reklam
Akademik Personel | 23 Şubat 2017, Perşembe

ÖYP 2016 Güz Lisansüstü Eğitim Tercihleri Başladı

21 Eylül 2016
ÖYP 2016 Güz Lisansüstü Eğitim Tercihleri Başladı
       

“Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Esas ve Usuller” kapsamında, 2547 sayılı Kanun’un 33/a maddesi atanan 674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Statüleri 50/d olarak değiştirilen araştırma görevlilerinden yabancı dil puanı 65 ve üstünde olanların lisansüstü eğitim yapabilmesi için tercih işlemleri başlamıştır.

İlgili araştırma görevlileri tercihlerini 21.09.2016- 23.09.2016(saat 18:00) tarihine kadar yapabileceklerdir.

Tercih yapmak için tıklayınız.

Açıklamalar için tıklayınız.

2016 Güz döneminde özel yetenek sınavıyla lisansüstü eğitime öğrenci kabul eden anabilim dallarının kontenjanları ektedir.

YÖK

 

       

Yorumlar

 1. beytullah dedi ki:

  yüksek lisanstan doktoraya aynı üniversitede olmak koşuluyla devam etmek isteyen kişiler için ALES süresi YÖK Yürütme Kurulunun 26.04.2016 tarihli toplantısı sonucunda kaldırılmıştı. ancak benim üniversitem ales puanımın güncel olmadığını söyleyip doktoraya almayacaklarını söylediler. merkezi atamaya da başvuru yapamıyorum.. ne yapmalıyım.. aynı durumda olan veya bilgisi olan arkadaşlar cevap yazarsa sevinirim…

 2. tacettin dedi ki:

  merhabalar arkadaşlar, açıklamalardan tam birşey anlamadım. yardımcı olursanız sevinirim. ben bir bankada çalışıyorum, Tezli YL yapıyorum ve tez aşamasındayım. Fakat bu ÖYP’ye başvurmak istiyorum. Başvurabilir miyim ?..

  1. akademikportal dedi ki:

   Bu önceden ÖYP’ye atananlar için lisansüstü eğitim başvurusudur.

 3. loca dedi ki:

  merhaba açıklamada tam olarak anlayamadım yüksek lisans yapıyor olmamıza rağmen okuduğumuz bölümde kadro açılmamış olmasa da başka bir üniversiteye için başvuruda bulunabiliyor muyuz
  teşekkürler.

 4. opak dedi ki:

  yüksek lisans yapanlar basvurabiliyorlar mı

  1. opak dedi ki:

   bu ek olarak bulundugum enstitüde kontejyan yok baska bir universite için basvurabilir miyiz
   tesekkürler.

 5. Suret dedi ki:

  “3. ÖYP kapsamında Yüksek lisans eğitimini tamamlayanların, yüksek lisans eğitimi
  aldıkları üniversitelerde doktora eğitimi yoksa veya var olan doktora programları
  için kendilerinden istenilen şartları yerine getiremiyorlarsa Başkanlığımızca ilan
  edilen kontenjanlara başvurabilirler.””4. Aynı bölümde olmak kaydıyla atandıkları anabilim dalı dışındaki bir anabilim dalına başvuracak araştırma görevlilerinin, başvurudan önce atandıkları Yükseköğretim
  Kurumunun onayını almaları gerekmektedir.”
  ÖYP ile kazanmış olduğum okulun dışında farklı bir okulda görevlendirme ile yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Yüksek lisansı bitirdiğim okulda doktora programı olduğu halde ben farklı bir okulda doktora eğitimine devam etmek istiyorum. Yukarıdaki maddeler itibarı benim için böyle bir imkan olup olmadığının kararına varamadım. Sizce lisansüstü eğitim tercihi yapabilir miyim?

 6. Ata dedi ki:

  Açıklamanın 8.maddesinde yer alan “ÖYP araştırma görevlileri ortak lisansüstü eğitim programlarında (iki üniversite tarafından ortak yürütülen) lisansüstü eğitim alamayacaklarından Başkanlığımızca ilan edilen kontenjanlara başvurmaları gerekmektedir.” ibaresi kanaatimizce halen ortak lisansüstü eğitim programına kayıtlı olanları kapsamamakta, atandıkları yahut lisansüstü eğitim gördükleri üniversitede ortak lisansüstü eğitim bulunanlardan “başvuru aşamasında” olanları kapsamaktadır. Ancak buradaki belirsizliğin bir an evvel giderilmesi halen ortak bir lisansüstü programa devam eden öyplilerin açılan kontenjanlara boşvuru yapmalarının gerekip gerekmediği hususu YÖK tarafından ivedilikle aydınlatılmalıdır. Ayrıca ALES puanını 3 yılı öncesinde almış olanlara ne olacağı hususu açık değildir. Kanaatimizce sınavın 3 yıllık geçerlilik süresi ilan edilen başvurular için aranmamalıdır. Aksi halde otomatik olarak doktoraya başlayacaklarına güvenen pek çok öypli mağdur olacaktır. Bu hususun da YÖK tarafından ivedilikle düzenlenmesi gerekmektedir.

Yorum Yaz