Akademik Personel | 25 Nisan 2018, Çarşamba

Rektör Sabuncuoğlu, ‘Başarılı Bilim İnsanları’ Listesinde

28 Şubat 2015
Rektör Sabuncuoğlu, ‘Başarılı Bilim İnsanları’ Listesinde
       

Abdullah Gül Üniversitesi’nden (AGÜ) ilk defa bir öğretim üyesi ‘Başarılı Bilim İnsanları’ listesinde yer aldı.

AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, Cumhuriyet Bilim Teknoloji Dergisi tarafından yapılan değerlendirmede ‘Başarılı Bilim İnsanları’ listesine girdi. Web of Science’ın itibar ettiği veri tabanları (WOS/all data bases) esas alınarak yapılan değerlendirmede, Rektör Prof. Dr. Sabuncuoğlu, listedeki 358 isim arasında yer alan 3 endüstri mühendisinden biri oldu. Her bilim insanı için, bilim adamlarının üretkenliğini ve o üretkenliğin niteliğini ölçen bir indeks olan ‘h’ puanına göre hazırlanan listede, kayda geçmiş yayın ve atıfların toplam değerleri ile son 3 yıldaki yayın ve alınmış atıflar incelendi. Değerlendirme sonunda Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu’nun, ‘Üstün başarılı bilim insanları’ grubuna dahil edilmesi uygun görüldü.

Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu kimdir?

Prof. Sabuncuoğlu Endüstri Mühendisliği alanında Lisans, Yüksek Lisans ve doktora derecelerini sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Wichita Eyalet Üniversitesi’nden aldı. Araştırma alanları ve ders verdiği konuları simülasyon, çizelgeleme ve üretim sistemleri olan Prof. Sabuncuoğlu,  son yıllarda kanser tarama sistemleri ve güdümlü ilaç sistemleri üzerinde yürütülen araştırmalara yoğunlaştı. 100’ün üzerinde yayınlamış bilimsel eseri olan Prof. Sabuncuoğlu birçok ulusal ve uluslararası projeye imza attı.

Kendi alanında birçok uluslararası bilimsel derginin editörlük komitesinde bulunan Prof. Sabuncuoğlu,  ayrıca endüstri mühendisliği alanında düzenlenen ulusal ve uluslararası kongre ve bilimsel toplantıların kongre başkanlığını yürüttü.

İş ve sanayi dünyasının üniversitelerle olan ilişkisine büyük önem veren Prof. Sabuncuoğlu, birçok şirkete üretim yönetimi konularında danışmanlık hizmeti verdi. Bilkent üniversitesinde çalıştığı yıllarda, üniversite sanayi işbirliği merkezini kuran Prof. Sabuncuoğlu,   TUBİTAK ve KOSGEB gibi kuruluşların değerlendirme komitelerinde yer aldı.

Prof. Sabuncuoğlu, düzenlediği fuarlarla öğrencileri, akademisyenleri ve iş dünyasını bir araya getiren arayüzler geliştirdi. Prof. Sabuncuoğlu, Bilkent Üniversitesinde OR (Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Operational Research Kulübü) Mühendislik Topluluğu, marka ve girişimcilik gibi birçok öğrenci kulübünün kurulmasında veya gelişmesinde aktif rol oynadı.

Üniversite eğitiminde kalite ve sürekli iyileştirme sistemlerinin önemine inanan Prof. Sabuncuoğlu uluslararası ABET akreditasyonunu, Türkiye’de ilk alan mühendislik bölümünün başkanlığını yaptı.

Üniversitelerde başta kariyer, sürekli eğitim ve mezunlar merkezleri gibi destek birimlerin aktif olarak çalıştırılmasının gerekli olduğunu vurgulayan Prof. Sabuncuoğlu, üniversite öğrencilerinin de eğitimleri boyunca yalnızca kendilerini teknik yönden değil sosyal, kültürel ve entelektüel olarak geliştirmesinin önemine inanıyor.

Kaynak: Hürriyet

 

       

BENZER HABERLER