reklam
Akademik Personel | 20 Ocak 2017, Cuma

ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi ve Eşdeğerlik Tablosunu Yayınlandı

26 Şubat 2016
ÖSYM Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi ve Eşdeğerlik Tablosunu Yayınlandı
       

DUYURU
(26 Şubat 2016)

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi ve Eşdeğerlik Tablosu

6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin 6. fıkrası gereğince hazırlanan Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerliklerini Belirleme Yönergesi Yönetim Kurulunda görüşülmüş olup, bu duyuru tarihine kadar yapılmış sınavlara ilişkin belgeler ile yabancı sınav kurumlarına başvuruları duyuru tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile duyuru tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılacak sınavlara ilişkin belgelerin bu kurala uygun olarak verilmiş olduğu kabul edilecektir.

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi ve Eşdeğerlik Tablosuna aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Yönergesi
Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Tablosu

       

Yorumlar

 1. Hasan ali dedi ki:

  Ben birşey anlamadım bu yazıdan. Benim 2014 yılında yaptıgım sınavda hangi puan geçerli 2014 deki mi 2016. Mı

 2. Ömer dedi ki:

  Mustafa ve Mehmet bey, sizlerle aynı durumu paylaşıyorum. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde girdiğim toefl sınav sonucumun eşdeğer sayılamayacağını görüyorum. Bu konuyla ilgili herhangi bir araştırmanız oldu mu?

 3. rusto dedi ki:

  Böyle bir saçmalık dünyanın başka hiçbir yerinde yoktur muhtemelen. Saçma sapan, sadece reading ölçen bir sınavın uluslararası sınavlar karşısındaki eşdeğerliliğine bakın. Sanki dünya çapında dil öğretip ölçüyorlar. Türkiye’de toefl’dan 90 alabilen kaç tane akademisyen var? Karşılığı ise sadece 75! Benim kpds sınavım 92 idi, toefl’dan ise 86 aldım fakat gel gör ki toefl’dan aldığım puan 71.5’a denk geliyor. Komedi 🙂 Bu tabloların ivedilikle değişmesi lazım.

 4. ehmed dedi ki:

  ielts eşdeğerliği yok yani!?

 5. Mustafa dedi ki:

  TOEFL gireceğim 1 hata sonra bu girmiş olduğum sınav özelde bir yerde yapılıyor. Sınav Yönergesindeki değişikliğe göre (3) Sınavın sahibi, sınavı yapan kuruluş veya temsilcisi bakımından aşağıdaki şartlar aranır: d) Sınav Türkiye’de yapılıyorsa, sadece devlet üniversitesine ait binalarda yapıyor olması diyor buna göre benim sınavımın geçerliliği sizce nasıl olur. Ben özel bir yerde giriyorum bu sınavla doktora başvurumu kabul eder mi ? Üniversiteler.

  1. mehmet dedi ki:

   mustafa bey bu konuyla ilgili sonuç alabildiniz mi..?Aynı durumla karşı karşıyayaız 89 aldık fakat devlet üniversitesinde girmediğimiz iiçin özel ünv denklik vermiyor.

Yorum Yaz