Akademik Personel | 20 Mart 2018, Salı

Profesör Arkasından Davul Çaldıran Rektör İle Mahkemelik Oldu

Resim bulunamadı
       

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi’ndeki öğretim üyeliği görevinden emekli olan Prof. Dr. Rıza Kanber’in arkasından davul çaldırdığı iddiasıyla eski Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu hakkındaki idari soruşturmada, YÖK’ün ardından Danıştay da “kovuşturmaya gerek olmadığı”na karar verdi.

Edinilen bilgiye göre, dönemin ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu’na karşı, “Gittiğiniz yol doğru değil. Üniversiteyi bilimden uzaklaştırıp ayrımcılık yapıyorsunuz” diyerek tepki gösteren Prof. Dr. Rıza Kanber, emekliye ayrıldıktan sonra 1 Temmuz 2011’de ÇÜ Ziraat Fakültesi önünde davul çaldırarak kendisini toplum önünde küçük düşürdüğünü ve kişilik haklarına saldırıda bulunduğunu öne sürüp, Akınoğlu hakkında manevi tazminat davası açtı.

Prof. Dr. Akınoğlu da olayla ilgili çıkan haberler üzerine davul çaldırılması olayı ile bir ilgisinin bulunmadığını açıkladı.

Konuyla ilgili başlayan adli süreçte, Adana 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, açılan davada Prof. Dr. Alper Akınoğlu hakkında hakaret ederek Prof. Dr. Rıza Kanber’in mesleki itibarını zedelediği iddiasıyla 5 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi ise davayla ilgili temyiz başvurusunu inceleyerek, “Kamu görevlilerinin yetkilerini kullanırken veya görevlerini yaparken kişilere zarar vermesi, ilgili kamu kurumunun hizmet kusurunu oluşturur. Dava, o kurum aleyhine açılmalıdır. Davalıya husumet yöneltilemez” kararı verdi.

Yargıtay’ın bozma kararının, yerel mahkemenin de kararında direnmesi üzerine dava dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gönderildi.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı ise idari yönden Prof. Dr. Akınoğlu hakkında kovuşturmaya gerek olmadığı yönünde karar verdi. Alınan bu karar yasa gereği, Danıştay 1. Dairesi’ne gönderildi. Dosyayı görüşen Danıştay 1. Dairesi de YÖK kararını onadı.

Prof. Dr. Rıza Kanber, adli süreçle ilgili tazminat davasının devam ettiğini belirterek, “Tazminat davasının lehimize sonuçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

 

Emekli olunca, davul-zurna çaldırttı

ÇÜ’de Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı’nın emekli olması nedeniyle ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu’nun davul zurna çaldırdığı iddiası tepkiye neden oldu.

Önümüzdeki günlerde emekli olacağı belirtilen Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rıza Kanber, rektörlük tarafından tutulduğu iddia edilen ekibin, fakülte binası önünde davul ve zurna çalması üzerine bina giriş kapısına indi.

Bu sırada, Kanber’le birlikte, yerine bölüm başkanlığı görevine getirilen Prof. Dr. Bülent Özekici ve diğer öğretim üyeleri de aşağı indi. Özekici, davul ve zurna çalan ekibe tepki gösterip kovarak, ”Gidin be. Utanın. Bir hocanız emekli oluyor diye rektörünüz davul zurna çaldırıyor. ‘Emekli olursa davul zurna çaldıracağım’ demişti. Bir rektörün işi bu mudur? 40 yıl hizmet etmiş adama bunu mu reva görüyorsunuz. Utanmazlar. Ders yapan öğrencileri dersten kaçırdınız” dedi.

Prof. Dr. Kanber ise ”Ben emekli olduğum için rektör davul zurna çaldırdı. O Rektör’e söyleyin, ben şerefimle emekli oldum” diyerek tepki gösterdi.

Davul ve zurna çalan iki kişi tepkilerin ardından uzaklaşırken, öğretim üyeleri de binaya girdi.

Özekici, Rektör Akınoğlu’nun göreve geldiğinden bu yana, ”bazı doğruları söyledikleri için” Prof. Kanber’le kendisine cephe aldığını ve 1 yıldır her toplantıda ‘Kanber emekli olduğunda davul ve zurna çaldıracağını’ söylediğini iddia etti.

Kanber ise açıklamasında, Rektörlükle arasının iyi olmadığını belirterek, ”Akınoğlu’na karşı olduğumdan, bana kin besliyor. Beni her gördüğünde ’emekli olunca arkanızdan davul zurna çaldıracağım’ diyordu. Beni aşağılamak için mobbing yapıyor. Gereken her türlü yasal hakkımı arayacağım” dedi.

Rektörlük Basın Bürosu yetkilileri, davul ve zurnanın sürpriz ve jest amaçlı çalındığını belirtirken, toplantıda olduğu söylenen Rektör Akınoğlu ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Kaynak: NTVMSNBC

       

BENZER HABERLER