reklam
Akademik Personel | 26 Şubat 2017, Pazar

ÖYP Usul ve Esaslarında Değişiklik

23 Şubat 2015
ÖYP Usul ve Esaslarında Değişiklik
       

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik

 

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın, “Öğrenim  Süresi” başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrasının “YÖK tarafından ilan edilen lisansüstü eğitim kontenjanlarına yerleştirilen araştırma görevlilerinin ÖYP kadrosu ile ilişiklerinin kesilmesi halinde, lisansüstü eğitimle de ilişikleri kesilir.” şeklinde değiştirilmesi Genel Kurul’un 12.02.2015 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

Yüksek lisans hakkı elinden alınıyor

 

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere, bu değişiklikle ÖYP kadrosundan çıkan birinin yüksek lisans hakkının da engellendiğini savunarak şunları söyledi:
“ÖYP usul ve esaslarla ilgili 10. maddeye genel kurul kararı ile 4. madde eklenmiş. Ancak buradaki sorun şu; 10. maddenin 2. fıkrasında zaten ilişiğinin kesilmesini yazmış ancak 4. fıkra ile yüksek lisans yapılmasının da önü kapatılmış oluyor. Aday yüksek lisans sınavını kazanmış ise kadroya atanma başvurusu yapmayabilir, dışarıdan yüksek lisansına başlar ve bitirir. Ancak eklenen bu madde üniversiteye atanan biri her ne şekilde olursa olsun ilişiği kesilirse, yüksek lisansa devam etmesi de mümkün olmuyor. Aday üniversitede çalışmak istemeyebilir. Eğer maddi olarak imzaladığı bir yükümlülük varsa, onu öder ve dışarıdan yüksek lisansa devam etmelidir. YÖK, kazanılmış hakkı yok saymaya çalışıyor. Bu hukuksal bir sorun yaratabilir. Kişinin kazanılmış hakkını elinden almaktır. Konu hukuksal alana taşınabilir. Örneğin, disiplin cazası veya keyfi olarak üniversite ile ilişiği kesilirse yüksek lisans kazanımı yok sayılmamalı. Belki süresi içinde tamamlayamanlar için yüksek lisans eğitim hakkı düşebilir. Onun dışında kazanım yok sayılmamalı.”

Kaynak: YÖK

 

       

Yorumlar

 1. bahar dedi ki:

  Bundan bu kadar eminsiniz yani. peki geriye dönük yürüttüğü karardan geçen yaz bir önceki öyp ile atananlar için öyp atamalarında 3 yıl başvuru yapılamaz uygulamasından kendisi vazgeçmişti. bu olay da gerekirse mahkemeden döner. geriye dönük uygulama yapılamaz, yapmamalı. ayrıca ilişik kesilmemiş kişileri tespit edip özerk olan üniversitelerden nasıl atmayı planlıyor merak ettim.

 2. Arş. Gör. dedi ki:

  Halen Öyp araştırma görevlisi olan bir kimse önümüzdeki alımlarda tekrar başka bir üniversitenin ÖYP kadrosuna atanması durumunda devam etmekte olan doktorasının durumu ne olur? Yatay geçiş sözkonusu mudur?

  1. akademikportal dedi ki:

   Yatay geçiş şansı yok maalesef, ilişik kesilir yeniden tercih yapılır.

 3. ayse dedi ki:

  Değişen maddede geçmişi kapsayacak gibi bir ifade kullanılmamış? Nasıl olacak acaba?

  1. akademikportal dedi ki:

   Genelde YÖK’ün değişiklikleri geçmişi de kapsar.

 4. bahar dedi ki:

  bu yasa bundan sonraki durumlar (yani ilişik kesme durumları) ile mi alakalıdır? geçmişe dönük olmaz herhalde değil mi?

  1. akademikportal dedi ki:

   YÖK bu güne kadar hep geçmişe yönelik yürüttü aldığı kararları maalesef.

Yorum Yaz