Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

ÖSYM Sınavlarına Yüzde 25 Zam Geldi!

ÖSYM Sınavlarına Yüzde 25 Zam Geldi!
       

Bu yıl üniversite sınavına girecek adayları 200 liralık masraf bekliyor. ÖSYM’nin yaptığı yüzde 25 zam nedeniyle adaylar, YGS’ye girmek için 50 lira, 5 oturumlu LYS’lerin her birine ise 30 lira ödeyecek.

BAŞVURULARI pazartesi günü başlayacak üniversite sınavları, adayları sorular kadar maliyet olarak da terletecek. ÖSYM’nin bu yıl yaptığı yüzde 25’lik zamla, adayların 15 Mart’ta düzenlenecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için 50 TL, haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) her biri için ise 30 TL ödemesi gerekecek. YGS ile birlikte 5 oturumda düzenlenen LYS’lerin tamamına girmek isteyenlerin ödeyeceği ücret 200 TL’yi buluyor.

10 LİRAYA GÜNCELLEME

Adaylar başvuru merkezi veya sınav koordinatörlükleri aracılığıyla başvuru yapacak olursa 3 TL ve şifre almak için 5 TL ödeyecek. Geçmiş yıllarda üniversite sınavlarına giren ve sistemde kaydı bulunan üniversite adaylarının da fotoğraf güncellemek için 10 TL ödemesi gerekiyor. Geçen yılki uygulamada şifre ve fotoğraf güncelleme ücreti yoktu. Mevcut sistemdeki fotoğrafı 50 ayı aşmış olan adaylar güncelleme yapmak zorunda.

ÜCRETİ PEŞİN ÖDENECEK

ÖSYS-2015 için başvurular 19 Ocak’ta tamamlanacak. 20 Ocak akşamına kadar da sınav ücretleri, ilgili bankalara ya da www.osym.gov.tr adresindeki ödemeler sekmesinden yatırılabilecek.

ÖSYM’nin bu yıl yaptığı yenilikle adaylar önce başvurularını tamamlayacak ardından sınav ücretleri yatıracak. Ücretini yatırmayan adayın başvurusu geçersiz sayılacak.

GEÇEN YIL 165 LİRAYDI

2014 yılında üniversite sınavları için ödenmesi gereken ücret 165 TL’yi buluyordu. Geçen yılYGS’ye girenler 40 TL, her bir LYS için ise 25 TL ücret ödedi. ÖSYM bir yılda üniversite sınavı ücretlerine yaklaşık yüzde 25 oranında zam yapınca bu yıl sınava gireceklerin ödemesi gereken bedel 200 TL’ye çıktı. Sınavsız geçiş bedelinde ise zam oranı yüzde 50’ye çıktı. Geçen yıl 10 TL olan sınavsız geçiş ücreti bu yıl 15 TL oldu. Geçen yıl sınav için 2 milyon 86 bin 87 aday başvurmuştu.

İLK MARATON 15 MART’TA

ÜNİVERSİTE sınavlarının ilk aşaması olan YGS, 15 Mart’ta saat 10.00’da başlayıp 160 dakika sürecek. İkinci aşama LYS’ler ise haziranda iki hafta sonu yapılacak ve 5 oturumda tamamlanacak. LYS’lere başvurular 8-21 Nisan’da alınacak. LYS’ler haziranda sosyal bilimler testi ile başlayacak. LYS-4 (Sosyal Bilimler) 13 Haziran, LYS-1 (Matematik) ve LYS-5 (Yabancı Dil) 14 Haziran, LYS-2 (Fen Bilimleri) 20 Haziran, LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya) ise 21 Haziran günü yapılacak. LYS-5 (Yabancı Dil) saat 14.30’da, diğer LYS’ler ise saat 10.00’da başlayacak. LYS-5 ve LYS3- 120 dakika sürecek, diğer oturumlar 135 dakikada tamamlanacak.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. yigunes dedi ki:

  E kaçak sarayın parası nereden bulunacak.
  Yıllık tüm sınavlara giren ortalama 10 milyon kişi girdiğini düşünün ve taban ücretle çarpın.
  İşi tamamen ranta dökmüşler. Yazıklar olsun.

 2. oduncu dedi ki:

  Akıllanmayan Bu pısırıklaştırılmış millete az bile….Sınava gir gir ne oluyor sanki Yüksek lisans doktora mezunları bile işsiz bırakın 4 yıllık üniversite mezunlarını.3-5 odun için taksim gezi direnişine kalkışanlar, milyon genç insan için,yaratılanların en şereflisi milyon genç işsiz insanın geleceği için niye harekete geçemiyorlar.Demek ki amaç üzüm yemek değil bağcıyı dövmekmiş.!!!Avupa gibi bir bilinçli halk olabilmek ümidiyle…

  1. oduncuyu döven dedi ki:

   git avrupa da yaşa sen.

   1. baattin dedi ki:

    Bu yoruma bu cevap vermek doğru. Ama bu çağrıya uyan düzgün insanlar gitse olan size olacak. İnanıyorum ki elinde imkan olan ve vatanını seven kimse bu yurdun topraklarını, doğmamış torunun gen haritası satmak için yasa çıkarılırken bu devlette durmaz.

 3. baattin dedi ki:

  Kaleme, silgiye, çalışan ücretlerine zam gelmediyse bu zam niye?

 4. 56rt dedi ki:

  hem kopya skandalları ile milletin canını sık hem de üstüne ücretlere zam… pardon güncelleme yap.
  enflasyon’u baz almıyorsan neyi baz alıyorsun sen? başımıza darphane mi kesildin?
  çok yakında senin sınavların milletin pahalı diye girmek istemediği toefl, gre yada ielts sınavları ile aynı fiyatta olacak. ama sen onların geçerliliğini kabul etmez ve ille de benim sınavıma gireceksin diye de tutturursun değil mi?

Yorum Yaz