reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

ÖYP 2014 Tercihleri Bugün Sona Eriyor

1 Ağustos 2014
ÖYP 2014 Tercihleri Bugün Sona Eriyor
       

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) araştırma görevlisi kadroları ilan edilmiştir. İlan edilen kadrolara başvurular 21/07/2014 – 01/08/2014 tarihleri arasında Başkanlığımız web sitesinden yapılabilecektir.

Toplam  1165 ÖYP kontenjanı açılmıştır. YÖK Başkanlığınca 21/07/2014-01/08/2014  tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2011 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir

Açıklanan Kontenjanlara BURADAN Bakabilirsiniz.

 

2014 ÖYP Adım Adım Başvuru ve Tercih Kılavuzu

 

2014 ÖYP Başvuru, Tercih, Yerleştirme, Atama Şeması ve Kılavuzu

 

Tüm ÖYP Puanları

 

ÖYP Bölümlere Göre Bilgi ve Puan Paylaşımı

 

ÖYP Puan Hesaplama

1. 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak
2. 35 yaşını doldurmamış olmak (21/07/1979 tarihinden sonra doğanlar başvuru yapabilecektir.)
3. Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak
4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak. (Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.) Ancak; •Özel yetenek sınavı ve yabancı dil puanı ile öğrenci alınan alanlara başvurularda herhangi bir puan türünden en az 70, •Eğitim Bilimleri Bölümüne (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık anabilim dalı hariç) yapılan başvurularda, adayların lisans öğreniminde mezun oldukları alandan en az 70, •Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.
5. Başkanlığımızca 14/07/2014-21/07/2014 tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2011 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir
6. Adaylar başvurularını ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucu ile yapabilmektedirler.
7. Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları gerekmektedir. ÖYP Tercih Sisteminde eşdeğerlilik tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.
8. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında, araştırma görevlisi kadrolarına başvuran adayların, yerleştirme işlemleri lisans genel not ortalamalarının %25’i ile Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) ilgili alanda alınan puanlarının %60’ı ve varsa yabancı dil puanlarının %15’i dikkate alınarak Başkanlığımızca merkezi sistemle gerçekleştirilecektir.
10. ÖYP araştırma görevlisi kadro ilanlarında belirtilen Yüksek Lisans’a ilişkin şartlarda, adayların Tezli Yüksek Lisans yapıyor veya yapmış olması gerekmektedir. (Tezsiz yüksek lisans yapmakta olan adayların, yerleşseler bile, atamaları yapılmayacaktır)

       

Yorumlar

1 5 6 7
 1. Mehmet dedi ki:

  2014 ÖYP yerleştirme sonuçları muhtemelen ne zaman açıklanır, fikri olan varmı 🙁

 2. deniz dedi ki:

  merhaba ben tercihimde bir değişiklik yapmak istiyorum… çok önemli…. bu konuda yapılabilecek birşey var mıdır acaba???

 3. dilay dedi ki:

  Yapmak istiyorum henuz yeni mezunum amw veya baglacini kullanmislar

 4. dilay dedi ki:

  İyi günler tercih yapmak isyedigim universirenin sartlarinda psikoloji ogrencisi olmak veya sosyal psikoloji anabilimadali yuksek lisans yapiyor olmak yaziyor. Ben klinik psikoloji yuksek lisansi yapmak istiyorum herhangi bir problem yasar miyim

  1. akademikportal dedi ki:

   Yapmak mı istiyorsunuz yapıyor musunuz? İlanın özel şartlarını birebir taşımaız lazım atanmanız için.

 5. Kadir dedi ki:

  Şuan bittimi başvular yoksa 12 ye kadar mı

  1. akademikportal dedi ki:

   Bugün 17:30’a kadar.

 6. felsefeci dedi ki:

  hocam ben felsefe grubu ögretmenliği mezunuyum felsefe bölümü lisans mezunu özel sartına uyup buna göre tercih yapıyorum da bu tercih doğru mudur ? son gun oldu lutfen bi yardım edin .

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır, farklı bölümden mezunsuzuz eğitim bilimlerinden ve kendi bölümünüzden tercih yapabilirsiniz.

 7. ugur dedi ki:

  hocam ben tercih yaptim hukuk bolumunden..fakat lisans bilgilerim otomatik olarak girilmisti..lisans bilgilerinde bolum ve program olarak doldurulmasi gereken yerler var mi..yanlis tercihten korkuorum

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, giriş yatığınız sistemin atanmanıza hiç bir etkisi yoktur ilan şartlarını taşıyan belgeleriniz tamam ise atamanız yapılır sistemi takılmayınız.

 8. EPÖCÜ dedi ki:

  Eğitm Prog ve Öğrtm kadrolarına başvurcam ama ALES hangi puanı yazcam? Lisansa grişteki bölüme göre seçin sayısal sözel ea dyorlar ama lisansı yok bu bölümün? Tekrar soruyorum lütfen cevap 🙁

 9. şeyhmus dedi ki:

  hocam merhaba, yüksek lisans kazandım 15 ağustos 2014 te kesin kayıt yapacam ve şu an itibariyle öyp tercihlerinde yüksek lisans yapıyor olmak şartı taşıyan ilana başvuru yapabilir miyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır yapamasınız ne yazık ki, en geç yarın kesin kayıt olmanız gerekirdi.

 10. mesut dedi ki:

  öyp kadrosuna atandığı halde göreve başlamayanlardan biri olarak 3 yıllık cezamı doldurdum. ilk tercihimde puanımın %10’unun kırılacağını bliyordum. tercihimi yaptım ama buna dair bir uyarı çıkmadı. yani şu an sistemde puanım kesintisiz olarak görülüyor. bir hata var mı acaba?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır hata yok puan kırılmıyor eskiler için karar alındı sorun yok devam edebilirsiniz başvuruya.

   1. mesut dedi ki:

    eskilerden kastınız nedir? 2011 de atanmıştım ben

    1. akademikportal dedi ki:

     Evet siz eski oluyorsunuz 🙂 2013’den öncesi.

     1. mesut dedi ki:

      yani puanımın kırılması gerekiyor normalde.
      buna dair bir uyarı çıkmadı. ne oldu şimdi?

 11. EPÖCÜ dedi ki:

  Eğitm Prog ve Öğrtm kadrolarına başvurcam ama ALES hangi puanı yazcam? Lisansa grişteki bölüme göre seçin sayısal sözel ea dyorlar ama lisansı yok bu bölümün?

 12. şeyhmus dedi ki:

  hocam merhaba, yüksek lisans kazandım 15 ağustos 2014 te kesin kayıt yapacam ve şu an itibariyle öyp tercihlerinde yüksek lisans yapıyor olmak şartı taşıyan ilana başvuru yapabilir miyim?

 13. yahya dedi ki:

  Merhaba,
  Devam etmekte olan yaz okulunda aldığım tek dersi tamamlayınca mezun olacağım, dersi geçip tek derse kalmazsam transkripte ders T olarak geçeceği için GPA notum belli olmuş oluyor. Buna göre ben de ÖYP başvurusu yapabilir miyim?

  1. akademikportal dedi ki:

   Mezun olmadıysanız tercih yapmayınız atamanız yapılmaz ve 3 yıl başvuru cezası alırsınız.

 14. serdar dedi ki:

  ben zihin engelliler öğretmenliği mezunuyum. okuldan çıkış alırken bize işitme engelliler öğretmenliğiyle ilgili denklik belgesi gibi bir belge daha verdiler. oyp tercihlerinde işitme eng. bölümü yazabilir miyim acaba bununla ? şimdiden teşekkürler

Yorum Yaz

1 5 6 7