reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

ÖSYM’nin Soru Hazırlama Birimine Baskın!

5 Kasım 2015
ÖSYM’nin Soru Hazırlama Birimine Baskın!
       

ÖSYM’nin soru hazırlama birimine baskın düzenlendi. KPSS soruşturması nedeniyle yapılan baskında 3 çalışan gözaltına alındı.

KPSS’de kopya iddialarına yönelik operasyonda ÖSYM’nin soru hazırlama biriminde çalışan 3 kişi gözaltına alındı. Söz konusu kişilerin, kopya iddialarının ortaya atıldığı 2010 KPSS ile kuruma girdiği ortaya çıktı.

KPSS’de kopya iddialarına yönelik soruşturmada 3 kişi gözaltına alındı.

2010 KPSS’de kopya iddialarına yönelik soruşturmada 6. dalga operasyon başlatıldı.

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman’ın talebiyle 5 kişi hakkında mahkeme tarafından gözaltı kararı çıkarıldı.

Soru hazırlama merkezinde görev yapan 3 kişiyi gözaltına alınırken, 2 kişi ise arıyor.

Soruşturma MASAK raporuna dayandırılırken, söz konusu 3 kişinin mal varlıklarında kaynağı belli olmayan artış tespit edildiği belirtildi.

SKANDAL ORTAYA ÇIKTI

Operasyon yeni bir skandalı da ortaya çıkardı. “Cemaat” üyesi olduğu belirtilen bu 3 kişinin, kopya iddialarının ortaya atıldığı 2010 KPSS’de “başarılı” olarak kuruma atandığı ortaya çıktı.

Söz konusu kişilerin, 2010 yılından bu yana, ÖSYM’nin “kozmik odası” olarak bilinen ve Türkiye’deki bütün sınavların sorularının hazırlandığı birimde görev yaptığı tespit edildi.

BİLGİSAYARLARDA İNCELEME

Soru hazırlama merkezine baskın düzenleyen polis, bilgisayarlarda inceleme yapıyor.

10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılan KPSS Eğitim Bilimleri testinde 350 kişinin bütün sorulara doğru yanıt vererek tam puan alması üzerine sınav sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarıyla ilgili soruşturma başlatılmıştı.

İddialar üzerine 17 Eylül 2010’da iptal edilen sınav, 31 Ekim 2010’da yinelenmişti.

Anadolu Ajansı

 

 

       

Yorumlar

  1. muhammed dedi ki:

    dini, dindarlığı, dini argümanları; amacı ulaşma yolunda araç halline getirenlerden herşeyi bekliyorum. bunlar, onlar için kutsal davalarında olmazsa olmazlardan. maddiyata endekslenmiş, somuta odaklanmış, sonuç odaklı olmanın getirdiği vaziyeti halin sonucudur.

  2. Erkin dedi ki:

    2005-2015 arası tüm sınavlar tekrar kontrol edilmelidir. Özellikle 2013-2015 arasındaki ales ve yds sorularının servis edildiğini veya ösym merkezinde bir olaylar ile düşük netler getirildiğine inanıyorum. Bende mağdurum.

Yorum Yaz