reklam
Akademik Personel | 21 Şubat 2017, Salı

ÖSYM’nin Akademisyenlere YDS Engeli Son Sürat Devam Ediyor!

26 Mayıs 2014
ÖSYM’nin Akademisyenlere YDS Engeli Son Sürat Devam Ediyor!
       

ÖSYM’nin sayısal verilerine göre İngilizce Türkiye ortalaması: 31.6, diğer yabancı dillerin ortalama sonucu da pek farklı değil. Yine on binlerce bilim insanın, ailesiyle birlikte maddi manevi çabası, emeği boşa gitti. Peki, bu insanlar kendilerine yetecek akademik düzeyde yabancı dil bilmiyorlar mı acaba?

 

Bana göre büyük çoğunluğu yeterince biliyor, akademik yayınlarını yapıyor, hatta birçok akademisyenin doçentlik dosyası hazır, YDS’den 65 puan almak için patinaj yapıyor, yıllarını heba ediyor, ümitlerini kaybediyor. Hatta birçok doçent adayı arkadaşımız YDS engeli yüzünden depresyon tedavisi görmektedir.

 

Tablo: ÖSYM’nin verdiği İngilizce KPDS ve ÜDS Sağlık Bilimleri, YDS Sonuçlarına İlişkin Sayısal Veriler

 

Yıllar

KPDS Ortalama

ÜDS Ortalama

YDS

2005

ilkbahar

57.58

48.91

sonbahar

55.47

58.94

2006

ilkbahar

53.84

52.01

sonbahar

59.39

55.58

2007

ilkbahar

52.90

58.85

sonbahar

50.79

54.70

2008

ilkbahar

56,24

70,78

sonbahar

57,81

55,88

2009

ilkbahar

54,85

52,37

sonbahar

56,30

49,46

2010

ilkbahar

54,28

48,92

sonbahar

2011

ilkbahar

41.62

48,85

sonbahar

39.48

47.00

2012

ilkbahar

43,62

39.13

sonbahar

37,06

 38,38

2013

YDS

ilkbahar

30,46

sonbahar

36

2014

YDS

ilkbahar

31.6

sonbahar

 

 

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere 2008 ilkbahar ÜDS sağlık ortalaması 70.78 iken, bilinçli bir şekilde soruların zorluk derecesi ve çeldiricileri arttırılarak ve de zaten yeterli gelmeyen sınav süresi 180 dakikadan 150 dakikaya indirilerek YDS aşılması çok zor bir engel haline getirilmiştir. Bu durumdan muzdarip öğretim üyelerinin büyük bir çoğunluğu, arzu edilen asistan eğitimini, öğrenci eğitimini yapamayıp; bilimsel çalışmalarını askıya alıp; hemen hemen bütün enerjilerini YDS’ye çalışmakla geçiriyor.

 

Peki ÖSYM, YDS sınavının şu haliyle, üniversitelerdeki bilime hizmet mi ediyor? Yoksa engel mi oluyor? Bence kesinlikle engel oluyor. Çünkü başarılı bilim insanları YDS çalışmasından vakit bulup da çalışma yapamıyor, makale yazamıyor, hatta Nobel Ödülü kazanacak bir çalışması olan bir bilim insanı dahi, bu çalışmasını hep erteliyor, erteliyor, erteliyor. Ta ki, YDS’den 65 alsın ki çalışmasını yazıya döksün.

 

Basit bir köy ilk okulunda bile öğrencilerin %50 ‘sinden fazlasının başarısı, 10 üzerinden 5’in altına indiğinde İlçe Milli Eğitim Müdürü, ilgili öğretmenden hesap sorar. Problem  ya öğrencilerdedir ya da öğretmendedir. Tıp doktorları, genel olarak mezun oldukları liselerde ve ÖSYM’nin yaptığı üniversitelere yerleştirme sınavlarında, ilk % 1-2’lik dilimlere girdiklerine göre, problem öğrencilerde değil, kesinlikle YDS’nin kendisindedir ve onun uygulama biçimindedir. Ve maalesef  Son üç YDS İngilizce Türkiye ortalaması sırayla, 2013 İlkbahar YDS’si 30, 2013 Sonbahar YDS’si 36 ve son olarak 2014 İlkbahar YDS’si 31.6 çıkmıştır. Bu gurur tablosuyla! Bana göre Türkiye dünyaya rezil olmuştur  ve olmaktadır. Çünkü şekil olarak bir yabancı, bu ülkenin insanlarının zeka seviyelerinin gittikçe aşağı inmekte olduğunu anlamaktadır. Ve maalesef şu ana kadar hiçbir yetkilinin ÖSYM’den, bu bilim insanlarınn mağduriyetinin hesabını veya en azından makul bir açıklamasını sorduğunu basın aracılığıyla da olsa, duymuş değilim.

