reklam
Akademik Personel | 25 Şubat 2017, Cumartesi

ÖSYM’den 5 Bin Kapasiteli Yeni e-sınav Merkezi

ÖSYM’den 5 Bin Kapasiteli Yeni e-sınav Merkezi
       

ÖSYM, aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girmesine olanak sağlayan Esenboğa Elektronik Sınav Merkezini hizmete açtı.

ÖSYM, aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girmesine olanak sağlayan Esenboğa Elektronik Sınav Merkezini hizmete açtı.

ÖSYM, 2 yıl önce başlattığı ilk elektronik sınav (e-sınav) uygulamaları kapsamında e-YDS sınav uygulamasını hayata geçirmişti.

Sınavlar öncelikle ÖSYM bünyesinde oluşturulan elektronik sınav merkezinde yürütüldü ve ardından başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurt içerisinde yaygınlaştırıldı.

ÖSYM, bir süredir yürüttüğü faaliyetler kapsamında, büyük kapasiteli yeni bir elektronik sınav merkezi hizmet binasının altyapı çalışmalarını tamamladı.

Hizmete giren ÖSYM Esenboğa e-sınav merkezi, aynı anda 5 bin adayın elektronik sınava girebilmesine imkan sağlıyor. ÖSYM’nin yeni sınav merkezinde, 500 aday bu ay yapılan e-YDS’ye alındı.

15 Ekim’de yapılacak sınavda ise bin 700 kişilik bir kapasite hayata geçirilecek. Bu sayının kasım ayında 3 bine, aralık ayında ise tam kapasite olan 5 bine çıkarılması hedefleniyor.

Anadolu Ajansı
       

Yorumlar

 1. Faruk dedi ki:

  Elektronik sınavın amacı bir merkeze ihtiyaç duymamasıdır. Sınav salonlarının genele yayılmasına yarar ama bizimkiler hem sınavı elektronik yapıyor, hem de bunun için merkez oluşturuyor. Yapılan bunca yatırımın amacı ne? 2-3 ton kağıt tasarrufu mu? 5 bin kişinin bu merkeze ulaşımı için harcayacakları fosil bazlı yakıtlardan ne haber?

 2. Murat dedi ki:

  Hala senede 1 defa girme hakkı mı olacak yoksa sıfırlandırma kaldırılacak mı? Bir de eyds için sınav hakkı ocak ayında mı sıfırlanıyor yoksa sınava girdikten 12 ay sonra mı? Bilgisi olan cevaplayabilirse sevinirim.

  1. ahmet dedi ki:

   sınava girdiğiniz tarihin üzerinden 365 gün geçmeden yeni sınav için başvuru yapamazsınız.

Yorum Yaz