reklam
reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2016, Pazar

#ÖYPkaldırılmasın

28 Eylül 2015
#ÖYPkaldırılmasın
       

#ÖYPkaldırılmasın

YÖK, 2010 yılında uygulamaya koyduğu Öğretim Üyesi Yetiştirme Programını (ÖYP) 2016 yılından itibaren kaldırma kararı aldı. Gerekçe olarak ise “Üniversitelerin YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaları ve bununda çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılmamasını” gösterdi.

2010 yılında Cari usule alternatif olarak getirilen ÖYP usul ile bugüne kadar yaklaşık 12 bin kişi atandı. Bu süreçte YÖK, ÖYP usul ve esaslarında bir çok değişikliğe gitti ve sistemin devamlılığını sağlamak için çalışmalar yaptı. Ancak kısa bir süre önce yayınlanan Başbakanlık genelgesinde, Doç. ve Prof. Kadroları hariç alımların durdurulması yönünde alınan karar kamuoyunda büyük bir tepkiye neden oldu. Çünkü ÖYP ile geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Temmuz ve Aralık ayları olmak üzere yılda iki alım yapılırken bu yıl yapılan değişikliklerle ve alan sınavının getirilmesiyle iki bölüm hariç başka alım yapılamadı. ÖYP ile atanmayı bekleyen binlerce aday tüm bu değişikliklere karşın umudunu hep korumaya çalıştı. Ancak bir gazetenin haberi ile bizlerinde haberdar olduğu “ÖYP ile 2016 itibariyle atama yapılmayacak” açıklaması ÖYP ile atama bekleyen binlerce kişiye büyük hayal kırıklığı yaşattı. Çünkü adaylar ÖYP’ye 3. Sınıfta hazırlanmaya başlıyorlardı ve bu yüzden YÖK’ün önceden haber vermeden bir anda ÖYP’yi kaldırması adaylar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Sonrasında YÖK’ten gelen açıklama daha da ilginçti ÖYP’nin kaldırılma nedenleri arasında şu argüman vardı; “Aralarında ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitelerinin de olduğu uluslar arası sıralamalarda başarı kaydeden bazı üniversitelerimiz başkanlığımızdan hiçbir dönemde ÖYP kadrosu talep etmemiştir.” Ancak zaten bu üniversitelerin ÖYP kadrosu talep etmesi ÖYP’nin kuruluş temelinde yoktu, çünkü ÖYP yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversiteler için öğretim üyesi ihtiyacını gidermek için yapılan bir uygulamaydı.

Akademik Personel Alımında Torpil Uyarısı!

#ÖYPkaldırılmasın

Neden mi? 2015 yılının eylül ayı sonundayız. Bu yıl zaten tek alım bile yapılmaması büyük şok yaratırken, sadece üç ay sonrası için bir daha ÖYP ile alım yapılmayacak denilmesi beklenti içerisinde olan adayları çok zor durumlara koyacaktır.

Bu karar alınacaksa şayet bu şekilde ani ve plansız yapılmamalıydı. Madem ÖYP sonlandırılacaktı neden 2 yıl geçerli olacağı söylenen alan sınavı getirildi? Neden bu yıl önceki dönemler gibi alımlar düzenli yapılmadı?

Kararlar alınırken esas olan hak mağduriyeti yaşatmamak olmalıdır. Son alınan kararla Aralık ayında yapılması planlanan alımlar son ÖYP ataması olacak ve 2016′ dan itibaren ÖYP ile alan sınavı veya merkezi alım olmayacaktır.

Ortada sayısı yaklaşık 12 bin’i bulan ÖYP araştırma görevlisinin olduğunu ve ÖYP’nin Cari usulden daha objektif bir program olduğunu gözardı edemeyiz.

Son olarak; eğer bu karar uygulanacaksa ve ÖYP sonlandırılacaksa daha üniversiteyi bitiren ve ÖYP ile atanmayı hedefleyenlerin düşünülmesi ve bu yüzden ani ve plansız şekilde olmamasını isteriz.

#ÖYPkaldırılmasın hashtag’ini nedenleri ile birlikte Devlet büyüklerimizle, YÖK başkanı ve üyeleri ile paylaşabilir ve Change.org #ÖYPkaldırılmasın imza kampanyasına katılabilirsiniz.

 

TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Twitter: @RT_Erdogan

Facebook: https://www.facebook.com/RecepTayyipErdogan

TC Başbakanı Ahmet Davutoğlu

Twitter: @Ahmet_Davutoglu

Yüksek Öğretim Kurulu

Twitter: @YuksekogretimK

E- mail adresleri: webadmin@yok.gov.tr, oyp@yok.gov.tr

Facebook: https://www.facebook.com/Y%C3%BCksek%C3%B6%C4%9Fretim-Kurulu-140577749427588/timeline/

Kurumsal Bilgi Edinme Hakkı Başvurusu: https://ebys.yok.gov.tr/docuplus/integration/yok/bilgiEdinme.aspx

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı

Twitter: @yekta_sarac

Facebook: https://www.facebook.com/Mehmet-Ali-Yekta-Sara%C3%A7-1503933333217765/timeline/

ÖYP Komisyonu

Yürütücü Prof. Dr. Yavuz ATAR:

E mail adresi: yavuzatar1@hotmail.com

Linkdln: https://www.linkedin.com/pub/yavuz-atar/41/425/29

Facebook: https://www.facebook.com/yavuz.atar.12?fref=ts

Üyeler

Prof. Dr. İbrahim HATİBOĞLU:

E mail adresi: ihatiboglu@hotmail.com

Prof. Dr. Durmuş GÜNAY

Twitter: @DurmusGunay

E mail adresi: info@durmusgunay.com

Prof. Dr. Muhittin ŞİMŞEK

Twitter: @simsek65

Prof. Dr. Mustafa SAFRAN

E mail: safran@gazi.edu.tr

Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya (YÖK Başkanı)

Twitter: @cetinsayag

Facebook: https://www.facebook.com/cetinsayag

Prof. Dr. Ömer Anayurt (YÖK Denetleme Kurulu Başkanı)

E mail: oanayurt@yahoo.com

 

Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran (YÖK Denetleme Kurulu Başkan Vekili)

E mail: guran@hacettepe.edu.tr

T.C. Başbakanlık İletişim Merkezi: BİMER

http://www.bimer.gov.tr/Forms/pgMain.aspx

Eğitim Odakları:

e mail adresleri: yasar.ozay@posta.com.tr, editor@egitimajansi.com, aguclu@milliyet.com.tr, aguclu@abbasguclu.com.tr, guclu@milliyet.com.tr, gencbakis@kanald.com.tr

Twitter: @yasarozay, @AbbasGucluTR, @abbasguclutr, @gencbakiskanald, @egitimajansi, @egitimsen, @TurkEgitimSen, @egitimis, @EgitimBirSen, @meb_basin

Change.org Dijital İmza Kampanyası

Cari Usul Nedir? Cari Usul İle Atama Nasıl Yapılır?

 

       

Yorumlar

 1. ÖYPli diyor ki:

  Merhaba, şu kadarını söyleyebilirim ki, akademiye ve bilimsel çalışmaya kendimi adadım. 10 yıl sektörde en ağır işlerde çalışırken yüksek lisansımı tamamlamış ve doktoraya başlamıştım. üstelik bebeğim de vardı ama doktoraya devam ettim. O beğenmediğiniz sınavlarda yüksek olan puanlarım sayesinde ÖYPli oldum. 3 kat daha fazla maaşı olan işimi gözümü kırpmadan bıraktım ve akademiye geçtim. Çok mutluyum ve çok çalışıyorum.
  Ama ÖYP olmasaydı bunu asla başaramaz asla üniversitede bir kadro bulamazdım. Çünkü hiçbir hocayla öyle bir bağım yoktu. (hadi torpil demeyelim) Kimse benim için kadro istemedi. ÖYP bütün sorunlarına rağmen benim gibilerin, bu işin hayalini kuran, bunu diğer her şeyden çok isteyenlerin de üniversiteye girebilmesini sağladı. Eksik ve gedikleri giderilseydi iyiydi.

 2. Derya diyor ki:

  Öyp tamamen memur zihniyetine dönüşmüşken kaldırıldı. Taşra üniversitesinde yüksek notlar alan, sonrasında Ales’e çalışan saçma bir taktik sınavı olan Yds’den iyi puan alan insan bu kriterlere göre başarılı olabilir ancak akademisyen olabilir demek imkansızdır.
  Bilim sınavı kesinlikle ve kesinlikle gerekliydi ve yavaş yavaş geliyordu ne güzel. Bunun yanında okulların akademik başarıları her sene yığınla anketle belirleniyor. Ösym bir zahmet bu kriterlere bağlı olarak üniversitelere puan vermeli ve not ortalaması bu puan ile çarpılarak kaliteli üniversitelerden düşük not ortalaması ile mezun olanlar madur edilmemeli. Ve tabiki mülakat ama belki %10 gibi küçük bir yüzde. Emmi oğlu gelsin bizle çalışsın kafasında kalırsa bu memleket ne bilimde ilerleriz ne sanatta.

  1. Mustafa diyor ki:

   ÖSYM okullara puan vermeliden sonra benim film koptu 😀

 3. Adem D. diyor ki:

  Daha önce yök’e de yazdım.Arkadaşlar Türkiyedeki her üniversitenin bir başarı puanı Yök tarafından her eğitim öğretim yılı sonunda yapılmalı.Bu puan akademik çalışmalar vb. göz önüne alarak verilmeli.Bu birinci husus.İkinci husus öğrencinin bulunduğu bölümdeki sırasına göre bir puan belirlesin.Mesela bölüm birincisi 100, sonuncusu 50.Diğerleri bu aralıkta.Bu neden gerekli.Çünkü üniversitelerin zorluk seviyesi çok farklı.Çok iyi üniversiteni puanı zaten yüksek olacak.O üniversiteki öğrenincinin bölüm başarısı da doğru bir sıralama yapar.Böylece bu kişinin bölüm sırası ve okul başarı sıralaması çarpılınca bir değer çıkacak.Bu değere göre torpilsiz merkezi bir atama yapılabilir diye düşünüyorum.

  X üniversitesi Türkiyenin en iyi üniversitesi puanı 1
  X üniversitesindeki Y bölümü öğrencisi okulu 2. sırada bitirmiştir puanı 99

  A üniversitesi Türkiye başarısı 51 puanı 0.70
  A Üniversitesinde Y bölüm öğrencisi bölümü 50. bitirmiştir.puanı 65

  Böylece akademisyenliğe daha yatkın bir ölçüt elde edilebilir.Torpil de olmamış olur.Burada ki bir diğer husus:
  X üni sinin Y bölümünde 30 öğrenci
  A üniversitesinin Y bölümünde 200 kişi var diyelim.
  Bu hususta çok basit bir matematik hesabı ile değerlendirmeye alınabilir.
  Bütün bunlara ek de bir dil puanı eklemesi yapılabilir. Ales tarzıda bir sınavda eklenebilir.Onunda katkısı çok cüzi olmak kaydı ile %10 gibi.

  Tabi eğer amaç gerçek anlamda gerçek akademisyen aramak ise.

 4. kaolin diyor ki:

  Öypli olmak yada olmamak değil mesele.
  Ben bir öyp li olarak öyp alımlarındaki kriterleri yeterli bulmuyorum.
  sadece alesten dilden iyi puan almış olması o kişiyi akademisyenlik konusunda yeterli kılmıyor.
  bir mülakat olmalı diyeceğim ama bizim ülkemizde de bu hakkıyla yapılmıyor maalesef.

  yukarıdan tanıdıkları olmayanlar için ( yani biz ) öyp güzel bir şanstı evet ama insanlar biraz sosyal yönden de değerlendirilmeli , herkes akademisyen olmamalı…

 5. Faruk Kaldıran diyor ki:

  ÖYP kurulurken çok doğru bir amaçla kuruldu. Öğretim üyesi olmayan üniversitelere ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerin öğretim üyesi yetiştirmesi amacıyla. Ancak daha sonra sulandırıldı. Aynı üniversite hem 50-D kadrosu ile asistan aldı hem de ÖYP ile, yabancı dili olmayan arkadaşlarımız ÖYP ile iş güvenceli oldular, daha başarılı arkadaşlarımız ise 50-D eziyeti çektiler. Hatta 50-D’li arkadaşlar istifa ederek ÖYP’ye geçtiler. Bu huzursuzluğu düzeltmenin tek yolu bütün araştırma görevlilerinin 33-a maddesi ile alınmasıdır. Akademinin kendi içine alacağı, meslektaşı yapacağı kişiyi seçme hakkı bulunmalıdır.

  1. Akilİnsan diyor ki:

   Faruk bey,
   “daha başarılı” ibaresini neye dayanarak söylüyorsunuz? ayrıca 50 puanını alamayıp ÖYP’den atılan birçok kişi tanıyorum. ÖYP’nin sizce alımı kolay olabilir ama devamlılığı zor bir süreç, madem zor bir süreç değil o zaman neden bu ülkede hala doçentlik kriteri ile eş değer bir dil seviyesi ÖYP de istenmekte?.. Herkesin 33-a’lı olması noktasına kısmen katılıyorum.

 6. Hoca diyor ki:

  ÖYP’nin kaldırılmasını doğru buluyorum. Ancak 35. Madde işletilmeye devam etmeli. Taşrada akademisyen yetişmiyor; yetişenler oldukça zayıf ve akademik kültürden yoksun kalıyor.
  Özel bir şirkete iş başvurusu yapınca mülakata girip sesini çıkarmayacak arkadaşlar, üniversiteye gelince mülakattan kaçıyor. ÖYP’yi sadece mülakatta torpil dönüyor gerekçesi ile istemiyorlar. Arkadaşlar o mülakatlarda bazı yerlerde elbette torpil oluyordur -ülke gerçeklerinin farkındayız- fakat her yerde böyle olduğu anlamına gelmiyor. Müsaade edin de iki lafı bir araya getirip getiremediğinize, kendinizi ne kadar ifade edebildiğinize, sorun çözme becerilerinize yüz yüze bir bakalım. Sadece çoktan seçmeli testlerle yapılan merkezi sınavlardan aldığınız puanlar sizin iyi bir bilim insanı olabileceğinizi ölçemez. Emin olun ki sizde ışığı gören hoca, size elinden geldiğince tüm kapıları açmak için elinden geleni yapar. Bakın bunu da tırnak içinde yazıyorum: “Yeter ki hükumetler üniversitelere araştırma görevlisi kadrosu versin…” Hepinize başarı dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

  1. Hoca diyor ki:

   Bir şeyi daha ekleyeyim: 20 yıllık akademisyenlik tecrübem var; yüksek not ortalamaları hiçbir şey ifade etmez. Hayatta ve tabii ki akademik hayatta da en önemli beceriler sorun çözme, iyi gözlem yeteneği, muhakeme, iletişim ve üstbiliş becerileridir. Ne yazık ki transkriptler bunları yansıtmıyor… ÖYP kaldırılsın ki sizler neye hizmet ettiği anlaşılamayan çoktan seçmeli merkezi sınavlara hazırlanmak yerine zamanınızı kendinizi geliştirmeye ayırın: Mesela bir yabancı dil öğrenin (sınava hazırlık kursu değil- dili öğrenin), bol bol kitap okuyun, dünya gündemini takip edin, bilimsel gelişmeleri izleyin, vb…

   1. Mustafa diyor ki:

    Bütün bunların yapılmadığını nereden biliyorsunuz? İnsanların kendilerini geliştirmediğini, tam da istediğinizi iddia ettiğiniz (!) o akademisyen adaylarının uygun şartları oluşturmadığını nereden biliyorsunuz? Yıllardır bu işin içerisindeyim. Hakkıyla bir yerlere gelen bir avuç akademisyenden fazlasını göremedim. 20 yıllık akademik kariyerinize istinaden saygıyla cevap veriyorum fakat tırnak içerisinde söyledilerinizin yanı sıra kelimelerinizin taşıdığı yan anlamları okumak da mümkün. Madem ülke gerçeklerine bu kadar aşinasınız efendim, 65 puan şartının cari usulde büyük bir hukuksuzluk olduğunun da bilincinde misiniz? Veyahut daha temele inelim ve yüksek lisans – doktora mülakatlarında yürürlükte olan taban puan uygulamasının hukuksuzluğunun? Madem sözel beceri ve yetenek sizler adına bu kadar önemli ve aşikardır, neden hiç bir üniversite sınavlarını kayıt altına almaya yanaşmıyor? Objektifliği sağlamak için neden her hangi bir adım atılmıyor? Cevabınız yok öyle mi? Hukuk devleti normlarının ve içerisinde bulunduğumuz teknoloji çağının gereklerini yerine getirmekten kaçan üniversiteler ancak status quo’nun üretilmesine hizmet edecektir. Ve sizler, kalkıp burada kendi statükonuzun devam edebilmesi için insanları yanıltmak maksadı ile bilgi birikiminizi ve ikna kuvvetinizi devreye koyarak mantıklı açıklamalar yaptığınıza inanıyorsunuz. Yapmayın lütfen, madem akademik kariyeriniz 20 yılı aşkın bir birikime sahip, kendinizi kandırmaya devam edebilirsiniz lakin buradaki genç arkadaşlarımızı kandırmaya ve onların çarpıtılmış bilinçlerini kendi çıkarlarınız doğrultusunda kullanmaya devam edemeyeceksiniz. Akademisyenlik, öğretmenlik değildir. Bunun da bilincinde olmalısınız. Bizler, yalnızca ders anlatmak için o kapıları zorlamıyor, Türk Bilim Dünyasına katkı sağlama hedefini taşıyoruz. Ve sanırım, pek yazık ki siz kökleşen akademik zihinler, bu gerçeği görmekten kaçmaktasınız. Üretkenliği körelen, uluslararası alanda metin üretemeyen, atıf alamayan, her hangi bir şekilde ülkesine ve bilim dünyasına katkı sağlayamayan akademik dergahın, artık değişmesi gerekiyor. Burada, binlerin, on binlerin uyanması ve kendine inancı ile diğer ezilenleri de uyandırması sanırım artık korkutuyor. Anlıyorum, fakat inanın sizlerin de hükümleri çok yakında sonra erecektir. Elbet, güç bizlere de geçer. Elbet, şu anda gülen sizler olabilirsiniz fakat, bir gün o koltuklarda bizler oturuyor olacağız. Ve gerçek adaletin nasıl sağlanması gerektiğini, hepinize layıkıyla göstereceğimizden de emin olabilirsiniz. Saygılarımla…

    1. Hoca diyor ki:

     Sevgili Mustafa Kardeşim,
     Bu kadar kinle dolu olmanı çok iyi anlıyorum. Ne yazık ki ülkemizde akademik camiada çok uzun yıllardır süregelen çarpık ve hatta kokuşmuş bir yapı var. Bahsettiğin zorlukların hepsini ben de yaşadım ve genç arkadaşlarımızın yaşamaması için elimden geleni yapıyorum. Bir yandan da etrafımda o senin tarif ettiğin kifayetsiz muhterislerle uğraşmaya, onların içinde gücüm yettiğince Türk üniversitelerinin ve biliminin gelişmesi için çalışıyorum. Teknolojik imkanlar diyorsun, sınavları neden kayıt etmiyorsunuz diyorsun; ben bir enstitü yöneticisi olarak görev yapıyorum ve yönetmelik değişikliği yaparak sözlü sınavların kamera ile kayıt altına alınmasını sağlıyorum. 65 puan şartı vb. haksızlık değil mi diyorsun; kesinlikle sana katılıyorum: Çoktan seçmeli merkezi yapılan sınavlarla insanları sınıflamak çok yanlış. O puan barajları vb. de anlamsız. O sınavlardan bana mantıklı gelen sadece yabancı dil yeterliği ki o da bu YDS sistemi ile olacak iş değil. Neyse, sıklıkla beni sorguluyor, uluslararası yayınlar, atıflar diyorsun.. Çok şükür bu konuda sağlam bir özgeçmişim de var. Akademik hayatımın hiçbir aşamasında tarafıma “torpil” yapılmadı. Aksine “torpilli” insanlarla savaşmak zorunda kaldım her aşamada. İçinde biriktirdiklerini sıralayıp peşine de “cevabınız yok değil mi?” diye etiketi yapıştırıyorsun. Bunları sana izah etmek zorundayım, bu yüzden yazıyorum. Senden çok var farkındayım. Emin ol ki üniversitelerde sadece senin o tarif ettiğin türde hocalar yok. Kaliteli eğitim almış, kendini yetiştirmiş, ülke sorunlarına kafa yoran, Türk bilim dünyasının yarını için hayatını bu işe adayan pek çok akademisyen var. Bu kadar karamsar olup önüne gelen herkese “saydırmak” bence çözüm değil. Aynen dediğin gibi yapmalı; bu koltuklara bir gün sen oturmak için daha çok çalışmalısın. Ama bana sorarsan ilk iş, tanımadığın insanlar hakkında “saydırmaktan” vazgeçmelisin. Her şey bir yana, kul hakkı yememelisin. Er Razi’nin dediği gibi: “Bir dirhem ilim, bin okka edebe muhtaçtır…”

