reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak Görevinden Ayrıldı

10 Nisan 2015
TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak Görevinden Ayrıldı
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık A Haber canlı yayında TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak’ın görevinden ayrıldığını açıkladı.

İşte Fikri Işık’ın TÜBİTAK’la ilgili açıklamaları: Ergenekon böcek davasında kendi vicdanlarıyla bilgileriyle rapor yazmıyorlar. aksine yukarıdan gelen, amirinden değil abisinden gelen talimata göre rapor yazıyorlar.

Ama biz 17-25 aralık’tan sonra bunların kurumdan ilişiklerini hızla kestik. Bazılarını açığa aldık. Ama bir çoğunun da kurumla ilişiğini kestik.

Bunlar dediğim gibi amiri değil, kendi vicdanı değil, sadece abisinden gelen talimata göre sahte rapor veren insanlar. Bunların TÜBİTAK’ta kalması itibarına imajına zarar veriyordu.

Ama yerine gelen arkadaşlar da sahtecilikleri ortaya çıkaran arkadaşlar. TÜBİTAK bir zarar gördü ama bütün yanlışları düzelten yine bizim göreve getirdiğimiz arkadaşlar oldu. Balyoz’daki sahteciliği de yine TÜBİTAK belgeledi. Yazılmamış raporu tuttular TÜBİTAK raporu diye sundular. Bunlar ortaya çıkaran da yine TÜBİTAK’ın kendi yapısı. Kuruma haksızlık yapmak doğru değil. Kuruma sızmış, oradaki insanları bıktırarak ayrılmaya zorlamış, onun yerine de paralel yapılanmayı getirip oturtmuşlar. Onlar da akıllarına bilgilerine göre değil abilerinin talimatlarına göre rapor yazmışlar.

YÜCEL ALTUNBAŞAK KİMDİR

Prof. Dr. Yücel Altunbaşak 1971 yılında Kayseri’de doğdu. 2009-2011 yılları arasında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin Rektörlük görevini yürüten Altunbaşak, Ağustos 2011’den bu yana TÜBİTAK Başkanı olarak görev yaptı. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi’nden 1992’de yüksek şeref derecesiyle aldı. Yüksek lisans ve doktorasını Rochester Üniversitesi’nden sırası ile 1993 ve 1996’da yine yüksek şeref derecesi ile tamamladı. Temmuz 1996’da Hewlett–Packard Araştırma Laboratuvarlarına katıldı. Aynı dönemde Stanford ve San Jose Devlet Üniversitelerinde danışman yardımcı doçent olarak dersler verdi.

Silikon Vadisi’nde üç sene çalıştıktan sonra akademiye geçen Prof. Dr. Altunbaşak, 1999 yılında, Georgia Institute of Technology’de (GATECH) yardımcı doçent olarak işe başladı. 10 sene GATECH’de görev yapan Altunbaşak, bir yandan da endüstri ile çok yakın bir çalışma yürüttü. Uydu ve kablo TV şirketlerine MPEG video sıkıştırıcı cihazı üreten bir firma, Prof. Dr. Altunbaşak’ın geliştirdiği ürün prototipini lisanslayarak başarılı bir şekilde satışına başladı. 2003-2006 yaz aylarında Sabancı Üniversitesi’nin Network Öğretim Üyesi kadrosunda çalıştı. 2006 yılında Vestel ile çalışmaya başlayan Altunbaşak, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, LCD TV’ler için TÜSİAD Jüri Özel Ödülüne layık görülen “Pixellence” markalı görüntü işleme projesinin başlatılmasına öncülük etmiş ve bu projeyi geliştiren takıma liderlik yaptı.

Alanının en prestijli dergilerinde editörlük ve mesleki örgütlerde başkanlık yapan Altunbaşak’ın çok sayıda akademik onur, ödül ve taltifleri bulunuyor.

AYRINTILAR GELİYOR…

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Muhendis diyor ki:

  Biz sadece isini yapmaya calisan hicbir yere yaranmadan hakkimizda bir yerlere gelmeye calisiyoruz. AKP zihniyeti ve cemaatci saksakcilari ulkenin de kendilerinde ozur dileyerek soyluyorum icine etti. Sira AKP’lere gelecek. Cemaat de ya da paralel yapi da cok degerli insanlar var ama kapildiklari ihtiraz ve kibir onlari maaselef bitirdi. Sizi bu gune kadar paralel arkadaslar yuzunden cok kisi isinden oldu bunu biliyor musun. Eski baskan gercekten cok degerli bir insan ama durust olmak gerekirse ne TUBITAK calisanina sahip cikabildi ne de kendine. Buda sadece ona degil bana ve diger herkese ders olsun. BIryerlere gelmek icin bir gruba uye olmamiza gerek olmasin. Neysek oyuz derken bunu demek istesin ama tabi ki anlayana.

 2. malazgirt diyor ki:

  ülkede bilimi mahveden bir dönem sona erdi. paralelciler yoluyla karar verilen proje panelleri dönemini yaşadık. akp öncesi odtü lü solcuların hegemonyasındaki tubitak akp döneminde cemaatçilerin hegemonyasına girmişti. olan ülkeye oldu. oluyor da. yazık bunlara. bakalım o ağzınızdan hiç eksik etmediğiniz Allah (cc) karşısında (o da çıkabilirseniz) nasıl hesap vereceksiniz. ayet açık değil mi? işi liyakat sahibi ehline veriniz denilmiyor mu? sizler uydunuz bir mossad ajanına ülkenize
  milletinize, vatanınıza ihanet ettiniz. Allah sizleri ıslah etsin.

  1. theseus diyor ki:

   Ne istediler de vermediniz! Bu adamın da üst kimliği AKP, alt kimliği belki cemaatçi idi. Ve bu ülke üst kimlik, alt kimlik kavramlarıyla AKP döneminde tanıştı. Her neyse. Haberi okumayacaktım. Ama haberdeki kişinin tutuklandığını öğrenince haberle beraber yorumları da okudum. Ve asıl söylemek istediğim, yeni dönemde nasıl bir eğitim düşmanlığı var ise, birbirlerini yedikleri zaman bile en başta eğitimlilerini harcıyorlar.

 3. Muhendis diyor ki:

  Kendisi cok caliskan ve zeki bir insan olmasina ragmen TUBITAK’i hakkettigi gibi yonetememis, paralel yapiya teslim etmis (Not: kendisi de aslinda bu yapinin bir elemani idi, ama hala oylemi bilmiyorum), bircok insanin hakkinin yenmesine vesile olmus. TUBITAK ve TUBITAK calisanlarinca pek iyi hatirlanmayacak eski TUBITAK baskani. Allah yolunu acik etsin. Artik kimse de devlete karsi paralel bir yapi kurmaya kalkmasin ve kimse de bir yerlere gelebilmek icin kendine ne cemaat ne tarikat ne da eskiden oldugu gibi mason locasi aramasin. Neysek oyuz…

  1. theseus diyor ki:

   Peki neysiniz? Ve devlet bu sade neylerden mi oluşuyor?

Yorum Yaz