Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

ÖYP Usul ve Esasları Değişti

16 Aralık 2013
ÖYP Usul ve Esasları Değişti
       

Değişen ÖYP Usul ve Esaslardan Önemli Başlıklar; 

 • Yeni ÖYP Usul ve Esaslarla Artık 6 Aylık Yurtdışı Eğitimin önü açılmıştır.
 • Yanlış beyanda bulunarak ÖYP ile yerleşenlerin bir daha ÖYP’ye başvuru yapması engellenmiştir.
 • Atandıktan sonra göreve başlamayanların 3 yıl boyunca ÖYP atamalarına başvuruları engellenmiştir.
 • ÖYP yurtiçi yabancı dil kursuna 10 gün devamsızlık yapanların ilişiği kesilecektir.
 • Atandıktan sonra veya 65’i geçtikten sonra 2 dönem olan ÖYP lisansüstü başvuru süresi kaldırılmış ve Atanır atanmaz veya 65’i geçer geçmez başlamayanların ilişiğinin kesileceği belirtilmiştir.
 • ÖYP Kapsamında yüksek lisansını bitirenlerin başka bir üniversitede doktoraya devam etmesi YÖK kuruluna bırakılmıştır.

Diğer detaylara ve tam metine Yeni ÖYP Usul Esaslar 2013 linkinden ulaşabilirsiniz.

       

Yorumlar

1 2
 1. Emre Uysal dedi ki:

  Yukseklisans bittikten sonra ayni universitede devam edenler icin dil yeterliliğinin sağlanamaması durumunda nasıl bir süreç işliyor. Bilen var mı?

 2. yigit dedi ki:

  şuanda öyp kadrosunda olan kişilerinde atandığı koşullar geçerli olup, tercih yapabilmesi gerekir. Geriye dönük uygulanamaz. Aynı şekilde ielts içinde yaptılar.sonradan dava açıldı ve düzeltildi. Bu durum içinde dava açılırsa geriye dönük uygulamanın kalkacağına inanıyorum.Yök’ün hiç mi bi avukatı yok çalıştırdığı, ya da bu kararları alan birilerinin yeğeni olduğu için mi oraya gelmiş, yoksa bu kadar saçma sapan iş yapmazlar sanırım. Umarım bu durum en kısa zamanda düzeltilir!!!

 3. İsmail Sivri dedi ki:

  Tıp fakültesi mezunuyum. Normalde 6 senelik olduğu için Yüksek Lisans olması gerekiyor. Ancak tercihleri yaparken Lisans kısmına yazıp tercih yaptım. Acaba bununla ilgili bir sorun olur mu? Bir de Aralık ayı tercihlerinin sonuçları tahmini ne zaman açıklanır? Ola ki kazanırsak ne zaman başlarız? Teşekkürler.

 4. blablabla dedi ki:

  arkadaşlar.. 2012 aralık ta atandım ama puanımın kusuratını yanlış yazdım diye bir yıl boyunca kesinti yapılarak cezamı cektim. şimdi bir heves sisteme giriyorum ve tercih yapamayacağımı öğreniyorum. bu kararı tercih gününde vermek, geriye dönük vermek ne kadar doğru. mağdur olarak yalnız değilim. bir sürü insanın hayalleri çalındı 🙁

 5. özge dedi ki:

  arkadaşlar ben de çağrı merkezini aradım ve bana 2011-2012-2013 yılları dahil 3 yıl bekleme koşulu geldiğinden bahsetti? ben 2012 aralıkta atandım ama kayıt yaptırmadım o sene böyle bir durum yoktu bu konuda bir yanlışlık mı var yoksa geriye dönük bir karar mı çıkarıldı?

 6. Harun dedi ki:

  Biri bana Şu maddeyi açıklayabilir mi?
  “MADDE 5
  (2) OYP puarumn hesaplanmasmda lisans not ortalamaslnln o 25’i, Akademik
  Personel ve Lisansiistii Elitim Girig Srnavr (ALES) puarun Yo 60’r ve varsa yabancr dil srnavr
  puarun yo ls’i dikkate almr. Bu puan en son girilen ALES ve yabancr dil srnav sonuglarma
  gdre gtincellenebilir. Adaylann mezun olduklarr alanlardaki bagvurulannda s<iz konusu
  puanlar arasrnda 10 puana kadar yiizdelik oranlarmr artrmaya v veya eksiltmeye ve 6YP
  puanmr o/o l0'akadar artrmaya YOK Ytiriitme Kurulu yetkilidir."

 7. gncakademiyen86 dedi ki:

  ÖYP kadrosunda olduğumuz için sistem tercih yapmamıza müsade etmiyor. Ben 2012 temmuzda ÖYP ile atandım. Şu halde yeni usul ve esaslar bundan sonraki durumları kapsaması gerekmiyor mu? Bu hukuki bir problem oluşturmaz mı?.

 8. efe005 dedi ki:

  doktorayla ilgili şart nasıl olmuş anlamadım “OYP kapsamrnda yiiksek lisans elitimini tamamlayan aragtrrma gdrevlilerinin
  doktora e[yitimlerine bir başka yerde devam etmelerine yiiksekrifretim kurumunun teklifi
  iizerine Ytirtitme Kurulunca karar verilir. ” denmiş ama yl a başladıkları yerde doktora devam etmez mi zaten

  1. hasan dedi ki:

   peki y.lisans için görevlendirildiğiniz üniversitedeki doktora programı 10 yıllık değilse o zaman ne olacak , tekrardan başka bir yere görevlendirmemi alacak bu konu hakkında da net bir şey yok

 9. secking dedi ki:

  umarım dediğin gibidir hocam, ancak durumu anlattığımda net bir karar olduğu söylendi. Açıklama sizin yorumunuzun doğruluğu yönünde ama bu durum daha öncede yaşandı ve son gün karar değişti. Net bir şekilde onay almadıysanız sadece yorum yapmayın.

 10. genc okul dedi ki:

  yav anlamadığım nokta hemen atanır atanmaz yada dilden gelir gelmez okula başlaması lazım diyor. adamın dili yarı dönemde bittiyse peki.

 11. eyüp dedi ki:

  arkadaşlar su an itibariye öyp kadrolarında bulunanlar tercih yapabilir. 2013 temmuz ve eylül ayında yerleşenler için(başlayan istifa eden yanlış bilgi veren vs..) %10 puan kesintisi vardır diyor. son 2 alımda yerleşenler tercih yapabilirse önce yerleşenlerin hayli hayli yapması gerekmez mi. öyp çağrı merkezindekiler de bizim elimizdeki usul ve esasları okuyarak yorumda bulunuyorlar yani onlarda bir şey bilmiyor 🙂

  1. secking dedi ki:

   yök çağrı merkezine bir sor sonra konuşalım.

  2. sarimaske dedi ki:

   aynen hocam katılıyorum size, konuşurken hiç birşey bilmedikleri o kadar net anlaşılıyor ki biz yönlendirme yapınca mantıklı yerlere bakıyorlar.

Yorum Yaz

1 2