Akademik Personel | 29 Mart 2017, Çarşamba

Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvurular Haftaya Başlıyor

5 Ağustos 2016
Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Başvurular Haftaya Başlıyor
       

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartlarını, alanlara göre kontenjanlarını açıkladı. Buna göre alınacak 15 bin sözleşmeli öğretmenden en çok kontenjan 4 bin 334 olmak üzere sınıf öğretmenliğine verildi. Sınıf öğretmenliğini 1.555 kontenjan ile İngilizce ikinci ve 1.479 kontanjan ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği üçüncü sırada takip etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlik alımı ile ilgili takvimi ve alım koşullarını, alanlara göre kontenjanları açıkladı. Buna göre göre sözleşmeli öğretmenlik için başvurular 8 Ağustos’ta başlıyor, atamalar 10 Ekim’de yapılacak. Ancak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 20 Ağustos’ta yapılacağı için KPSS121 puan türüne göre atanacak adaylar için ayrı takvim hazırlandı ve kılavuzda yer verildi.

Alınacak 15 bin sözleşmeli öğretmenden en çok kontenjan 4 bin 334 olmak üzere sınıf öğretmenliğine verildi. Sınıf öğretmenliğini 1.555 kontenjan ile İngilizce ikinci ve 1.479 kontanjan ile din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği üçüncü sırada takip etti. İlan edilen kadrolar için 2016 KPSS10 ve KPSS121 puan türlerinden 50 ve üzeri taban puana sahip adaylar, sözlü sınav için http://ikgm.meb.gov.tr adresinden başvuruyapabilecek. En yüksek puanlı adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun üç katı kadar aday sözlü sınava alınacak. Sözlü sınavlar Türkiye genelinde oluşturulan 18 sınav merkezinde gerçekleştirilecek. Adaylar sınav merkezi tercihlerine göre sözlü sınava girecek ve ardından başarılı olanlar arasından puan üstünlüğüne göre tercihler alınıp atamalar yapılacak. Sözleşmeli öğretmen alımı ile ilgili sözlü sınava alınacak adaylara ilişkin süreç takvimi, yapılacak iş ve işlemler www.meb.gov.tr internetsitesinden duyurulacak.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER