Akademik Personel | 27 Nisan 2018, Cuma

ÖYP Yabancı Dil Eğitim Merkezlerinin Değerlendirilmesi

19 Şubat 2015
ÖYP Yabancı Dil Eğitim Merkezlerinin Değerlendirilmesi
       

ÖYP yabancı dil eğitimi merkezi tercihlerinde sizlere yardımcı olabilmesi için düzenlediğimiz ankete 416 kişi katılmıştır.

ÖYP dil merkezlerinin Akademik açıdan ve fiziksel özelliklerinin değerlendirildiği anket sonuçlarına aşağıdaki görsellerden erişebilirsiniz. Ayrıca tercihlerinizi yaparken yazının sonunda bulunan ÖYP dil merkezleri hakkında yapılan yorumları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

2014 yılı Aralik ayında, ÖYP kapsamında atanmaya hak kazananlardan yabancı dil puanı 65’in altında olan araştırma görevlilerinin yurt içinde yabancı dil eğitimi almaları için tercih işlemleri başlamıştır.

Yurtiçi yabancı dil eğitimi için tercihlerin 19/02/2015- 23/02/2015 (17:30) tarihleri arasında alınacak ve yabancı dil eğitimleri 09 Mart 2015 tarihinde başlayacaktır.

Tercih yapmak için tıklayınız.

dil merkezi2

 

dil merkezi1

 

Dil merkezleri hakkındaki yorumlar:

Akdeniz Üniversitesi

-Arkadaşlar dili bilmiyorsanız ve genel İngilizce üzerine yds eğitimi istiyorsanız çok güzel bir kurum. Ama yds için bilginiz varsa 50 60 arasi puanda iseniz genel İngilizce sıkıcı olabilir. Ve hocalar genel olarak hazırlık hocası. Bundan baska hiçbir şekilde sorun yasamazsınız.
-Özellikle düşük seviyedeki öğrencilerle bu kadar ilgilenecek başka bir yer olduğunu düşünmüyorum. (int ve üzeri seviyedeki herkes her yerde başarır zaten)
-Hocalar çok iyi niyetli fakat yds formatına uygun değiller
-Kesinlikle yazın, hocalar özverili, başta bir eğitim planları olsa dahi buna sınıfların isteği doğrultusunda ekleme çıkarma yapabiliyorlar, 4 dil becerisini temel alan bir eğitim sistemleri var fakat YDS yaklaşmaya başladığında daha çok sınav ağırlıklı bir hale dönüyor, özellikle son bir ayınızı denemelerle geçiriyorsunuz. toplamda sanırım 60 kişi civarındaydık ve seviyeye göre 5 sınıfa bölündük, bizim sınıftan 65’in altında alan olmadı diğer sınıflardan da şimdilik 1 kişi duydum yalnızca. eğitim sonrası puanımı 56’dan 81’e çıkardım ve bunu neredeyse sadece okuldaki eğitimimle yaptım-denemeleri saymazsak .) eğitim öncesi 30 küsür aldıklarını söyleyen arkadaşlarımın çoğu 70 civarı puanlar aldılar. yönetim, hocalar ve materyeller 10 üzerinden 8-9 alır nitelikte. sıkı program, sıcak bir okul atmosferi ve sosyal aktiviteler beni oldukça memnun etti. tercih edeceklere şimdiden başarılar, pişman olacağınızı sanmıyorum..

Anadolu Üniversitesi

-Anadolu Üniversitesi dil eğitimini kesinlikle önermem. Benim kazanmamdaki etken, ayrıca kursa gitmem. 2014 bahar dönemi öğrencisiydim. yaklaşık bir hafta önce kurs bitti. Toplamda 58 kişinin olduğu bir grupta 51 kişi ayrıca kursa gittik. Eğitim kalitesi çok kötü ve çok tutarsızlar.
-Eskişehir de kaldığım süre içerisinde özel İngilizce kursuna gitmeseydim kazanabileceğimi sanmıyorum
-Sınıflar dil seviyesine göre uygun olarak ayrılmayabiliyor. Bunun için yönetime direterek iş yaptırmak uğraştırıyor. Bu ve benzeri bir çok aksaklık yaşayabiliyorsunuz. Hocaların sık sık değişmesi de bu aksaklıklara bir başka örnek
-Anadolu Üniversitesinde verilen dil eğitiminin ydsye yönelik olduğunu söyleyemem lisede alınan hazırlık eğitimine benziyor. Ancak Eskişehirde ***** gibi bir kurs olduğu için ekstradan oraya gidilirse fayda sağlanır. 6-7 aylık bir dil eğitimi açısından da Eskişehirde apartlarda kalınabiliyor.Bu açılardan belki Anadolu üniversitesi tercih edilebilir ama üniversitenin sağladığı dil eğitiminden pek bir şey beklenmesin.

Ankara Üniversitesi

-ingilizce öğretmek yerine sınav taktik ve tekniklerini merkeze alan bir eğitim politikası güdüyorlar bu yüzden iyi bir ingilizce eğitim alamıyorsunuz

Boğaziçi Üniversitesi

-İyi bir dil eğitim merkezi ancak iyi bir yds hazırlama merkezi değil. Bizim sınıftan sadece iki kişi YDS DEN 65 i gecti ama hepimiz IELTS sınavından 5, 5,5 gibi notlar aldık.
-Bogaziçi Üniversitesi’nin ingilizce eğitim programını yds ye yönelik bir program olmadığını düşünüyorum ve formu bu bakış açısıyla değerlendirdim. Boğaziçi’nde aldığım eğitimin yanısıra yds ye yönelik olmak üzere ayrıca bir eğitim aldım. Fakat sadece sınava yönelik bir eğitimin de tek başına yeterli olmayacağının farkındayım. Bu üniversitede aldigim eğitim edinilmesi gereken bilgi birikiminin oluşmasına katkıda bulunan önemli bir etken oldu. Iki ayrı eğitimi eş zamanlı alarak başarılı oldum. Gerçekten işinin ehli bir kadroya sahip olduklarını da söylemeden geçemeyeceğim.
-Odtu ve marmaranin daha iyi oldugunu dusunuyorum. Fakat bogazici gibi tarihi bir okulda egitim aldigim icin de ayrica memnunum.
-Görebileceğiniz en iyi kampüstür. Derslerimize giren **** ve **** hocalar oldukça özverili ve ilgili insanlardı. Pişman olmayacağınıza eminim. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
-Üniversitenin hiç bir imkanından yararlanırılmıyor.2. Sınıf öğrenci muamelesi görüyorsun.Hocalar yds den bi haber .Test çözümünde sadece cvpları söyleyip geçiyorlar sadece zaman kaybı.
-Sikayetlerimiz olmasına rağmen dikkate alinmadi, eğitim verilen saat azdi ve yds ye yönelik bir eğitim alamadik bunu soylememize rağmen umursamadilar. Sinifin yarisi 65 i geçemedi zaten. Kendi öğrencilerine öncelik taniyip onlardan arta kalan siniflarda ve hocalarla eğitim yapildi ders saatleri öğleden sonraydi ve verimsizdi
-İstanbul u düşünen adaylar için, ulaşım problemi yaşamayacaklarsa Boğaziçi Üni. tercih etmelerini tavsiye ederim. Ancak, devam konusunda bu universite çok hassas davranmaktadır, yoklamalar günlük değil saat saat alınmaktadır. Bilgilerinize.

Dokuz Eylül Üniversitesi

-Forumlarda yazılan olumsuz yorumlara rağmen 65 i geçen çok sayıda kişi oldu.
-dil eğitimi insanın kendi isteği ile olduğu gibi eğitim almak için gidilen kurumlada ilgilidir.eğer dil eğitimi vereceksen okuma yazma konuşma ve dinleme sekinde olmalıdır. haftada 40 saatlik derse 9 tane farklı hoca girmemeli. ancak DEU de bunlar verilmemektedir .YDS de verilmemektedir. bu 9 hocadan 3 tanesi (Hacer, Ferdane, Duygu Hoca)olmasaydı orada bir şey öğrenemezdik. ben intermediate sınıfındaydım .12 kişiydik. 5 kişi ayrıca YDS kursuna gitti. 4 kişi daha önce kursa gitmişti. yds güz 2014 sınavında 9 kişi geçti 3 kişi kaldı.

Gazi Üniversitesi

-eğitim sürecinde gereğinden fazla hoca değişti.(8) Hazırlık öğrencisi yetiştirir gibi eğitim veriyorlar fakat şunu unutuyorlar bu insanlar kursu tamamlamanın yanısıra yds yi geçmeyi düşünüyorlar.Arada tofel verdiler son 1 ay kala yds …bol bol kaynak verdiler fakat siz bunları evde yapacaksınız dediler. günde 6 saat eğitim fakat hcaların çoğu hazırlıksız derse geldikleri için aslında 2 saat eğitim alıyorsunuz geri kalan saatler ziyan oluyor.Bu üniversitelere verilen paralara yazık..o bütçenin yarısının yarısını versinler kişiye özel ders alır ve daha yararlı olurdu.

Hacettepe Üniversitesi

-Eğitimi yetersiz olduğu için başka yerlerden özel ders aldim onlar sayesinde sinavi geçtim
-Egitim veren hocalar sans meselesi, **** hoca, **** hoca, *** hoca’dan egitim alabilirseniz sanslisiniz demektir.
-en baştan itibaren ydsye yönelik eğitim verilmeliydi. bu konuda çok sıkıntı yaşanıldı ve özel bir yds kursundan faydalanmak zorunda bırakıldık.
-ulaşım çok zor hatta ömrünüz tükenir kampüste kalsanız iyi güzelde oda bulmak çok zor eğitim desen hiç sınavla alakası yok hocaların çoğu yds den bihaber ben özel kursa gittim bu eğitim yüzünden bize 6 ay boyunca yds adına sadece gramer verdiler tam 3 kitap bitirdik sadece gramer tam 6 defa hoca değişti gelen gideni hep arattı her seferinde başa döndük bazı arkadaşlarım geçemedi hatta

Marmara Üniversitesi

-Eğer bir önceki aldiginiz yds puanini dusurmek istiyorsaniz kesinlikle marmara universitesini oneririm.
-Akademik kart vermeleri ve akademisyenlerle yemek yemeniz size değer verdiklerini gösteriyor. Ancak koordinatör çok acamiydi. bize verdikleri hoca daha yds’ nin ne olduğunu bilmiyordu. ancak çok kaliteli hocalarda vardı. o da artık sınıfın şansı.. tavsiyem som 3 ay özel kursa gitmeniz. Çünkü denemeler başlayınca pek bisey öğretmiyorlar.. Bakın ısrarla söylüyorum denemeler başlayınca özel kursa gitmeliler yoksa geçemezler…
-Önemli olan kalacak yer bulmak. Yoksa bir iki üniversite hariç üniversitelerin verdiği dil eğitimi hic yds gibi bir sinava yönelik değil. Özel ders ile hallettim ben bu işi.
-**** Hoca dışında çok bir şey beklememek gerekiyor. Sınıftan 4 kişi geçebildi. Ayrıca kursa gitti hepsi sınıfın.
-Hocalar özveriyle çalışıp bizler kadar emek verdiler. 14 kişilik sınıfımızın tamamı 65i geçti. Tereddütsüz tavsiye ediyorum.
-kursun başından sonuna kadar “YDS ye mi yoksa IELTS e mi hazırlamalıyız” kafa karıştırmasıyla geçirdik. YDS e yönelik eğitimlerini kesinlikle tavsiye etmiyorum.

ODTÜ

-Eğer ki dil eğitimi deniyorsa odtü bu işin uzmanı zaten bu belli hocaları kesinlikle işin uzmanı imkanınız varsa kesinlikle ilk tercih odtü olmalı
-Hocaların çoğu ingilizcede bazı şeyleri aşmış ve özverili hocalardı. Çok emek verdiler hepinizi çok iyi motive ettiler ve harika sonuçlara hep beraber ulaştık.
-Seviyesi düşük olan arkadaşlar kesinlikle gitmesin çok pişman olurlar başarı oranı bu sınıflar da %50′ nin altında. Proğramları çok kötü konular yetişmiyor ve bütün yük size kalıyor. Sınıfın yarısı **** *** ve **** hocanın kursuna ve bunlardan ***** hocaya gidenler geçti. Sakın odtü yü yazmayın.
-Eğer ingilizce başlangıç seviyesinde ise hangi ünşversitede olursa olsun deli gibi çalışması gerekiyor arkadaiların. Odtude en duşuk seviye sınıfındaydık. Yarısı geçti yarısı kaldı sınıfın. En buyuk pay kendi gayretiniz. Okulun gayreti ikinci sırada kalıyor. Sadece gayret değil olağanüstu gayret gerekiyor başlangıç sebiyesinde olan. Ama kurs bittiğinde kalmış olmaktan korkmayın, çünkü sonrası için sağlam bir temel veriyor kurs. Odtude biz hoca sıkıntısı yaşadık eğitimin ilk kısmında, talihsizlik hocalarımızla anlaşamadık. Ama sınava hazırlığa geçtiğimizde çok iyi hocalar vardı.

Yıldız Teknik Üniversitesi

-Yıldız teknik, Şiddetle tavsiye ediyorum
-Gercekten cok anlayisli insanlar. YDS yonelik calismalara agirlik verildi. Benim sinifimdan 93.75 le ve 90la gecen 80lerle gecen bir suru arkadas var. Diger gruplar da benzer sonuclar aldi. Basarili bi program
-Secilebilecek yegane dil okulu, son derece ilgili ve ozenliler. Şüphesiz seçebilirsiniz.

       

BENZER HABERLER