reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Prof. Dr. Nimet YILDIRIM “24. Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü”ne layık görüldü

17 Şubat 2017
Prof. Dr. Nimet YILDIRIM “24. Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü”ne layık görüldü
       

Prof.  Dr. Nimet YILDIRIM’ın Şahname Çevirisi “24. Uluslararası Yılın Kitabı Ödülü” Yarışmasında  Tahran’da Ödül Aldı.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Kültür Bakanlığı ve İran Kitabevi’nin ortak çalışmalarıyla düzenlenen “24. Yılın Kitabı Ödülü” yarışmasına üniversitemiz Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nimet YILDIRIM, Şahnâme adlı çevirisiyle katıldı. İran’da yayınlanan eserler ile İran dışında yapılan çalışmaların iki ayrı kategoride kabul edildiği yarışmaya 2016 yılında İran dışında yayınlanmış 2.500’den fazla eser başvurdu. Bütün bu eserleri inceleyen 80 kişilik İranlı ve İran dışından bilim adamları ve edebiyatçılardan oluşan değerlendirme komisyonunun onayını alan Şahnâme ilk elemeden sonra 179 eser arasına girerek ikinci tura yükselmeyi başardı. Ardından yapılan değerlendirmelerde Türkçe Şahname, “Yılın En İyi On Kitabı” arasına girerek Fars Dili ve Edebiyatı dalında en büyük ödüle layık görüldü.

07 Şubat 2017 tarihinde Tahran’da düzenlenen, başta Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhanî olmak üzere; Kültür Bakanı, çok sayıda üst düzey yetkilinin yanı sıra bilim ve edebiyat çevrelerinin katıldığı görkemli törende öğretim üyemiz Prof. Dr. Nimet YILDIRIM ödülünü İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Dr. Hasan Ruhanî’den aldı.

Kaynak : atauni.edu.tr

       

Yorumlar

  1. Akademisyen dedi ki:

    Ataturk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Nimet YILDIRIM Bey, Türkiye Cumhuriyetimizi layıklıyla temsil ettiği için kendisine teşekkür ediyorum.

    1. Yıldırım dedi ki:

      Çok teşekkür ederim efendim. Sağolun…

Yorum Yaz