reklam
reklam
Akademik Personel | 26 Ekim 2016, Çarşamba

SGK ve Emeklilik Bilgileri

9 Ocak 2016
SGK ve Emeklilik Bilgileri
       

Sosyal Güvenlik Kurumu takipçilerin vazgeçilmezleri arasında yer alan sgkweb sitesinde SGK ile ilgili bir çok bilgiyi bulabilirsiniz. Sevgili SSK emekli adayı yıllarca çalışıp durdun. Yeri geldi mesai yaptın. Yeri geldi bayramlarda çalıştın. Yeri geldi işten çıktın. Yeri geldi boş gezdi vb. Sonunda prim gününü doldurdun. Yaşın geldiyse ya da 1 – 2 ay gibi kısa süre varsa idare ettin. Daha uzun bir süre varsa çalıştın çünkü hayatta kalmak zorundaydın. Emeklilik günün geldi sonunda emekli oldun. İşte asıl sorunların başladığı yerdesin şimdi. www.sgkweb.com a girerek ne zaman emekli olacağınıza dair ilgili kanunlara ulaşabilirsiniz.

sgkweb

SGK Hakkında Detaylı Dökümanlar

“Geçim derdi.”

Asgari ücretle emekli olan bir birey ortalama 1200-1300 arası bir maaş alıyor. Yıllık ortalama % 6 -7 oranları arasında enflasyon zammı geliyor.

“Ne kadar yeterli?”

İki kişilik bir ailenin ortalama azami geçim giderini beraber hesaplıyalım.600 lira mutfak masrafı masrafları, 200 lira ısıtma – soğutma gideri, 70 lira elektrik, 50 lira su, ortalama semtine ve şehrine göre değişmekle beraber 500 lira kira, 30 lira apartman aidatı. Toplayacak olursak toplamda,1450 lira yapıyor. Eşi ev hanımı olan bir erkeğin asgari ücretten emekli olması halinde geçinmesi için en azında yazı zamanlı bir işte çalışması gerekiyor. Kendi evinde oturan için 950 lira yapıyor. 500 lira gelir olarak kalıyor. İki durumdada yaşamak pek kolay olmasa gerek. Günümüz şartlarında 2008 ve sonrası için emekli yaşları erkekler için 60’a, kadınlar içinse 58 e dayanmış durumda.

Emekliliğiniz sizin için hayırlı olmasını dilerim. Huzurla kalın…

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz