reklam
Akademik Personel | 19 Ocak 2017, Perşembe

ÖYP’li Araştırma Görevlilerinin KHK İle Mağdur Edilmesi Meclise Taşındı

3 Eylül 2016
ÖYP’li Araştırma Görevlilerinin KHK İle Mağdur Edilmesi Meclise Taşındı
       

CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar TBMM’ne verdiği soru önergesinde ÖYP’li görevlilerin KHK ile mağdur edildiğini belirterek, Başbakan Binali Yıldırım tarafından konu hakkında açıklama beklediklerini bildirdi.

CHP Aydın Milletvekili Lütfi Baydar, ÖYP’li görevlilerin KHK ile mağdur edildiğini belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Baydar, Başbakan Binali Yıldırım”ın yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde su soruları yöneltti:

AKP’nin dün gece çıkardığı KHK’de “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden atama yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır” şeklindeki ibareyle binlerce araştırma görevlisi mağdur edilmiştir.

Bu bağlamda;

1) Yeni açılan üniversitelerin akademik kadro açığını kapatmak için yani ülkenin bilimsel geleceğinin oluşturulması maksadıyla ÖYP ile alınmış olan binlerce genç akademisyen adayının iş güvencesinin ortadan kaldırılmasıyla ülkenin geleceğini karartmıyor musunuz?

2) ÖYP ile araştırma görevlisi kadrosuna kendi çaba ve haklarıyla girmiş olan binlerce genç, o dönemde belirli bir mesleki güvence karşılığında üniversitelere atanmışken bir gecede kazanılmış bütün haklarının geri alınmasının demokratik işleyişe sahip bir ülkede yaşanıyor olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

3) FETÖ/PDY olarak tanımladığınız yapılanmaya karşı çıkardığınızı iddia ettiğiniz dün geceki KHK’nin en büyük mağdurunun geleceğin akademisyenleri olacak olan genç beyinlerin olması hükümetinizin bilime ve bilimsel düşünceye yönelik politikasının bir sonucu olarak görülebilir mi?

4) ÖYP araştırma görevlilerinin 50/d kapsamına alınması ile meslekten atılmaları durumunda yeni açılan üniversitelerin akademik kadro açığını nasıl kapatmayı düşünüyorsunuz?

Kaynak: Düzgün Haber

       

Yorumlar

1 2
  1. enes dedi ki:

    Arkadaşlar herkes BİMER’e şikayette bulunsun. ihmal etmeyelim belli bir kamoyo oluşturmamız lazım

  2. Pınar dedi ki:

    Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bizler alın terimizle bu kadroları kazandık. Bu güne kadar kimseye el açıp kimsenin eteğini öpmedik diye bizlere bunu reva göremezsiniz. Tek yaptığımız çalışmak çalışmak ve daha çok çalışmaktı. 33a soruşturmalara bir engel oluşturmuyor. Yılların emeği olan kadrolarımızı üniversitelere bırakmayın siz geri verin? İstediğiniz kadar soruşturma açın? Bizim alnımız açık, ama işi sürüncemede bırakarak üzerini örtmeye çalışmak bu vatanın evlatlarının ziyan olmasına neden olacak. Çoğu bölüm ÖYP’lilerin çalışmalarından memnun olsa da, ÖYP’lilerin üniversitelerde istenmedikleri de bir gerçek. Bunun bir çok nedeni var (ÖYP’lilerin birey olarak haklarına sahip çıkmaları, kimseye yalakalık yapmamaları, kendilerini kullandırmamaları vb.). Her ortamda olduğu gibi ÖYP’liler içinde de hainler varsa, araştırılıp işlerine son verilmesi zor değil. KHK maddesi uygulanmadan 33a kadrosunda da bu işlem yapılabilir. Durum böyleyken KHK’nın uygulanması kimlerin ekmeğine bal sürecek? ALES, YDS gibi sınavlarla sadece ÖYP liler atanıyor gibi bir algı yaratmak hangi aklın oyunudur? Kimleri kurtarmak için genç Arş. Gör.’lileri yangına atılmıştır? Yaşatılan mağduriyetler sonrasında nasıl giderilecek? Kazanılmış haklar var ve masumiyetler de çok geçmeden anlaşılacaktır (Ne de olsa güneşi balçıkla sıvayamazsınız). Devlet büyüklerimizden ricamız doğru kaynaklardan bilgi alarak, mücadeleye gölge düşürecek, mağduriyetler yaşatacak bu uygulamayı tekrar gözden geçirmeleridir.

Yorum Yaz

1 2