Akademik Personel | 27 Mart 2017, Pazartesi

ÖYP Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapıldı

ÖYP Usul ve Esaslarında Değişiklik Yapıldı
       

ÖYP Usul ve Esaslar’ın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapıldı

 – Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın, Lisansüstü eğitim kontenjanları ve yerleştirme başlıklı 9. Maddesinin 5. Fıkrası

– Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların, Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim başlıklı 10. maddesinin 4. fıkrası,

– Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların Yabancı Dil Eğitimi ve Lisansüstü Eğitim-Öğretim başlıklı 11. maddesinin 3. fıkrası’nda değişiklik yapıldı.

 

Yeni ÖYP Usul ve Esaslar için tıklayınız.

       

Yorumlar

 1. myesse gne dedi ki:

  Ben doktorada tez aşamasındayım. 35. madde kapsamındaki ÖYP li bir araştırma görevlisi olarak kadromun bulunduğu üniversiteye döndüğümde, bu sürenin mecburi hizmet kapsamına alınması gerekiyor. Değilse bu bir mağduriyettir; konuyla ilgili olarak en doğru yol, hukuki olarak başvuruda bulunup hak aramak olmalıdır.

 2. Fatih dedi ki:

  ESRA HANIM zorunlu hizmetten eksilme olmayacağı kanısına nasıl eriştiniz bilmiyorum ama zorunlu hizmetten sayılmaması çok saçma.

  1. akademikportal dedi ki:

   YÖK kararı var hocam.

 3. Ozge dedi ki:

  Merhaba ancak ben de başka türlü algıladım Yazıyı dönerler ama kısa süreliğine mecburi hizmet yerine döner ardından doktora yaptığı yerde devam eder anladım .

  Birde atandığı Üni herhangi bir yazı yazmazsa kişinin gitmesine gerek yok dğeil mi yani zorunlu olarak yazmıyorlar Yazıyı

 4. ars gor dedi ki:

  bence büyük haksizlik olur universitemize geri donmemiz konusunda.eğitim sen itiraz edecekmiş.

 5. Ozge dedi ki:

  Ordaki hoca yani yani mecburi hizmet yapacağın yer illa talep etmesi gerekmiyor dğeil mi Doktora Yaptığın yerde de tezini bitirebilirsin?

 6. ar gör dedi ki:

  (5) ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil sınav puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri, YÖK tarafından yerleştirildikleri ÖYP lisansüstü programlarına kayıt yaptırdıktan sonra, YÖK Yürütme Kurulu kararı ile 2547 sayılı Kanunun 35 inci maddesi uyarınca ÖYP kapsamındaki diğer yükseköğretim kurumlarında görevlendirilebilirler. Talepleri halinde ÖYP kapsamında atanan ve yabancı dil puanı 65 ve üzeri olan araştırma görevlileri yüksek lisans eğitimlerini atandıkları yükseköğretim kurumlarından da alabilirler. İlgili alanda ÖYP kapsamında eğitim veren programlara sahip yükseköğretim kurumları kendi kadrolarına atanan araştırma görevlilerini YÖK Yürütme Kurulu kararı gerekmeksizin doktora eğitimine başlatabilirler. (Değişiklik 24.12.2015 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)

  buradan yabancı dili yeterli olan doktora eğitimine devam edebilir anlamı çıkmıyor mu? ales güncel olmalı diye herhangi birşey yok. ama anadolu üniversitesi güncel olmasını istiyor. burada bir yanlışlık yok mu?

  1. ozge dedi ki:

   hocam benm bildiğim kadarıyla alesin üç yıl geçerliliği geçmediği sürece sorun yok.

 7. ozge dedi ki:

  arkadaşlar 11. maddeye göre sizlere bir konuda danışmak istiyorum. örneğin su anda ankarada doktorada ders dönemindeyim. ders dönemi bittikten sonra tez döneminde (doktora programı bitmemişken) mecburi hizmet yaptığım üniversiteme geri dönmek zorunda mıyım? veya talep ederse mecburi hizmet yapacağım üniversiteye kısa süreli için mi gidiliyor temelli mi.üçüncü maddeyi çok anlayamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

 8. Ahmet Ertürk dedi ki:

  10. maddenin 4. fıkrasının düzeltilmesi büyük bir haksızlığı giderdi. Bunun haricinde 11. maddenin 3. fıkrasını ben anlayamadım, örneğin doktora ders dönemi biten, teze başlamadan dönsün mü deniyor?:

  (3) Derslerini başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yüksek öğretim kurumlarına dönerler. Bu araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim çalışmalarının gerektirdiği durumlarda kısa süreli olmak kaydıyla izin verilir. (Değişiklik 04.02.2016 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)

  1. Esra dedi ki:

   Asli kadronuzun bulunduğu üniversite teklif ettiği takdirde asli kadronuza geri döneceksiniz. Yani 35. madde ile görevlendirme iptal olmuş olacak. Fakat zorunlu hizmetten bir eksilme olmayacak. Ancak çalışmalar için gerektiğinde izin alarak lisansüstü eğitim aldığınız üniversiteye gidip geleceksiniz.

   1. ozan dedi ki:

    Hayır biz 35. madde ile görevlendirilirken yaptığımız sözleşmede, 35. madde iptali durumunda, öğrenim bulunduğumuz yerde geçirdiğimiz süre zarfını, asıl kadromuzun bulunduğu kurumda zorunlu hizmet olarak tamamlamamız gerektiği yazmıyor muydu? yani bu kaç yıl kaldıysan, o kadar zorunlu hizmet demek değil mi? O zaman geri döndüğümüzde 35 iptal olduğunda yine kaç yılsa o kadar zorunlu hizmet demek değil mi?

Yorum Yaz