Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor

Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor
       

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca’nın, öğrencilerden gelen cami isteğini değerlendirerek İTÜ’ye cami yapılacağını duyurmasının ardından İTÜ’lü öğrenciler “Budist tapınağı istiyoruz” diyerek Change.org’da imza kampanyası başlattı. Kampanyaya yaklaşık 6 bin kişi destek verdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Mehmet Karaca, İTÜ24’ün sorularını yanıtladı. “Stratejik planın içinde kampüse cami yapılması gibi bir plan var mı?” sorusunu, “Var tabii. Her türlü plan var. Sadece cami de değil, isterlerse sinagog da açarız. Yeter ki talep gelsin” diye cevapladı.
Bu cevabı ardından İTÜ’lü öğrenciler ‘Budist tapınağı’ istediklerini belirtti. Öğrenciler, “Rektörümüz Mehmet Karaca İTÜ’ye yeterli sayıda istek geldi diye cami yapacak. Ve istek olursa her şeyi yapacağını beyan etti. Biz de Budist tapınağı istiyoruz” diyerek Change.org’da imza kampanyası başlattı. Kampanyaya 27 Mart Cuma günü saat 17.00’yekadar 5 bin 858 kişi destek verdi. Rektör Karaca’nın talebe nasıl karşılık vereceği ise merak konusu.

Öğrencilerin imza kampanyasındaki nedenlerini şöyle sıraladı:
– Konfüçyanizm, Taoizm ve Budizm’le birkaç yıldır ilgileniyorum. Dini vecibelerimi yerine getirebileceğim bir alan olsa çok iyi olurdu. Tipitaka ve Mahayana Sutraları’nı okuyabileceğim huzurlu bir alan istiyorum.
– Dini ihtiyaçlarımı yerine getiremiyorum en yakın Budist tapınağı 2000 kilometre ötede kalıyor öğle tatillerinde gidip gelemiyorum.
– İTÜ’de Budist tapınağı olmazsa olmaz. Bunca zamandır ciddi eksikliğini duyduk. Dini inançlarımıza saygı gösterin lütfen.
– En yakın tapınak 3680 kilometre ötede, ibadetimi yerine getiremiyorum.
– Ufak bir şey de olsa olur. Zaten sayımız fazla değil, olmadı sıkışırız.
– Dini ihtiyaçlarımı kampüs içinde yerine getirmek istiyorum.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. emrah dedi ki:

  Bu olaya Helol olsun diyen şahis muslumanliga o kadar uzakki helalin bile islamdan geldigini bilmiyor

 2. CcanerR dedi ki:

  Arkadaşım seninle burda laf dalaşına girmek istemiyorum. Ama “aması” var. Sen şu “aydınlık ilerici” neslinle gurur duyuyorsan ayrıca gerçekten ibadet etmek için cami isteyen isteyen insanlara bazı ithamlarda bulunuyorsan bende senin şu aydınlık dediğin nesline “şov yapıyorlar” derim ve açıkça “şov yapıyorlar zaten” belli. Hiç İtüye gittinmi bilmiyorum benim orda namaz kılmak için zorluk yaşayan arkadaşlarım vardı ve çok zorlanıyorlardı. İhtiyaca hizmet edecek diye düşünüyorum. Ha bu arada idareciler bunu bir reklam malzemesi olarak kullanıyorlarsa onların bileceği bir iş İnancıma göre ahirette bunun hesabını “samimiyetleri nisbetinde vereceklerdir zaten.
  Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ilgili site “sosyal paylaşım sitelerine link” atma seçeneği içeriyor dolayısıyla ülkemizde “şov yapacak boş insan çok olduğundan” önüne gelen tıklayabiliyor ve sayı bu şekilde yükselebiliyor. Bilmiyorum biliyor musun?

 3. picard dedi ki:

  Bu sene en iyi üniversitelerin arasında Türkiye’den hiç üniversite yoktu. Ama nedenini merak etmiyorum.

 4. zeki dedi ki:

  Tamamen dalga…
  Change adresinden imzayı önüne gelen atar
  İTÜ öğrencisi olanlar ıslak imzalı dilekçe toplasınlar bakalım kaç kişi budist tapınağına imza atacak…
  İTÜ islami hassasiyetü güçlü öğrencilerin bol olduğu bir üniversitedir. İstediğiniz kadar bunu farklı lanse etmeye çalışın bu böyledir.

 5. HelalOlsun dedi ki:

  Helal olsun aydınlık, ilerici nesilime benim. Gurur duyuyorum sizinle. Bunları gibi şov peşinde koşan süslümanların hakkından ancak böyle gelinir.

Yorum Yaz