Akademik Personel | 26 Mayıs 2017, Cuma

Tarım Kredisi

Tarım Kredisi
       

Tarım Kredisi ile Tarım; geçmişten günümüze yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmemiz için sürekli olarak anne, baba veya akrabalarımızın’da içerisinde bulunabildiği bir yapıya sahiptir. Bu nedenle insanların yanı sıra, gezegenimiz sınırları içerisinde olan tüm canlı varlıklar için oldukça önemli bir değere sahiptir. Günümüzde dünya genelinde tüm ülke başkanlıkları tarıma önemli bir bütçe ayırarak, dışa bağımlılığı azaltma çabasına girmiştir. Tarımsal faaliyetlerde iş gücü olarak görmüş olduğumuz kesim biraz daha ekonomik gelir düzeyi küçük aileler olması ile dikkat çekmektedir. Bu nedenle tarım ürünleri yetiştiriciliğinde, tarım kredisi kaçınılmaz bir beklenti haline gelmiştir. Devlet destekli olarak tarımsal faaliyetlerin arttırılması adına bir çok adım atılmaya başlanmış olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır. Bunun en büyük örneği ise Tarım kredi kooperatifi Garanti bankası tarım kredisi, Ziraat bankası tarım kredisi, ve bu tür dev finansal kuruluşların tarım işleri ile uğraşan insanlar için destek kredileri verme çabaları ile dikkat çekmektedir. Sizlerde tarımsal faaliyetler sürdürüyorsanız ve desteğe ihtiyacınız varsa bu tür banka ve finans kuruluşlarından anında destek alabilirsiniz. Peki ”herkes tarım kredisi başvurusu yapabilir’mi?”, yazımızın devamında tarım kredisi faiz oranları ve kimler tarım kredisi başvurusunda bulunabileceğinden söz edeceğiz.

tarim

Tarım kredileri

Bu konuda sizlere tarımsal alanda kullanabileceğiniz tüm ihtiyaçlarınıza yönelik kredilerden maddelerden bahsedeceğiz. Öncelikle tarım kredi kooperatifi tarımsal faaliyetlerde bulunan üreticiler için bir dizi imkanlar sunuyor.

Tarım kredi kooperatifi, tarımsal ihtiyaç kredi imkanları:
*Kısa vadeli işletme kredileri
*Genel ihtiyaç kredileri
*Tohumluk kredileri
*Kimyevi gübre kredileri
*Hayvancılık işletmeleri kredileri
*Tarımsal ilaç kredileri
*Akaryakıt kredisi
*Orta vadeli yatırım kredileri
*Tarımsal araç ve gereç yatırım kredileri
*Hayvancılık donatma kredileri
*Tarımsal sulama kredileri
Bu kredi türleri kendi alanında faaliyet yürüten ve Tarım Kredi Kooperatifi kurumunun resmi adresinde belirtilen koşulları yerine getirmiş tüm üreticilere verilmektedir.

Tarım kredisi faiz oranları

Tarım kredisi faiz oranları ve aynı zamanda Tarım kredi kooperatifi kredi cari faiz oranları ise şöyledir.
-1 yıla kadar vadeli olarak kullandırılan krediler için %8,
-1 yıl ile 4 yıl aralığında vadeli olarak kullandırılan krediler için %10,
-4 yıldan uzun vadeli olarak kullandırılan krediler için % 11 olarak belirlenmiştir.
2014/7201 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında ortaklarımıza % 0 ile 7,5 faiz aralığında tarımsal krediler kullandırılmaktadır.

tarim2

Ziraat bankası Taksitli tarım kredisi

Ziraat Bankası taksitli Tarım Kredisi sayesinde; Finansal ihtiyaçlarınızı hasat ve sezona bağlı olmaktan çıkarabilmeyi amaçlıyor. Kredilerinizi daha uzun ve esnek vade seçenekleri ile kullanabileceğinizi söylüyor.
Örnek olarak ziraat bankası tarım kredisi özellikleri şöyledir.
Taksitli Tarım Kredinizi, sabit faizli olarak kullanabilirsiniz
Taksitli Tarım Kredisi ile Ziraat Bankası güvencesi altında, 84 aya varan vade seçeneklerini tercih edebilirsiniz.
Taksit tarihlerini ve taksit tutarlarını, ürününüzün hasat tarihlerine göre belirleyebilirsiniz.
Taksitli Tarım Kredi ödemenizi; 12, 6, 3 veya aylık periyotlarla yapabilirsiniz.

Kaynak: http://www.kredibanka.org

       

BENZER HABERLER