpıcı bir bilgiye ulaştı.

Savcı Coşkun, soruşturma kapsamında TÜBİTAK’a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde 2005’te kurulan Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin (Kamu SM) Başkanı Hasan Başaran’ın, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği diploması ve Yüksek Lisans diplomasının sahte olduğunu tespit etti. Savcı Coşkun’un talimatıyla, Başaran dün gözaltına alındı. Başaran, savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

KABUL ETTİ

Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nde sorgusu yapılan Başaran, dün akşam saatlerinde “Resmi belgede sahtecilik” ve “Kamu kurumları aleyhine dolandırıcılık” suçlarından tutuklandı. Başaran sorgusunda, diplomasını ve yüksek lisans diplomasını sahte olarak hazırlandığını kabul etti.

ÖSYM Tüm Sınavları Yeniden İnceleyecek

KRİTİK GÖREV

Kısa adı “Kamu SM” olan Kamu Sertifikasyon Merkezi, TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) bünyesinde 2005 yılında 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’na uygun olarak kuruldu. Türkiye’nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olan Kamu SM, e-imza, bilgisayarda veya elektronik ortamda gerçekleştirilen onay işlemlerine hukuki dayanak kazandırdı ve kağıdı ortadan kaldırdı. Kamu SM, 5070 sayılı kanuna uygun Nitelikli Elektronik Sertifikaları hazırlamak ve bu sertifikaları imza oluşturma verileriyle birlikte Güvenli Elektronik İmza Donanım Araçlarına yükleyerek alıcılarına teslim etmekle yükümlü.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. doçent dedi ki:

    cemaatçi, ülkücü, solcu, akp li demeden sadece ve sadece liyakat sahibi olanlara makamları verirseniz ülkede işler yoluna girer.

  2. doçent dedi ki:

    işte devlet, işte hükümet, işte TUBİTAK. bu ülke neden gelişemiyor sorusunun cevabı buralarda gizli. yazıklar olsun. yıllardır çöreklendikleri kurumlarda çivi çakılmasına mani olan bu ajanlar ülkenin çivisini yerinden de çıkaranlar olmuşlar. bu ülkede gerçek manada milliyetçi, işin ehli, liyakat sahibi, vatana en güzel hizmeti sunacak olan kim varsa onlar kurumlardan uzaklaştırılanlardır.

  3. Mehmet Arşın dedi ki:

    daha neler var neler, bilene sorun bunları siz.

Yorum Yaz