Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Sosyal Medyanın Yaşamımıza Etkileri Nelerdir?

Sosyal Medyanın Yaşamımıza Etkileri Nelerdir?
       

Sosyal medya günümüz koşullarında yaşamımızda önemli bir role sahip durumda. Peki sosyal medyanın yaşamımıza ne gibi etkileri bulunuyor? Cevabı yazımızda…

Yaşamın birbiri ile bağıntılı olan onlarca nokta içerisinde oluştuğunu düşünecek olursak, bu noktaların da neler olduğunu belirli koşullarda açıklamak mümkün gözükmektedir. Her bir noktanın etki alanının birbirinden farklı olması gayet normal olup, bu durum stabil kalmayarak sürekli değişmektedir. Örneğin bazı noktalar etki alanlarını daraltırken bazıları gittikçe arttırmakta ve global çapta çok büyük yıkımlara ya da oluşumlara yol açmaktadır. Biz bu noktaların en yenilerinden fakat yine en güçlülerinden biri olan sosyal medyayı işleyerek, onun hayatımızı ola etkisi üzerinde duracağız. Fizikte Optik konusunu işlemiş olanlar bilecektir, bir ışık kaynağı 360 derece aynı çember vaziyette ışık dalgaları yaymakta ve farklı etkiler yaratmaktadır. Bu durum sosyal medya için de söylenerek, onun birbirinden çok farklı alanları etkileyen bir ışık kaynağı olduğu dile getirilmektedir. Bu alanlardan birisi olan sosyal hayat üzerinde durmak ise diğerlerinin de daha rahat anlaşılmasını sağlayacaktır.

Sosyal Medyanın Hızlanan İvmesi

Modern çağın en büyük eğlence kaynağı olan sosyal ağlar, gittikçe yayılan bir enerjiyle büyümekte ve birçok alanı etkisi altına almaktadır. Yalnızca bizim ülkemizde dahi 40 milyonun üzerinde sosyal medya kullanıcı olduğunu bilmek, hem ürkütücü hem de düşündürücü bir haberdir. Yapılan araştırmalara göre ülkemiz dünya genelinde sosyal ağları en aktif kullanan on ülkeden birisi olmuştur. Bu bilgi üzerine sorulması gereken soru ise; kontrol edilemeyen güç, güç müdür? Şeklinde olup, bizleri sosyal ağların etkileri üzerine düşünmeye itmektedir.

Sanal Alemin Sanal Olmayan Etkisi

İçerisinde yer alınan alem her ne kadar sanal olsa da yarattığı etki, tarif edilmesi mümkün olmayan durumlara yol açabilmektedir. Bu durum tıpkı ‘’Kelebek Etkisi Teorisi’’ gibi olup, bir yorum ya da tivit ile başlayan sonrasında da kasırga haline gelen durumlara örnektir. Yakında zamanda yaşanmış olan ‘’Arap Baharı’’ benzer şekilde gerçekleşen bir hareket olup, sanal alemin etkisi konusunda tüm dünyayı şaşırtmıştır. Sosyal ağlar üzerinden etkileşime geçen grupların birlikte hareket etmesi, tıpkı aynı kovanda çalışan arı kolonisi gibidir. Anında herkes için bir iş bölümü gerçekleşmiş, sanki evrimsel bir emir gibi bu duruma itaat edilmiştir. Aslına bakılırsa yaşanılan vaziyet, insanın arzu ettiği takdirde nasıl ortak bir organizma olabileceğine dair müthiş bir örnektir.

Sosyal Medyanın Bazı Sektörlere Etkisi

İlk başta bir ışık kaynağı gibi dile getirilen sosyal medya, etkilediği alanlar içerisinde geleneksel medyayı da eklemiştir. Televizyonların, gazetelerin yaptıkları haberler ya da oluşturdukları fikirler; sosyal medyanın gücünün ortaya çıkışından beri başka bir hal almıştır. Bu noktada gazeteler için iki ayrı kavram da ortaya çıkmış olup, bu kavramlar: İnternet gazetesi, Bayi gazetesi şeklindedir.

Kimse Kimseden Üstün Değildir, Fikri

Bakıldığı zaman her türü ciddiyeti ve kuvvetiyle bir dağ gibi görünen iş adamları ya da siyasiler için; sosyal medyaya maymuna çevrilen aktörler demek yanlış değildir. Zira sosyal medyanın asıl verdiği mesaj da: Eşitliğin önceliği, eşitlerin yönetimidir.

Sosyal Medya Gücüne Dair Veriler

İnsanların %60 civarı anlık haberleri ve durumları sosyal medya üzerinden öğrenmektedir. Bu durum, tüm dünyada internet hizmetinin aynı oranda işlemediği düşünülürse; çok ama çok yüksek bir oran olduğu ortaya çıkacaktır. Tüm dünyada gerek siyasi gerekse sanatsal etkinlikler adına ilk adımın sosyal medyadan atıldığı ortadadır. Bu hamlenin altında yatan ana sebep de geleceğe yatırım yapmak olup, sosyal medyanın etkileyeceği insan sayısının da artacağına dair fikir yürütmektir.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz