reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

Son dönemlerin gözde tedavisi PGT Yöntemi – Preimplantasyon Genetik Tanı

26 Mayıs 2016
Son dönemlerin gözde tedavisi PGT Yöntemi – Preimplantasyon Genetik Tanı
       

Son dönemlerde, özellikle de tüp bebek konusu ile alakalı araştırma yapan çiftlerin büyük bir çoğunluğunun araştırmaya dahil ettikleri yöntem, PGT yöntemi oluyor, çünkü gelişen tıp teknolojileri ile birlikte artık insanlar tüp bebek tedavisini yaptırırken birçok farklı avantaja da sahip oluyorlar.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin akıllarını en çok meşgul eden soruların başında ise hiç şüphesiz ki çocuklarda oluşabilecek hastalıklar gelmektedir. Özellikle de genetik hastalıklar, yani anne ya da babadan çocuğa geçebilecek, kalıtım faktörü olan hastalıklar, ilerleyen dönemlerde çok ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla çiftler, bebek sahibi olurken, bebeklerinin sağlığını da daha doğmadan garanti altına almaya çalışıyorlar.

PGT Yöntemi Nedir?

PGT Yöntemi, Tam ismi, Preimplantasyon Genetik Tanı (Preimplantation Genetic Diagnosis) olan PGT yöntemi ile, bebekte genetik olarak ortaya çıkabilecek anomalilerin tespit edilme işlemi, %99.9 kesinliğe kadar yapılabilmektedir. Böylece aileler, özellikle de baskın genetik hastalıklar yönünden, bebeklerinin sağlıklı bir gelişim sürdüreceklerinden emin olmaktadırlar.

Oldukça detaylı bir genetik araştırma yöntemi olan PGT yöntemi ile birlikte, anne ve babadan alınan üreme hücreleriyle oluşturulan embriyolar incelenecek, sonrasında da anne adayına transfer işlemi yapılacaktır. Dolayısıyla bu yöntemin uygulanabilmesi için, mutlaka tüp bebek tedavisi yapılmalıdır.

Türkiye’de yasal olarak PGT yöntemi yalnızca bebeğin genetik sağlığı için yapılabilirken, Kuzey Kıbrıs’ta bu yönteme ek olarak cinsiyet seçimi de yapılabilmektedir. Dolayısıyla, genetik faktörler veya aile planlaması gibi nedenlerden ötürü, her yıl yüzlerce aile, Kıbrıs’ın en başarılı tüp bebek merkezleri arasında gösterilen, ve PGT yöntemi başarısı %99.9 oranında olan, Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’ne başvurmaktadır.

Biz de, Mucize Ekip uzman doktoru Dr. Firdevs Uğuz Tip’ten süreci özetlemesini istedik. “Babadan alınan sperm ve anneden alınan yumurta hücrelerinin laboratuvarlarımızda döllendirilmesi işleminin sonrasında, embriyo büyümeye bırakılır. 3. gününe ulaştığında, yani embriyo 8 hücreli bir hale geldiğinde, embriyodan tek hücre biyopsisi alınarak, genetik olarak PGT yöntemi ile incelenmeye başlar. Bu inceleme sonrasında, eğer ki embriyo istenilen cinsiyette ise ve genetik açıdan sağlıklıysa, anneye transfer işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilecektir.”

Normalde gerçekleştirilen tüp bebek yöntemi ile PGT arasındaki tek fark, embriyo oluştuktan sonra yapılan genetik tarama işlemidir. Bunun dışındaki tüm aşamalar, klasik bir tüp bebek yöntemi gibi başlamakta ve tamamlanmaktadır. PGT yöntemi özellikle de, genetik anomali (Down Sendromu, Turner Sendromu, Monozomi, Trizomi vb.) riski oldukça yüksek olabilen, 35 yaş üzerindeki anne olmak isteyen kadınlara önerilmektedir.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz