Akademik Personel | 26 Mayıs 2017, Cuma

Tesettürlü Kadının Yeni Tutkusu Ferace

20 Haziran 2016
Tesettürlü Kadının Yeni Tutkusu Ferace
       

Ferace çok eskiden beri kullanılan bir manto türüdür. Arap kıyafeti sanılsa bile aslında Türk kadın kıyafetlerindendir. İç giyim üstüne giyilmesi ile biliniyordu eskiden. Sıcak yaz aylarında kadınlar tesettüre girmek için ve yazın sıcağından dolayı kat kat giyinmemek için direk iç çamaşırlarının üzerine giymek üzere tasarlamışlardır. Çok bol olması ile bilinirdi. Kolları, kol ağızları geniş olur, etekleri topuklara kadar inerdi. Ferace, yaşmak adı verilen bir yüz örtüsü ile kullanılırdı. Feraceler engürü sofu ya da gürünşah adı verilen Türk dokumalarında yapılıyordu. Atlas, ipek, çuha ve tafta kumaşlardan yapılırdı fakat 19. Yüzyılın sonunda çarşaflar moda olunca feraceler unutuldu.

Feraceleri sarayın üst makamlarında olan kadınlar dahi giymişlerdir. Bu yüzden ünlüdürler ve Osmanlı kadınlarının vazgeçilmez yazlık giysilerindendir. Fakat son yıllarda ortaya çıkan ferace tutkusu o dönemin modası olan feracelerin şekli ile uzaktan yakından alakalı değillerdir. Şimdiki feraceler uzun bir mantonun vücuda yapışmış halleri gibi düşünülebilir. Fakat hala ferace mantığını koruyan birkaç marka bulunmaktadır. Daha çok hacca gidenlerin aldığı arap kadının mantosu olarak bilinen, fermuarlı, bol işli mantolarla feracenin alakası yoktur. Feracenin ferace olabilmesi için çok geniş olması gerekmektedir.

Yazın sıcak havalarda tesettürlü kadınların daha çok tercih ettiği feraceler bir elbise gibi giyilirler ve üzerine manto giyilmesi gerekmez. Bu sayede hafif bir kıyafet giyilmiş olur ve vücut sıcaktan bertaraf olmaz. Bu yönüyle ferace modelleri, kadınların çok fazla ilgisini çekiyor. Çünkü tesettürlü bir kadının başlıca problemi çok yoğun sıcaklarda her yerlerini kapatan ve hava almayan kıyafetler giymek zorunda olmak. Feraceler bu kuralı bozarak daha rahat, daha fazla hava alan, sıcağa karşı koruyucu bile olabilen kıyafetler olması ve kadınları rahat ettirmesi. Bu yüzden kadınlar feraceye tutuku ile yaklaşıyor.

Ferace 2015 ve 2016 sezonunda kadınların gözdesi olmayı başardı. Her renk ve modelde üretilebilen feraceler, tonik mantığı ile de birleşerek altına bol pantolonlar veya taytlar giyilerek kullanılabilirler. Bu tamamen tesettürlü bayanların zevkine ilgisine göre düzenlenebilecek bir moda akımıdır. http://www.ihvan.com.tr/tesettur-giyim/ferace.html

       

BENZER HABERLER