     1. Mustafa diyor ki:

      Tanımadığım insalar hakkında yorum yapmaktan, çok üzgünüm “saydırmaktan” uzak kalmalıyım. Öyle değil mi? Sevgili hocam, bu haksızlığa ilk imza atan ve ÖYP’yi savunan tüm gençleri kendilerini geliştirmek zorunda, yetersiz embesiller olarak gören ve tanımlayan ilk taraf siz olduğunuza göre rica ederim sözünüzü tekrar düşünün ve ardından yazdığınız ilk postları tekrar gözden geçiriniz. Saydırmıyorum efendim, düşüncelerimi ifade ediyorum. Sizlerin aksine genelleme yöntemi ile tüm ÖYP’lileri ve ÖYP gibi adaletli bir sistem için mücadele edenleri zan altında bırakmıyorum. 20 yıllık akademik kariyeriniz hatrına ben de bu durumu açıklama gereği duydum. Benim düşüncelerim sizin bu gafletinizden yola çıkılarak oluşturulmuş bir düşüncenin dışa vurumudur. Ha haklısınız, belki de siz de bu sözleri sehven ifade ettiniz. Ve ben de pek yazık ki yanılarak, bu yanlış ifadelerinize güvenerek bir hatada bulundum, sizleri ve değerinizi hakir görerek aynı gaflete düştüm. İşte o zaman da adabı ile özür dilemesini gayet iyi bilirim. Tekrardan saygılarımla; sözler dikkatli kullanılması gereken cevherlerdir. Bunun bilincinde olarak, öfkeyle değil, akli düşünce yeteneği ile daha sakin olarak argümanlarımı size sunmayı, daha kaliteli bir ortamda fikirlerimi savunmayı da canı yürekten isterim. Umarım adalet için mücadele eden, akademinin mevcut yapısına karşı mücadele eden baş tacı örneklerdensinizdir. Bunu, inanın hiç olmadığı kadar fazla isterim şu anda. Eğer öyle iseniz, ÖYP konusunda tanık ifadelerine, araştırmaya ve çevrenizdeki fikir odaklarını sorgulamaya biraz daha ağırlık verin. Ve lütfen karşılaştırın, cari usul mü? Yoksa ÖYP mi?

 7. Alican diyor ki:

  ÖYP’nin kaldırılması Türkiye’de TORPİL’e kapı açar. KPSS açık alımları ve sözlü mülakatları yetmezmiş gibi birde ÖYP’nin kaldırılması ile kafamıza kurşun sıktırmayız !

 8. Medet diyor ki:

  Ne yani ÖYP’den önceki alımlar torpilli miydi? Sadece Ales ve okul ortalaması ile arş. gör. alınmasına karşıyım. Kaldırılmasına sevindim. Duygusal düşünmenin manası yok, Arşç gör. olmanın yeterliliğini bırakın üniversiteler belirlesin.

 9. Selen diyor ki:

  Sanki oyp varken cari alim yoktu da insanlar oyp kaldirildigi icin mutlu oluyor, gerekce de iyi unilerde okuyanlarin 2.00-2.40 ortalamayla mezun olmalari? Bilimsel yayina gore alim yapilmasi ya da okunan uniye gore katsayi getirilmesi onerileri; akademisyen adaylarimiz tarafindan ulkenin, unilerin egitim standartlarinin ne kadar bilindiginin kaniti.. Daha vahim olan da egitimde var olan esitsizliklerin korunmasina yonelik oluslari.
  Bilimsel bakis acisi, egitim kalitesi gibi ifadelerle ales, yds ve oypyi topa tutanlara gore, akademik kalite sadece buyuk unilerde okuyanlara has bir ozellik, kalanlar sisirme notlarla atanan memur zihniyetler, ales ve yds her isteyenin -ozellikle doguda bi unide okuyan ezberci memur zihniyetin- cok yuksek puanlar alabilecegi secici olmayan sinavlar.
  Bizim ‘bilimselligimiz’ bu kadar iste; Ales puanim kotu mu? Ales neyi olcuyor ki?
  Ydsden 15 aldim, yds ile mi akademisyen olucam?
  2.10 ortalamayla mezun oldum? Dogudan 4.00la geliyorlar ortalama hicbir sey gostermez, benim itude odtude arkadaslarim var…
  Neyi yapamiyorsam o beni olcemez isin ozu. Cunku ben en iyisini biliyorum, cunku sadece ben hakediyorum.
  He he canim he…

