Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Sahte Diplomalı Tübitak Yöneticisi 2 Yılda 423 Bin TL Almış

2 Şubat 2015
Sahte Diplomalı Tübitak Yöneticisi 2 Yılda 423 Bin TL Almış
       

Yasadılı dinlemeler soruşturmasında ‘Resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık’ suçlamasıyla tutuklanan, Kamu Sertifikasyon Yöneticisi Hasan Başaran’ın TÜBİTAK’taki 2 yıllık görev süresi boyunca kurumdan 423 bin lira aldığı bildirildi.

Askerlik şubesi de Başaran’dan sahte diploma ile kısa dönem askerlik yapması konusunda savunma istedi.

 

Tübitak e-İmza Başkanının ODTÜ Diploması Sahte Çıktı!

HARCAMALARI DA İNCELEMEDE

TÜBİTAK’taki Cemaat yapılanması iddialarıyla ilgili sürdürülen soruşturmada Başaran, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve yüksek lisans diplomalarının sahte olduğunun anlaşılması üzerine 16 Ocak 2014’de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Soruşturmayı yürüten Savcı Serdar Coşkun, Başaran’ın sahte diplomasını kullanarak kendisine ne kadar ödeme yapıldığını TÜBİTAK’a sormuştu. TÜBİTAK, savcılığa gönderdiği yanıtta Başaran’a görev yaptığı 2 yıllık süre boyunca yaklaşık 423 bin TL ödeme yapıldığını bildirdi. Savcılık kaynakları, Başaran’ın yaklaşık 7 yıl Kocaeli Belediyesi’nin şirketi KENT KONT’ta müdürlük yaptığı döneme ilişkin ücret bilgilerinin de gelmesi ile kendisine devlet tarafından yapılan ödeme miktarının artacağına dikkat çekti. Savcılığın, MASAK aracılığıyla, Başaran’ın aldığı paraları nerelere harcadığını da incelettiği öğrenildi.

ASKERLİK ŞUBESİ SAVUNMA İSTEDİ

Sahte diploma ile kısa dönem askerlik yapan Başaran için Kocaeli Askerlik Şubesi de harekete geçti. Şube, savcılık aracılığıyla, cezaevinde bulunan Başaran’ın sahte diploma ile kısa dönem askerlik yapması konusunda savunmasını istedi. Başaran’ın soruşturma kapsamında dava açılması ve cezasını çekmesi halinde, kalan askerlik hizmetini er olarak tamamlamak üzere askere alınacağı belirtiliyor. Başaran savcılık sorgusunda, “Bedelliden yararlanır mıyım” diye sormuştu.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. doçent dedi ki:

    bu durum türkiyede siyasetin, bürokrasinin hiç temizlenmediğini hatta daha da kirlendiğini gösteriyor. sahıs, bilim ve teknoloji eski bakanı (nihat ergün’ün) yakın akrabası (eniştesi) sanırım. lafı uzatmaya gerek yok. günümüzde siyaset içinde olanlar, partilerin yönetim kadroları maalesef toplumun en bozuk kesiminden oluşuyor. yöneticilerde liyakat, ahlak, vizyon adına bir şey aranmazken ağzı iyi laf yapan, kandırma becerisi yüksek, hertürlü kanunsuzluğa, yolsuzluğa uygun profilde insanlar köşe başlarına yerleştirilmiş vaziyette. yazıklar olsun ki dini söylemlerle insanlardan oy toplayıp onları sömürüyorlar.

Yorum Yaz