reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

TEF Mezunlarına Mühendislik Ünvanı İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı

15 Haziran 2014
TEF Mezunlarına Mühendislik Ünvanı İçin Yürütmeyi Durdurma Kararı
       

Teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanlara mühendislik unvanı verilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu kararının yürütmesi durduruldu.

Danıştay Sekizinci Daire, TMMOB tarafından açılan davada ara karar vererek, Yükseköğretim Yürütme Kurulu`nun 24.07.2013 tarih ve 23 sayılı “Teknoloji fakültesi ile mühendislik fakültesi bünyesinde yer alan aynı isimli mühendislik programlarının birbiri ile eşdeğer olduğu ve teknoloji fakültelerinin mühendislik programlarından mezun olanların ilgili dalın mühendisi unvanını kullanacakları” şeklindeki kararının yürütmesini durdurdu.

 

dan1

Kaynak: TMMOB

Bir üyemizden gelen mesajı da sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Bildiğiniz üzere yakın zamanda teknik eğitim fakülteleri kapatılarak mühendis yetiştiren teknoloji fakültelerine dönüştürüldü. Ve bu fakültelerin ilk mezunlarını vermesine bir hafta kala TMMOB’un açtığı dava dolayısıyla Danıştay, bu fakültelerden mezun olanlara “Mühendis” ünvanı verilmesine ilişkin Yükseköğretim Kurulu kararının yürütmesini durdurdu. Mağdur olan binlerce öğrenci ve aile var. Bu konuda sizin desteğinizi istiyoruz. Change.org da gerçekleştirilen imza kampanyamızı duyurmanızı diliyoruz. Aşağıya link olarak ekleyeceğim.  Bu konuda göstereceğiniz hassasiyet bu ülke menfaatlerine olacaktır. Teşekkür ederim.

http://www.change.org/tr/kampanyalar/teknolojifak%C3%BCltelerinem%C3%BChendislik%C3%BCnvan%C4%B1verilsin-dan%C4%B1%C5%9Ftay-teknoloji-fak%C3%BClteleri-mezunlar%C4%B1na-imza-yetkisini-geri-verin

       

Yorumlar

1 2
 1. Erbal dedi ki:

  Teknoloji fakültelerinden mezunlar mühendis olacaklarına dair YÖK’ ün yeni kararı. Tüm Teknoloji Fakültesi Öğrencilerine hayırlı olsun. http://tf.gazi.edu.tr/posts/view/title/teknoloji-fakulteli-muhendislerin-unvanlari-ile-ilgili-beklenen-resmi-karar-cikti-!-106020

 2. anon dedi ki:

  Ne kadar olumlu bir gelişme ,yeni mezun mühendis olarak. Yarı puanla üniversiye gelmiş “ANADOLU LİŞESİ ” çıkışlı adam TEF’e gelip ben MÜHENDİS olacam diye dolaşıyor. Yani biz gerizekalıyız ya o kadar kastık, burdan bu çıkıyor. Bu ünvanın içini boşaltmayın, bu kadar önemli bir mesleği aşağılamayın. Matematik bilmeyen adamlara doğalgaz tesisatı yaptırırsak ne olur? yada asansör? Hayatınız onlarda rahat edecek misiniz?

  1. tf_instructor dedi ki:

   Yeni mezun arkadaşım öncelikle teknik öğretmen yetiştirme amaçlı TEF’ler kapatıldı. Neye kastın o kadar bilemiyorum ancak müh fakültelerine verilen birçok dersin nasıl olduğunu sana anlatayım bakalım. Müh fakültelerinde hoca anlatır bol teorik öğrenci yazar teoriği deftere daha sonra öğrenci bu teorinin amacını uygulamasını bilmeden sınava girer. bu süreç devam eder dört yıl sonra ünlü bir teorisyen olarak mezun olursun değil mi. peki ala mat da gördüğün türev, integral gibi kavramların gerçek dünyadaki karşılığı nedir. Bu soruya cevap var mı arkadaşım. Bir makina tasarlayacaksın türev integral kullanacaksın ama neden kullandığını bilmeyeceksin. uygulama olmadan mühendis olunur mu be kardeşim. Hadi bunu bir kenara bırak baba parası ile özel üniversitelerdeki müh bölümlerine girenlere ne diyeceksin. Son olarak teknoloji fakülteleri ile müh fakültelerinin puanlarını bir karşılaştır bakalım hangisi daha yüksek görünce şaşıracaksın. Neyse sen kendini iiyi bir mühendis olmak için uygulama yapmak zorundasın. yoksa teori ile pratik dünya birleşmez sonra işsiz kalırsın karışmam.

  2. yasin dedi ki:

   mühendislerin teknik liselerde öğretmenlik yapıyor olması tuaf olmuyor teflerin müh. olması tuaf geliyor… şu bir gerçekki uygulamalı eğitim gören tefler sizden daha önde bunu biliyor olmana rağmen bunları yazmışsın… ne olursa olsun tefler asıl haklarına kavuşacak….

 3. ramazan dedi ki:

  Kimdeden korkumuz yoktur çok şükür.Emek hırszlgna gelince
  de aferdersinde mtok la gelen adamin hangi emegi haksizlik aciklar msn. Hem dusuk lontrnjanla gelsin hemde unvani olsun.Ne gzel istanbul:)

Yorum Yaz

1 2