Akademik Personel | 25 Mart 2017, Cumartesi

ÖSYM’den Aynı Gün 2. Sınav Görevli Olanlar İçin Ücret Açıklaması

27 Mayıs 2016
ÖSYM’den Aynı Gün 2. Sınav Görevli Olanlar İçin Ücret Açıklaması
       

Aynı Gün Yapılan Çok Oturumlu Sınav Ücretleri Hakkında

27.05.2016

Aynı gün birden fazla oturumu olan sınav görevlendirmeleri ve ödemeleri hakkında düzenleme yapılmıştır…

ÖSYM Başkanlığı, bir günde birden fazla oturumlu olarak yapılan sınavlarda yeni bir uygulama başlatmıştır. Bu uygulamaya göre sabah oturumunda görev alan bir görevli için öğleden sonra aynı bina ve salonda sınav yapılıyor ise bu görevliye öğleden sonraki oturumda da görevlendirme yapılacaktır. Her iki oturumda görev alan bir görevlinin sınav ücreti, tek oturumda görev alan bir görevlinin sınav ücretinden %20 daha düşük olarak her iki oturum için ayrı ayrı ödenecektir.

Kaynak: ÖSYM

       

Yorumlar

 1. funda dedi ki:

  az önce ösym şikayet hattını aradım. (0312 298 80 50)bu yeni uygulamanın sebebini sordum. herhangi bir gerekçeleri yok. sadece beğenmiyorsanız tercih etmeyin hocam havuzda çok hoca var dediler. ben de beğenmiyorum ve bir daha aynı gün 2 sınav varsa kesinlikle tercih yapmayacağımı dedim. bir de şu adrese yazılı dilekçeyle şikayette bulunabilirmişiz:

  adres: ösym sınav görevlileri daire başkanlığı bilkent/ankara

  ben yazılıda şikayette bulunmayı planlıyorum. aslında toplu halde imzalanmış dilekçeler tabi daha da etkili olabilir.

 2. Aysu dedi ki:

  Neden böyle bir uygula yapıldığı konusunda bir açıklama var mı? Arkadaşlar hepinize katılıyorum ama bu durumu ilgili yerlere şikayet etmeliyiz. Yoksa bu şekilde dedikodudan öteye gitmez. Bir iki konuşur sonra kabullenir susarlar diyorlardır kesin. Sesimizi duyurmaz tepkimizi koymaysak bunu böyle kabul ettirirler.

 3. funda dedi ki:

  yaptıkları gerçekten çok ama çok ayıp. ilk seansta 2.40 dakika görev aldık. öncesinde 1.30 saat zaten bekliyoruz. hafta sonumuz heba oluyor. ulaşım desen zor. çünkü araba anahtarı ve ego kartı yasak. taksiye binsen para üstünü içeri sokmak yasak. arada 25 dakikaydı ve bu dar vakitte zorlukla yemek bulup yedik. sonra tekrar 4 saatliğine binaya tıkıldık. iletişim imkanı yok. görev sırasında dışarı çıkmak yasak. her türlü nazi uygulaması var ama paraya ödemeye gelince rahat rahat kesinti yapıyorlar. hani bir 30 lira kesseler neyse. hani taksi parası kestiler diyecem ama 60 lira ne demek allah aşkına. bir daha da beni zor bulurlar. konuştuğum tüm gözetmenler tepkili bu uygulamaya.

 4. Deniz dedi ki:

  20 mayıstanda kesti 50 lira. Biz 10 unda yaptık başvuruyu 22 sinde sınava girdik.27 sı karar aldı.demek hepsini kesecek dese köle gibi çalıştıracaktı.Eskilerde borç çıkarır bu mantıkla

 5. nerye dedi ki:

  Her sinavda kisi basi en az 50ser lira aldiklari basvuru ucretlerini nereye harciyorlar cok merak ediyorum, ayip bu yaptiklari insanlari tesvik edeceklerine sogutuyorlar

  1. akyol dedi ki:

   Ne 50’si 80TL aliyorlar. Osym net bir sekilde bu isin ticaretini yapiyor

 6. a dedi ki:

  4 görev alana hiç vermeyelim… havuz problemi gibi…

 7. aaa dedi ki:

  1,5 seneye yakın görev almamıştım bundan sonrada almam olur biter. bu yapılanın anlamı; ösym insanların görev almak için can attığını sanıyor. İşveren mantığı daha ucuza nasıl mâl ederim. Meraklıları alsın ben almam

 8. Görevli dedi ki:

  Arkadaş örn. dünkü sınavda iki sınav arasında 25 dakika süre kaldı, sınav çıkışı kalabalık ve o hengamede kampüs içerisinde kantinler de kapalı, aracımla gitmesem aç kalacağım. En yakın yerde yemek zorundasınız yoksa zaman yetişmez. Ne yediğiniz belli olmamasına rağmen yine de 20 tl harcıyorsunuz. kesintiyi de eklerseniz ortalama 80 tl kaybınız oluyor. Bir sınavda geriye kalan yaklaşık olarak 50-55 tl kalıyor. Kimse kusura bakmasın bu paraya da öğleden sonraki tüm günümü harcayamam, çoluk-çocuğumu alır pikniğe giderim…ösym gerçekten ayıp ediyor…bu kadar da olmaz…..

  1. ögretmen dedi ki:

   Geriye dönük kesinti yapıldı.Yapılan işlem tamamen hukuksuzdur.Böyle yapılacağını bilseydim görev vermezdim.Hukuksal hiç bir dayanak yok.Böyle keyfi bir yaptırım olamaz.Sınav arasındaki az süre yüzünden çocuğumu bile emzirmeye gidemedim.Haram olsun.

 9. Neşe dedi ki:

  Gel kardesim gel, ordan da emek ve zaman somurusu gel. Yahu guzel arkadasim zaten sabah yapilan bir OSYM sinavina “yolunmus tavuk misali” cantasiz, anahtarsiz ve hatta tokasiz aksesuarsiz gelme stresini yasayip gorev aldigimiz kurumlarda aslinda okuyarak gecirmemis gereken minimum 4-5 kaliteli saati yitirerek geliyoruz. Hele ki ogleden sonra da ikinci oturumu olan sinavlarda butun gunumuzu yitirecek sekilde hem zaman hem enerjimizi kaybediyoruz. Siz hic birsey yapmadan gecirilen 7-8 saatin ne anlama geldigini biliyor musunuz? Nereden bileceksiniz! Evet bunlar birer tercih belki yetmeyen maaslariza katki olmasi icin. Yine de bu gibi emek somuren bir hususta OSYM’ye bu “tasarruf” girisimi sasirtmadi ve hic de yakismasi.

 10. abc dedi ki:

  OSYM’de nasıl bir mantık var? insanları iki sınav arasında da orada mesgul ediyor, yemek gibi masraf sozkonusu oluyor. %20 daha fazla odemesi gerekirken eksik odeyecekmis. Milleti bulur, sınavda yaparsınız artık…

Yorum Yaz