Konuyla ilgili olarak 2013 İlkbahar YDS sınavından sonra gelen yoğun tepkilerden sonra YÖK ve ÜAK (Üniversitelerarası Kurul), YDS’yi inceletmek üzere komisyon kurdu. Basından edindiğimiz bilgilere göre her iki komisyonun sonucu da sınavın abartılı şekilde zor olduğu ve abartılı şekilde sınav süresinin kısa olduğu yönünde çıktığı; ve bu raporun da YÖK Başkanı sayın Prof.Dr.Gökhan ÇETİNSAYA tarafından ÖSYM Başkanı sayın Prof.Dr.Ali DEMİR’e iletildiğini bilmekteyiz. Ancak tüm bu uğraşlar, sadece sorunu tespit etmekten öteye geçememiş ve çözüm namına zerre kadar bir adım atılmamıştır.

 

Pe ki yüz binlerce insan, YDS engelinden kan ağladığına göre, neden sorun çözülmüyor? Çözülmesi için insanların ne yapması gerekiyor?

 

Bu arada şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Her akademisyen kendi alanıyla ilgili yabancı dille(İngilizce) yazılmış bilimsel makaleleri okuyup anlayabilmeli ve yapmış olduğu bilimsel yayınlarını İngilizce yazabilmeli. Biz bunu tartışmıyoruz. Tartıştığımız konu, YDS’nin kesinlikle bunu ölçmediğidir.

 

Sorun gerçekten çözülmek isteniyorsa , çözüm aslında son derece basittir:

1-      Herkese aynı tip sorular sorulmamalı, alanlarına göre (YDS sağlık, YDS fen, YDS sosyal) sınavlar yapılmalı. Çünkü bir insanın tüm alanların terminolojisine tamamen vakıf olması imkansızdır. Örneğin hepimiz Türkçe konuştuğumuz halde, hukuk terminolojisini veya Tıp terminolojisini herkes tam olarak anlamaz.

 

2-      KPDS VE ÜDS sınavlarında bile sınav süreleri yetersiz olduğuna göre, çok daha zorlaştırılmış YDS sınav sürelerinin 30 dakika daha azaltılıp 150 dakikaya indirilmesi tam bir faciadır. YDS’nin en az 60 dakika uzatılıp sınav süresinin 210 dakikaya çıkarılması elzemdir.

 

3-      YDS, KPDS VE ÜDS ‘nin yerine geldiğine göre (YDS öncesi yılda 2 KPDS, 2 ÜDS toplam 4 sınav uygulanıyordu) en az yılda 4 defa yapılması gerekir.

 

4-      Sınav sonucu Türkiye ortalaması, şayet yine 50’nin altında kalırsa, sınav sonucu ne olursa olsun, ortalama sonucun 50’ye denkleştirilmesi yani standart sapmaya göre hesaplanması gerekir.

 

5-      Sınav sorularının zorluk derecesinin makul seviyeye indirilmesi.(Örneğin 2008 ÜDS Sağlık ortalaması % 70.78 idi)

ÖSYM yetkileri başta olmak üzere diğer yetkililerin konu üzerinde hassasiyetle durmalarını, başarılı bilim insanlarının ilerlemelerinin, bilinçli olarak zorlaştırılmış dil sınavları ile engellenmemesini önemle rica ediyor ve bekliyoruz.

 

Yazar: Y.Doç.Dr.Mehmet ASOĞLU Harran Üni. Tıp Fak. Psikiyatri A.D.

Kaynak: Medi Magazin

       

Yorumlar

1 2
 1. Behzat dedi ki:

  Çok iyi bir noktaya değinmişsiniz. YDS den yeterli notu alabilmek için iki ayağımızı bir çoraba koyduk gidiyoruz. Bu ülkede bilimin, teknolojinin, kültür seviyesinin artmasından sıkıntılı olan kişiler var gibi ki sürekli engel teşkil ediyorlar. Yazık ki o insanlarda en tepelerde,,

 2. ABD dedi ki:

  YDS de herkes ‘in kendi alanında ölçülebilmesi; evet çok mantıklı olur. Her alan kendi içerisinde rekabete girmeli ve en iyiler alınmalı. Peki böylesine bir sınav nasıl olmalı ? yüzlerce bölüm var, sizce bu sınav kaç ayda tamamlanabilir? YDS sadece bir baraj aksi taktirde işe yarayan bir sınav bile değil. YDS ye çalışmak adama makale yazdırmaz. Demem o ki, 65 almak sorun bile değil, Bu ülkenin eğitim seviyesinin yükselmesi için Akademisyen adayları en azından 65’i al kardeşim.

 3. Hakan dedi ki:

  Yds çok basit bir sınav ve bence yeterli değil. Sözlü sınavda eklenmesi şart.

 4. 2013 Nisan’ından bu tarafa mücadele ediyoruz. Bir arpa boyu yol alamadık. Bence en önemli sebep akademik camianın suskunluğu ve gereken desteği vermemesi. Ağlamayan bebeye süt vermezler. Dayanışma içinde olursak sesimizi daha gür biçimde duyurabiliriz. https://www.facebook.com/Yds180DakikaOlsun/info

 5. mrs dedi ki:

  Eskiden sömürgeci ülkeler ülke az gelişsin diye trigonometri cetvelini ezberlettirirlerdi. Şimdi de bize İngilizce ezberlettiriyorlar, bırakın çalışma yapalım arkadaş

 6. gökhan dedi ki:

  yds engel değil akademik personel olmak için mecburiyettir. oturun çalışın kıytırık bir sınavdan bile 50 alamayanların akademisyen olması zaten gereksiz. gözünüzde büyütmeyin o kadar zor değil.

  1. yener dedi ki:

   🙂 Kesinlikle haklısın. Yds iyi bir değerlendirme sınavı sayılmaz ama ondanda 50 alamayan nasıl akademik bilgi takip ediyormuş bilemedim 🙂

 7. ezgi dedi ki:

  bilim insanı olcam diyosan çatır çatır o yds’den 65i almanız lazım arkadaşım. YDS olmuyosa buyrun TOEFL var. doğru düzgün ingilizce bilmeyen insandan akademisyen olmaz OLMAMALI. YDS’den iyi puan alan şakır şakır ing bilir diye bişey de yok ama OSYMnin yamuk yumuk YDS paragraflarını anlayabilmek de nihayetinde bi kabiliyettir öyle düşünün.

  1. osman dedi ki:

   Bilim insanı olmanın ölçütünü ingilizce olarak görüyorsunuz. Akademisyenlik hakkında yorum sahibisiniz Türkçe’nin kurallarına uygun yazmıyorsunuz.

   1. adnan dedi ki:

    Kesinlikle katılıyorum kardeşim.Akademisyenlik için dil sınavı çok önemli fakat üniversiteyi birincilikle bitirip,Yüksek lisansını iyi bir ortalamayla tamamlayan insanlar ne yapsın sıkıntı şu keşke sende dört defa yapılan sınav ikiye indirilmeseydi..

 8. YDS savunucularina dedi ki:

  Sinavi yapan OSYM sinavdan memlun degil ve yabanci dil sinav sistemini degistirmek icin ugrasiyor. YOK baskani sinavla ilgili olumsuz aciklamalar yapiyor. Hala YDS yi savunanlar var. Yav mal sahibi maldan memlun degil ve degistirmeye calisiyor daha siz ne mantikla YDS yi savunuyorsunuz. Tam komedi… 🙂

  1. evr dedi ki:

   Ösym yds yi değiştirsin ona zaten lafımız yok. Ama değiştirip toefl’a dönüştürdüğü zaman daha çok ağlayacaksınız ve o sınavı sittin sene geçemeyeceksiniz. Umarım değiştirir de üniversitelerdeki köşe yastıkları birer birer tasfiye olur

 9. emre dedi ki:

  Düz lise mezunu, üniversitede de hazırlık okumamış biri olarak, yani sıfır ingilizceye sahip biri olarak yalnızca yedi aylık bir çalışma ile son yds’den 75 aldım arkadaşlar. Taktik filan da uygulamadım. Okudum, anladım ve işaretledim. Bence bu kadar kolaycı olmayın ve yds’ye şükredin. Çalışan insanın yapamayacağı bir sınav değil. Nobel alacak insanın yapamayacağı bir sınav ise hiç hiç değil. 🙂

 10. evr dedi ki:

  YDS’den iyi puan almış kişiler alamayanlara, alamayanlar da YDS’ye çatıyor gördüğüm kadarıyla. YDS’ye çatanlar, lafım size. Madem çok güzel ingilizce kaynak tarıyorsunuz, okuduğunuz anlıyorsunuz, yazıyorsunuz, şakır şakır konuşuyorsunuz ama YDS’den kötü alıyorsunuz, buyrun TOEFL’a girin. Toefl’ın denkliği hala geçerli, tek seçeneğiniz YDS değil. Ama şunu da belirtmek lazım: gerçekten de YDS gibi kıytırık bir sınavdan 50-60 barajını geçemeyen, Toefl’da dökülür. Ben YDS’deki cümleleri anlayamayan birinin Toefl’da da pek birşey yapabileceğini sanmıyorum. YDS de cevap seçeneklerinde çok çeldirici var o doğru. Fakat 60 barajını geçemeyecek kadar da değil, abartmayın. Bu kadar akademisyenin YDS’yi geçemiyoruz diye ağlamasının nedeni, baştan dil yeterliliği olmayan adamların akademisyen yapılmış olması. He demişler ki dil bilmeden de yaptığımız araştırmalar var ama işte YDS geçip de onları şeyedemiyoruz. Hanımlar Beyler araştırmalarınızı yayınlayın, YDS buna mani değil ki:) Madem yaptınız araştırmanızı, yayınlayın dergilerde burada saçma saçma konuşacağınıza. Ülkemin akademisyeninin haline bak, dil bilmiyorum diye ağlıyor forumlarda. Burada zaman harcayacağınıza, açın 1-2 ingilizce makale okuyun, pratik olsun. Yok ama bedavadan o kadrolara konduğunuzdan yayılmaya alışmışsınız. İsterseniz bütün sınavı kaldıralım, akademisyenlik babadan oğula geçsin.

Yorum Yaz

1 2