reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrasında Neler Yapmalıyız?

25 Aralık 2015
Saç Ekimi Öncesi ve Sonrasında Neler Yapmalıyız?
       

Saç ekimi ameliyatı öncesinde ve sonrasında doktorların sizlere verdiği tavsiyelere mutlaka ama mutlaka uymalısınız.

Öncelikle saç ekimi ameliyatına karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken kendinize iyi ve kaliteli bir saç ekim merkezi bulmalısınız. Bunun için iyi araştırmalı, ameliyatı gerçekleştirecek doktor ve ekibinin tecrübesini, kalitesini öğrenmelisiniz. Tabiki bunu yaparken ilk sorgulayacağınız da merkezin ruhsatlı olup olmadığıdır. Ruhsatlı olmayan merkezler yasal değildir ve birtakım sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Çünkü ruhsat almayan bir işletme hijyen konularına da o kadar dikkat etmeyecektir. Bu nedenle ruhsat ve kalite bir merkez için olmazsa olmaz kurallardır.

Saç dökülmesi sonucu kaybettiğiniz saçlarınızı geri kazanmak için ameliyata karar vermek de uzun sürebilen bir işlemdir. Bu kararı alana kadar çok kararsız kalabilirsiniz. Ancak bu kararı aldıktan sonra ve ameliyat olduktan sonra hayatınızdaki olumlu yönde gerçekleşecek değişimleri düşünmelisiniz. İlk olarak çevrenizdeki ve iş hayatınızdaki insanların size bakış açısı değişecektir. Daha prestijli bir görünüme kavuşacaksınız. Saygınlığınız artacak ve en önemlisi eski sağlıklı saçlarınıza kavuşacaksınız. Yani bir nevi görünümünüzdeki olumlu gelişmeler hayatınıza da olumlu şekilde yansıyacaktır.

Ameliyata karar verdikten ve kaliteli bir merkez seçimi yaptıktan sonra doktorlarınız tarafından sizler için yapılması ve yapılmaması gerekenler bildirilecek. Bu talimatlara harfiyen uymanız başarılı ve kolay bir ameliyat süreci geçirmenize neden olacaktır. Öncelikle sigara içen kişiler için ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları, en azından 1 hafta öncesine kadar içmemeleri istenecektir. Çünkü sigara içimi saç derisi altındaki kan dolaşımını yavaşlatmasından dolayı saç ekimi sonrası yaralarınızın iyileşme sürecini geciktirecektir.

Ayrıca doktorlarınız tarafından size yememeniz gereken yiyecekler hakkında da bilgi verilecektir. Bazı yiyecekler yine kan dolaşımını etkileyeceğinden yenmemesi daha yararlı olacaktır. Doktorlarınız tarafından bazı ilaç ve vitaminlerin kullanımı da kısıtlanabilir. Doktorların, yiyecek, içecek, ilaç ve vitamin gibi bütün kısıtlamalarına ve uymanız gereken bütün talimatlara uyduğunuz takdirde başarılı bir ameliyat süreci geçirme oranınız yükselir. Aksi takdirde bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise ameliyat öncesinde ve sonrasında size refakatlik edecek kişiyi hazır bulundurmanız. Özellikle ameliyat sonrasında taburcu edildiğiniz zaman sizi ikametinize bırakacak bir kişi gerekli olabilir. Ameliyat sonrasında ağrılarınız doktorunuzun size vereceği ağrı kesicilerle giderilecektir. Ağrı, saç derinizde yanma ve zonklama gibi hislerinizi doktorunuzun vereceği ağrı kesiciler sayesinde geçirebilirsiniz.

Son olarak ameliyat sonrasında bir süre ağır kaldırmamaya, kuvvet gerektirici spor faaliyetlerinden de uzak durmaya özen göstermelisiniz. Çünkü kuvvet gerektirici spor faaliyetleri saç derisinde kan dolaşımını hızlandıracağı için bu işlem yaralarınızın kanamasına yol açabilir. O nedenle en azından 3-4 hafta bu tür faaliyetlerden uzak durmakta fayda var. Eğer bandaj yapılmışsa bu bandajlar doktorunuzun size belirteceği süre sonunda alınması gerekmektedir. Eğer dikiş atılmışsa dikişleriniz de ortalama 10 gün sonrasında alınmaktadır. Bu süreler genel olarak verilmiş sürelerdir. Doktorunuz sizlere bu sürelerin kesin bilgisini verecektir.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz