Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Tersine Beyin Göçüyle 545 Bilim İnsanı Döndü

Tersine Beyin Göçüyle 545 Bilim İnsanı Döndü
       

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bir dizi temasta bulunmak üzere geldiği ABD’de ilk olarak California Üniversitesi’nde (UCLA) düzenlenen ‘Hedef Türkiye’ konulu çalıştaya katıldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve California Nano Sistem Enstitüsü (CNSI) tarafından organize edilen etkinlik öncesi CNSI Müdürü Prof. Jeffrey F. Miller tarafından karşılanan Işık, çalıştayda yaptığı konuşmada, gerek ülke içinde gerekse yurt dışındaki bilim insanlarına yönelik önemli destek ve teşvik mekanizmalarını yürürlüğe koyduklarını belirterek, son zamanlarda yurt dışından Türkiye’ye dönüş yapan bilim insanlarının sayısındaki artışa işaret etti.

545 BİLİM İNSANI TÜRKİYE’YE GERİ DÖNDÜ

Işık “Türkiye’ye dönüş ile ilgili 2007-2014 yılları arasında AB 7. Çerçeve Programı kapsamında toplam 215 araştırmacı, TÜBİTAK’ın tersine beyin göçü desteğiyle de 330 araştırmacı olmak üzere, toplam 545 araştırmacımız yurda döndü” dedi.

Kaynak: Star

 

       

Yorumlar

  1. Deniz Er dedi ki:

    Aklı olan geri mi döner Allah aşkına.Geri dönenlere dönüp bir bakıp,hepsinin artık vadesi dolmuşyaşlanmış,artık mezarının türkiyede olmasını isteyen,ülkesinde köyünde huzur içinde gömülmek isteyen insanlar. iş yapacak olanın bu ülkede ne işi olur buradaki akademi ile.çünkü çok sert bir zihniyet çatışması var burada yetişen akadeisyenlerle yurt dışında yetişenler arasında.Yurt dışında yetişen akadeisyenler sonuç odaklı,verim odaklı,iş odaklı,mantık odaklı oluyor fakat buradakiler ise şunun oğlu açıkta kalmış fakülteye alalım zamanında emeği çok geçti yok bunun tavsiye ettiği bir eleman var o adama ayıp olur,bizi buralara koyan hocamızın tavsiyesi kabilinden oluyor.EEE hal böyle olunca da körler sağırlar birbirlerini Türkiyede akademide ağırlar oluyor haliyele…:))) Yalan olduğunu iddia edecek kim var Allah aşkına.Artık bunu herkes kabullenmiş ve gayet normal olarak görülüyor bu ülkede.Alışılagelmiş bir durum yani,kimse artık reaksiyon göstermiyor bu duruma

Yorum Yaz