reklam
Akademik Personel | 21 Ocak 2017, Cumartesi

Papatyaların ifade ettiği anlam ve tercih edilme sebepleri

11 Şubat 2016
Papatyaların ifade ettiği anlam ve tercih edilme sebepleri
       
Papatyalar hakkında bilmediğiniz her şey. Papatya uygun fiyatı ve ifade ettiği anlam nedeniyle en çok tercih edilen çiçek çeşitleri arasında yer alıyor. Papatya fiyatları bir çok çiçeğe göre daha uygun oluyor. Nedeni ise daha kolay ve daha sık yetiştirilebiliyor olmalı. Bu yazımızda papatya çiçeğinin özelliklerinden bahsederken temin kolay edebilmeniz içinde tavsiyelerde bulunacağız.
Papatya çiçeği tertemiz bir kalbi simgelemektedir Saf duygularla seni seviyorum diyebilmenin ve bunu ifade edebilmenin en kolay yolu olarak bilinir. Cicekci com, ciceksepeti gibi online çiçek satışı yapan web sitelerinde papatya fiyatları şeklinde aramalar yaparak dilediğiniz ürünleri fiyat listesine göre listeleyebilirsiniz. Ucuz çiçek ve pahalı çiçek olarak dilediğiniz fiyat aralığında ürünleri görüntüleyebilirsiniz.
PAPATYALAR HAKKINDA HERŞEY 
Papatya, papatyagiller (Asteraceae) familyasında sınıflandırılan Anthemis, Matricaria, Bellis, Leucanthemum ve Tripleurospermum gibi farklı cinslerden bitki türlerine verilen ortak ad. Papatyanın spazm çözülmesinde, gaz ve âdet sancılarının giderilmesinde faydalı olduğu ifade edilmektedir.
Zehirlenme;Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bijen Kıvçak’ın ifadelerine göre papatya çayının ilaçlarla etkileşimi bulunmakta ve papatyaların bazı türleri ciddi zehirlenmelere yol açabilmektedir. Ayrıca Papatya Türkiye’de zehir danışma merkezlerine gelen vakaların başında gelir ve bazı türleri böcek ilacı yapımında kullanılmaktadır.
Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgede kurutulur. Bileşiminde uçucu yağlar, rezin, acı maddeler ve fenolik bileşikler bulunur. % 1’lik  çay
hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrar çoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basur memelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak da kullanılır.
(Anthemis nabilis) Orta Avrupa’da yetişir ve kültürü de yapılır. Dişli çiçekleri beyazımsı renklidir. Türkiye’de 50 kadar Anthemis türü bulunmakta ve İzmir papatyası, beyaz papatya gibi isimlerle bilinmektedir.
YILLARDIR EN DOĞAL SEVGİ İFADE ETME YOLU OLARAK BİLİNİR
Papatyalar kolay ulaşılabilir bitkilerden biridir. Bir bahçede ya da park kenarında otururken karşınızda bulabileceğiniz bir papatya ile sevdiklerinize küçük sürprizler yapabilirsiniz. Kolay ulaşılır olması ve ifade ettiği derin anlam sayesinde papatyalar modası geçmeyen en yaygın çiçekler arasında yer almaktadır.
       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz