reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

Sınav Başlamadan Tuvalete Giden Adayın Sınavı İptal Edildi

16 Temmuz 2015
Sınav Başlamadan Tuvalete Giden Adayın Sınavı İptal Edildi
       

MERSİN Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunu 25 yaşındaki Sevgi Helvacı, geçen pazar günü girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) tuvalete gidince sınav hakkını kaybetti.

Adana Vehbi Güzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde KPSS’ye giren Sevgi Helvacı, sınava 8 dakika kala izin alarak gözetmen eşliğinde tuvalete gitti. Gözetmen refakatinde sınav salonuna geri dönen Helvacı, bir süre sonra sınavın başlaması üzerine kendisine ayrılan yerde sorularını yanıtlamaya başladı. Yaklaşık 15 dakikada 15 soru yanıtladıktan sonra, bina sorumlusunun talimatı ile salondan çıkarılan Helvacı’nın sınavı iptal edildi. Yaşananlar karşısında şok geçiren Helvacı, ÖSYM’ye dilekçe verip hukuki yollardan hakkını aramaya hazırlanıyor.

Haksız yere sınav hakkının elinden alındığını ileri süren Helvacı, “Kitapçığın poşetini açıp optik formu doldurdum. Sınava 8 dakika kala 2 gözetmene de ‘Lavaboya gidebiliyor muyuz?’ diye sordum ve ikisi de gitmemde bir sakınca olmadığını söyledi. Gözetmenlerden biri benimle geldi, refakat etti ve kapının önünde bekledi. Sonra da salona dönüp herkesle birlikte sınava başladık” dedi.

ARALARINDAKİ TARTIŞMANIN MAĞDURU OLDUM’

Bina sorumlusu ile sınav gözetmeninin arasında sınavdan önce bir tartışma yaşandığını ve bu tartışmadan kaynaklı olarak mağdur edildiğini iddia eden Helvacı, şunları söyledi:

“Sınav gözetmenimiz geldi ve ‘Seni dışarı alabilir miyiz?’ dedi. Çok şaşırdım, neden olduğunu sordum. Benim lavaboya gittiğimi söyledi. 2 gözetmene de sorduğumu ve sakınca olmadığını söylediklerini hatırlattım. ‘Tamam dışarıda konuşalım’ dedi. Dışarı çıktık, kapının önünde bina sorumlusu Şule Hanım ile konuştum. Durumu izah edip soruları görmediğimi ve sınıfta kamera ile sesli sistem olduğunu söyledim. Sınava dönmek istediğimi ilettim. ‘Seni sınava alamayız ÖSYM yetkilisi Hasan Bey ile görüş’ dedi. Beni müdür odasına aldılar. Hasan Bey’e ulaşamadık. Daha sonra ‘Yapılabilecek bir şey yok, sınava alamayız’ dediler. Sınav gözetmeni, salonuna dönerken bana, ‘Sen çok haklısın benim hatam çok büyük. Çıkmana izin vererek asıl hatayı ben yaptım. Beni lütfen şikayet et ama bina sorumlusunu, okul müdürünü, herkesi şikayet et’ dedi. Müdür odasında da kamera varmış, kayıtlıdır bunlar. ÖSYM’ye dilekçe yazdım ve gönderdim. 1 yıllık emeğim çöpe gitti. Sonra sorulara baktım ve belki de atanacaktım . Bütün emeklerim boşa gitti.”

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

 

       

Yorumlar

 1. neron diyor ki:

  Kitapçık açıldıktan sonra sınavdan çıkılmamalı. Ama bu durumda başı örtülü biri olsa herkes susardı.

 2. murat ç. diyor ki:

  ÖSYM sınav uygulama yönetmeliğine de baktım ancak bu durumla ilgili herhangi bir madde göremedim. Soru kitapçık poşetlerini açmadan genellikle tuvalete gitmek isteyen adaylara genellikle engel olunmuyor, daha önce defalarca tuvalete çıktım. Ancak kitapçık poşetleri açıldıktan sonra izin verilmiyor. Bununla ilgili net bir durum yok sanırım.
  “Sınav evrakı paketini açmadan önce adaylara su içmek, tuvalete gitmek vb. ihtiyaçlarını gidermek için birkaç dakikalık izin verebilirsiniz.” denmiş, ancak sınav poşeti açılınca kimse dışarıya çıkamaz gibi bir ibare yok.

  Sadece şu ibare var:
  Sınav sırasında adaylar, tuvalet, revir, sağlık, su içmek vb. ihtiyaçları için
  sınav salonundan kısa bir süre çıkmak isteyebilir. Bu durumdaki adaylara
  kesinlikle izin vermeyiniz. Sınav salonundan çıkan bir adayı kesinlikle bir
  daha sınav salonuna geri almayınız.

  https://gis.osym.gov.tr/osym_genel_sinav_uygulama.pdf

  Sınav görevlileri artık ne yapacağını iyice şaşırıyor, çünkü nitelikli bir yönelge veya bilgilendirme yok, olanda adaya oluyor. Kurallardan çok birazda işin niteliğine bakmak gerekiyor.

 3. m.g diyor ki:

  Aynısına benzeri başima geldi sınav gozetmenimin izni ile dışarı tuvalete ciktim bina sorumlusu yasak diyip sınavı iptal etti o zaman sınav gözetmeni niye izin verdi madem yasak izin vermeseydi yada benin hatam deseydi ama diyemedi ve suçsuz beni mağdur ettiler şikayetçi olmamalı da rica ettiler

 4. S diyor ki:

  Iki tarafinda hatasi var bence..Ögrenci kendi haklarini bilmeli, sonucta hayatinda girdigi ilk sinav değil! genelde herkes tarafindan bilinir sinav baslamaya yakin salondan cikilmayacagi… Görevlilerin izin vermeside yanlis olmus ama adayda kurallari öğrenip gelmis olmasi lazimdi.

 5. .G.A. diyor ki:

  Benzer durumu bende yaşamıştım, bina sorumlularının egoları tavan yapmış bilmeden etmeden kafalarına göre birde iş yapmıyorlar mı …?
  Sınav sırasında benzer olayla karşılaştım ve adaya cevabım şuydu, durumu tutanakta belirtirim bina sorumlusu karışamaz ne gördü ki salona dair, zaten entegre kamera kaydı var şu anda senin bir yıllık emeğin çöpe gideceğine benim salon başkalığım gitsin önemli değil dedim ve adayı sınavta tuttum gerekli kararı ÖSYM’nin inceleme sonrası yapmasına olanak verdim salondan bir adayı emin olmadan çıkarmak kadar bencil bir durum olamaz.

Yorum Yaz