 10. sinem diyor ki:

  Nasıl kendi açınız bakıp da adaletli olduğunu savunabiliyorsunuz? herkes adına konuşabiliyorsunuz? öyp nin kalmasını isteyen kadar kalkmasını da isteyen, ayrıca öyp ortlama vs. yüzünden mağdur olan bir o kadar -belki daha fazla- insan var. cari usülle birçok kez torpil vakasıyla karşılaşmama karşın öyp nin kalkması beni çok mutlu etti. belki şansım artar. öyp nin kalmasını istemek yerine, torpil konusunda bir mücadele başlatılsa samimiyetinize inanır, destek verirdim. ancak bu şekilde kolaycılık savunusu yapıyorsunuz.

  1. Mustafa diyor ki:

   Torpil ile karşılaştım diyorsunuz, sonrada torpilin daha da fazla artmasını istediğinizi ifade ediyorsunuz 🙂 Bunun neresi samimiyet? Cari usul ile ÖYP nedir, ne değildir biraz araştırın. Sonra yorum yapın. İki ile ikiyi toplayamıyorsanız, boş verin akademisyenliği Sinem Hanım 🙂

   1. sinem diyor ki:

    yok metinde bir yanlış anlaşılma olmuş. işin özü, cari alımlardaki torpilin azalması konusunda bir mücadele verilmesi gerektiği. torpille karşılaştım evet ancak öyp kalkarsa cari alımlardaki artıştan dolayı torpilsiz alımlara denk gelme şansım artar demek istedim.

 11. onur diyor ki:

  ÖYP değil YÖK Kaldırılsın! İnsanların geleceğini çalan, bir ülkenin önünü kapatan YÖK kaldırılsın!

 12. meteor78 diyor ki:

  Türkiye’de ne zaman adaletli bir sistem vardı ki ÖYP adaletli olsun. Ama ÖYP en azından objektifti. Torpilin referans adıyla sistematikleştirildiği cari usule işimiz kaldıysa vay halimize.

 13. Kübra diyor ki:

  Kime ve neye göre daha adaletli? İyi üniversitelerden mezun olanların düşük not ortalaması sebebiyle hayal bile edemedikleri bir sistem. O kadar mutluyum ki kalktığı için. En azından bir ömür emek verip iyi üniversitelerde okumuş insanlarında akademisyen olma imkanları olacak!

  1. Mustafa diyor ki:

   Şu argümanı bir türlü dilinizden düşürmediniz gitti. Eğer üniversiteler arası eğitim kalitesizliği farkı varsa bu YÖK’ün öncelikli olarak el atması gereken kalite problemidir. ÖYP Sistemi ile bağdaştırılamayacak kemikleşmiş bir problemden dem vuruyorsunuz. Zil takıp oynayın Kübra Hanım, madem o kadar mutlusunuz. Burada o işi yapamayacağınıza göre, pistlere alalım sizi. Akademi pek de uygun olmasa gerekir sizlere ve sizler gibi olanlara 🙂

  2. senorita diyor ki:

   Böyle saçma bir genelleme olamaz. Kendi bölümümde Türkiye’nin en köklü ve iyi okullarından birini bitirdim ama torpilim olmadığından cariyle giremediğim akademiye öyp ile girdim hem de ortalamam çok yüksek olmadığı için ales e çalışıp puanımı o şekilde yükselterek. Lütfedip çalışsın diğer iyi üniversite mezunları da ales ile girsinler öyp kadrolarına yiyorsa.

 14. Eş durumu diyor ki:

  Ayşe hanım oyp ile es durumunun ne alakası var? Ben cari olarak girdim 35. Madde ile görevlendirdim bulunduğunuz yerde lisansüstü yok ise mecbur gorevlendirileceksiniz ya da etik dışı davranıp başka alanlarda lisansüstü eğitim yapacaksınız ki bu olanak yasal olarak oyp de de var.

 15. Ayse diyor ki:

  Kaldirilsin es durumu magduriyeti son bulsun:(

Yorum Yaz