reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

ÖSYM: Bütçeden Para Almıyoruz

12 Mayıs 2015
ÖSYM: Bütçeden Para Almıyoruz
       

ÖSYM, bilgi edinme başvurularına verdiği cevapta, bütçeden para almadıklarını belirtti.

ÖSYM, sınav ücretlerindeki artışa açıklık getirdi.

Başkanlığın bilgi edinme taleplerine verdiği cevap şu şekildedir:

Başkanlığımız 03.03.2011 tarih ve 27863 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un 3’üncü maddesi ile verilen görevleri, yine aynı Kanunun 3’üncü maddesinin (g) bendi “Sınav, ölçme, değerlendirme, yerleştirme, araştırma ve diğer hizmet bedellerini belirlemek” gereğince sınav ücretlerini belirlemektedir.

Başkanlığımız yukarıda belirtilen kanun maddesi gereğince yılda yaklaşık 40 sınav yapmaktadır. Bu sınavlara yaklaşık 10 milyon aday katılmakta ve 1 milyondan fazla görevli hizmet vermektedir. Adaylardan toplanan sınav ücretleri; sınavlarda kullanılan soruların hazırlanması, gizlilik esasına uyularak soru kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, nakliyesi, sınav uygulamalarına ilişkin her türlü organizasyon, sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve adaylara duyurulması, bina, makine teçhizat, bilgisayar donanım, personel giderleri vb. cari harcamalar ile yatırım harcamalarını kapsamaktadır.

Her sınavın aday sayısı, sınav merkezi farklı sayılarda olduğu için; her bir sınav kendi içerisinde farklı maliyetler ortaya çıkarmaktadır. ÖSYM’nin başka bir finansman kaynağı olmadığı ve Hazine’den de herhangi bir katkı almadığı için her türlü risk göz önünde bulundurulmak suretiyle, kanunun verdiği yetkiye istinaden maliyetler belirlenmektedir. Sınavların gerçekleştirilmesini sağlayan görevlilerin (bina ve salon görevlileri gibi) ücretleri, Başkanlıkta çalışan personelin her türlü maaş ve sosyal giderleri, güvenlik, temizlik, nakliye kapsamında yapılan bütün giderler, sınav evrakının değerlendirmesi ile personelin kullanımına verilen bilgisayar yazılım ve her türlü makine teçhizat, araç gereç, sarf malzeme ve bunların yıllık bakım onarım giderleri, bina temini ve bunların bakım onarım giderleri sınav maliyetini oluşturan unsurlardır.

Bilgilerinize rica ederiz.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Kaynak: Memurlar.net

 

       

Yorumlar

  1. genco diyor ki:

    Ne demek bütçeden destek almıyoruz. Yıllarca girdik sınavlara o zaman yetti de ne oldu da birden yetmemeye başladı. Bilimden gelecekten bahsediyoruz. En çok desteğin en çok paranın basılması gereken alan bu alanlar iken neden böyle yapılıyor. Hem bu sınavlara mecbur bırakılıyoruz hem de rakamlar acımasızca artıyor. Yahu arkadaşım paramız yok pulumuz yok bi çare sınavlara girmek zorundayız neyin bütçesi ya. Kendini geliştirmek isteyen hayatının peşinde koşan insanlara yapılır mı bu be? Yemedik abi okumuş insanlarla muhattap olacaksınız ve böyle saçma bir sebep sunacaksınız. Oldu biz de yedik.

    SINAVSIZ SİSTEM İÇİN KAFA YORMADIĞINIZ SÜRECE BİLİMDEN DE MANTIKTAN DA GELECEKTEN DE BAHSETMEYİN! YAZIKLAR OLSUN.

Yorum Yaz