Akademik Personel | 20 Mart 2018, Salı

Sakarya Üniversitesi’nde Yangın Çıktı

Sakarya Üniversitesi’nde Yangın Çıktı
       

Sakarya Üniversitesi’nin Esentepe Kampüsü’nde güneş enerjisi ve hidrojen ile çalışan arabaların yapıldığı Teknik Eğitim Fakültesi Mekanik Atölyesinde çıkan yangında güneş ve hidrojen enerjisiyle çalışan iki araba yandı.

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü’nde bulunan güneş enerjisi, hidrojen ve elektrikle çalışan araçların yapıldığı Teknik Eğitim Fakültesi, Mekanik Atölyesi’nde öğrencilerin araç üretimi üzerinde çalıştığı sırada şarj cihazından kaynaklandığı sanılan yangın çıktı. Yangına öğrenciler önce kendi imkanlarıyla müdahale ettiler. Ancak alevler yükselince ihbar üzerine olay yerine sevk edilen çok sayıda İtfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Yangın sırasında içeride bulunan öğrenciler dışarıya kaçarak kurtulurken yangın yaklaşık yarım saatte kontrol altına alındı.

Yangında, Sakarya Üniversitesi öğrencilerin yaptığı ve bir çok yarışmada ödül kazanan Güneş enerjisiyle çalışan SAGUAR ile hidrojen ile çalışan arabalar büyük hasar gördü.
Yangında elektrikle çalışan bir araba kurtarıldı.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas yangının öğrenciler arabalarla ilgili olarak çalışma yaptıkları sırada şarjdan çıktığını söyledi. Elmas, “Öğrencilerimiz yangına, yangın tüpleriyle önce müdahale etmek istemişler. Ancak başarılı olamadılar. İtfaiye ekipleri tarafından söndürülen yangında güneş enerjisiyle  ve hidrojenle çalışan iki araba hasar gördü. Araçları zaten öğrencilerimiz yapmıştı. Yeniden yaparlar. Önemli olan öğrencilerimiz için üzücü bir sonuç olmaması” dedi.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER