reklam
Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

TOEFL Sınavına Soruşturma Başlatıldı

26 Ağustos 2014
TOEFL Sınavına Soruşturma Başlatıldı
       

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TOEFL sınavında şike yapıldığı yönündeki ihbar üzerine soruşturma başlattı.

SABAH’ın edindiği belgelere göre paralel yapı, uluslararası İngilizce sınavı TOEFL’ye şike karıştırdı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TOEFL sınavında şike yapıldığı yönündeki ihbar üzerine soruşturma başlattı. Bir ihbar üzerine harekete geçen savcılık TOEFL İBT Test Center’larda paralel yapının elemanları için usulsüzlük yapıldığı iddialarını incelemeye aldı.

‘BİR DÖNEM İÇLERİNDEYDİM’

Savcılığa ihbarda bulunan ve bu usulsüzlükleri yapan ekiple bir dönem birlikte harekete ettiğini söyleyen şahıs TOEFL’de şike sisteminin nasıl işlediğini anlattı. Buna göre paralel yapının gerek kamu kurum ve kuruluşlarına, gerekse üniversitelere yerleştirmeyi planladığı, fakat yeterli TOEFL puanını alamayan elemanların yerine yapıya yakın üniversitelerin İngilizce ağırlıklı bölümlerinde görevli öğretim görevlileri giriyor. Usulsüzlükle ilgili çok detaylı bilgi veren ihbarcı, paralel yapının TOEFL puanına ihtiyacı olan mensupları için bir havuz oluşturduğunu, gerçek adayların yerine sınava girenlerin ise paralel yapıya yakın bir üniversitede öğretim üyeliği yapan kişiler olduğunu kaydetti. İhbara göre paralel yapı, TOEFL sınavından geçmek isteyen adaya normal başvurusunu yaptırıyor. Test günü geldiğinde sınav merkezinde paralel yapı mensuplarınca karşılanıyor, fakat merkezde başka bir odaya alınıyor. Testi ise onun yerine giren kişi çözüyor. Çözen kişiler söz konusu paralel yapıya yakın üniversitenin genellikle Amerikan dili bölümünden gelen kişiler oluyor. Çözücüler sınava başvuran kişi kaç puan talep ederse ona göre soru çözüyor. Fazla puan alıp dikkat çekmemeye dikkat ediliyor.

Kaynak: Sabah Gazetesi

       

Yorumlar

 1. hitsss dedi ki:

  bu sınavlarla olacak iş değil artık adam gibi denetimler gerekiyor yds ye ales e giriyoruz geç kalan adam kimliğini cüzdanından çıkarıp salon görevlisine gösteriyor adam o cüzdanla nasıl girdin bile demiyor bizi didik didik ararlarken baş örtülülerin baş örtüsüne dokunulmuyor sınav kaydı için yanımda götürdüğüm öğrenci belgesini yırtıp atmak zorunda kalıyorum başkası geliyor arama bile yapılmıyor sınav sonrası ösym koordinatorlüğüne gittiğimde sınıfta kamera var bişey olursa tespit edilir diyor.son girdiğim kpss de okulun 1 katı hariç diğer bütün sınıflarda kamera vardı.Hepsinden öte sınav soruları açıklanmadan cevap kağıdı ve anahtarı gösteriliyor sonra ösym hiç olmadığı kadar şeffaf yok emeğiniz emanetimizdir falan

 2. Kkk dedi ki:

  Yahu universitelerdeki yard. doç. ların yds’den puan alamadığı için yerine odtülü şebekeyi soktuğunu okuduk kaç ay önce. Sadece paraleller değiller yani, aklar da yapıyor. Hepsinin afedersiniz allah belasını versin

 3. ÖMER HOCA dedi ki:

  Yahu bu kadar da yalan olmaz ki ya, paralel yapı diye uyduruk bişey çıkardılar, hırsızı yakalayan paralel yapı soru yu çalan paralel yapı, yakında utanmasa ülkede ki trafik sıkışıklıklarınında sebebi paralel yapı, benzin fiyatlarını paralel yapı arttırıyo….ne bulursa dicekler ya

 4. ERKAN dedi ki:

  LA GARDAŞ HERŞEYİDEMİ PARALEL YAPI YAPIYOR YA…UYDURUK UYDURUK ŞEYLER

 5. Yorumsuz Yorumcu dedi ki:

  bencede YDS hariç eşdeğerlik kalksın. YDS sınavının ne kadar titizlikle yapıldığını herkes görüyor biliyor. bunlarda denetim mi var. YDS sayısı sene içinde 4 e çıkabilir.

 6. murat dedi ki:

  Evet. TOEFL da böylece son buluyor. Demek ki YDS başvuruları hala beklenen seviyede değil.

 7. huseyin dedi ki:

  Herşey güzel de dil puanını sisteme dahil eden zihniyet hatadır. Paralel yapıyor da diğerleri yapmıyor mu. Yüksek lisans doktora ile dilin alakası nedir. Yabancı kaynaklar içinse zaten bilen yapar. Neyse boşa konuşuyoruz.

 8. hasan dedi ki:

  herşeye paralel. artık hakimi savcısı boşanma davaları polisi askeri kimse önüne gelen dosyayı çözemediği zaman at paralele gitsin, son günlerin modası sonuçta!

 9. jale dedi ki:

  yerinde bir karar, kesinlikle inceleme yapılmalı. bu olayın olabileceğine kesinlikle inanıyorum.

Yorum Yaz