reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Pazarcılık Yaparak Üniversite Masraflarını Çıkarıyor

13 Eylül 2014
Pazarcılık Yaparak Üniversite Masraflarını Çıkarıyor
       

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi’nde, Bülent Ecevit Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Öznur Çetinkaya, annesi ve ablasıyla pazarda sebze satarak okul masraflarını çıkarmaya çalışıyor.

Babası 5 yıl önce ölen Öznur Çetinkaya, anne ve ablasının bahçelerinde yetiştirip pazarda sattıkları sebzelerle üniversite öğrenimini sürdürüyor. Yaz aylarında, tatil günlerinde ve okul çıkışlarında Öznur Çetinkaya da annesi ve ablasına pazarda satış yapmalarına yardım ediyor. Bu hafta başlayacak yeni akademik yıl öncesi tezgahın başında zaman zaman ders de çalışıp hazırlık yapan Çetinkaya, görenlerin takdirini kazanıyor.


Pazarcılık Yaparak Üniversite Masraflarını… by haberler

Annesi Belkız Çetinkaya ve evli ablası Melek Ürkmez’in yetiştirip sattıkları ürünler sayesinde üniversitede okuduğunu anlatan Öznur Çetinkaya, şöyle konuştu

Pazarda hem çalışıyorum, hem de kitaplarımı karıştırarak yeni yıl için hazırlık yapıyorum. Yeri geldi tarlada, yeri geldi okul çıkışlarında pazara gelip çalıştım. Bu şekilde üniversiteye gittim. Yeri geldi derslerime pazarda çalıştım. Üniversiteye hazırlanırken bile pazaryerinde derslerime çalıştım. Çok zorluklar geçirdik. Ama çok şükür ayaktayız. Babamın yokluğu çok dokunda ama annem ve ablam hem babalık, hem de annelik yaptılar. Onlara çok minnettarım. İşte bunun için okuyacağım, kaymakam olacağım ve onlara ben bakacağım.

Üniversiteye giderken bir taraftan da pazarda çalışmaktan utanmadığını belirten Çetinkaya, “Okul masraflarımı pazardan karşılıyorum. Hem okuyorum, hem çalışıyorum ve bundan gurur duyuyorum. Çok iyi yerlere gelmek istiyorum ve inşallah iyi yerlere geleceğim” dedi.

Yurt sorunu yaşadığını belirten Çetinkaya, özel yurda verecek paraları olmadığını, devlet yurdu çıkmazsa çok zorluk çekeceğini söyledi.

Belkız Çetinkaya da kızının 3 yaşından itibaren pazarlarda büyüdüğünü söyledi. Anne Çetinkaya, Kızımı marul, maydanoz satarak büyüttüm. Dersleri çok iyi. Ders çalışmaktan gece uyku uyumuyor. Gündüz de bize yardım ediyor dedi.

       

Yorumlar

  1. tereci dedi ki:

    altta kalanın canı çıksın sistemi.Sen hala anlamadın mı?Bundan sonra ona göre yaşa o zaman birader.Kapanın elinde kalır düzeni.Sen düzeni,sistemi değiştiremezsin onun için sana tavsiyem çakallarla baş etmeyi öğren,amacına ulaşmak için hile,hurda herşey serbest,yahudiler gibi yani.İstemesek de böyle yaşamaya mecburuz,yoksa aç kalırsın ölürsün.Canlılardaki Doğal Seleksiyonun insandaki hali.Sırtlanları geçmişti beşer sözünün geçtiği şiir vardı ya,artık günümüz de işte böyle..yani sana tavsiyem sen de bu sistemin adamı ol,yoksa dönen çarkların arasında ezilirsin.Türkiyede Hayatın,yaşayabilmenin kuralı bu..

  2. Derin Tespit dedi ki:

    ülkemizdeki birçok insan özellikle çoğunlukla anadolu insanımız böylesi zor şartlarda yetiştiriyor kendilerini.Çoğu ise daha lise yıllarında okulu bırakıp gurbete çalışmaya gidiyor.Bunlar da maalesef daha çok daha da zor durumda olan, asgari ücreti dahi zor bulabilen doğu-güney doğu insanımız oluyor.Türkiye cumhuriyetinde şimdiye kadar ola gelen tüm hükümetler devleti bir mühendis zekasıyla yönetmeye çalışıyorlar,yani çoğunluğun ihtiyacı görüldü mü ,o zaman tamam biz başarılıyız diyorlar kendilerine.Sosyal zeka ike yönetilmiş olursak eğer ,azınlıkta kalan ksımın da ihtiyaçları çoğunluğunkiyle beraber görülür.Çünkü sizin yönettiğiniz insan,makine değil ki,diğer yarısını ,nasıl olsa çoğunluğun işi görüldü diye görmezden gelesiniz.Ülkemizde kaliteli patlıcan,domates vesaire tüm bitkilerin,hayvanların yetiştiriciliği üzerine kafa yoruluyor ama maalesef İNSAN YETİŞTİRİCİLİĞİ OLGUSU üzerinde pek durulmuyor,kafa yorulmuyor.Eğer kaliteli insan yetiştirebilseydi bu güzel ülke bugün bunları konusuyor olmazdık.Bir Almanyayı dahi örnek alamamışız kendimize,en azından kes kopyala yapıştır.Ama bunu yaparken sadece ilmini demek istiyorum,disiplinini ve insanı nasıl ele alıyor ve nasıl tanımlıyor,bunu demek istiyorum.

Yorum Yaz