reklam
Akademik Personel | 20 Ocak 2017, Cuma

Online film seyretmenin tek noktası

17 Mart 2016
Online film seyretmenin tek noktası
       

Her geçen yıl yeni yeni filmlerin boy gösterdiği Türk sineması, bünyesinde barındırdığı birbirinden güzel ve kaliteli yapımlarla diğer ülkeler arasında ayrı bir yere sahip olmayı başarmış bulunuyor. Genellikle dram ve komedi ağırlıklı film çeken Türk sinema yapımcıları, bu filmlerle izleyenleri ağlatmayı çoğu zaman başarıyor. Bu ağlama eylemi kimi zaman hüzünden, kimi zaman ise kahkahadan dolayı gerçekleşiyor.

Manda Yuvası izle isimli film de, isminden anlaşılacağı üzere pastoral bir film. 27 Şubat 2015 tarihinde beyaz perdede gösterime giren ve o tarihten beri izleyenlerin alkışlarını almayı hak eden film, özellikle senaryosuyla çok beğenildi. İlyas İlbey tarafından yönetilen Manda Yuvası, aslında bir komedi filmi.

Her geçen gün yeni komedi filmlerinin çıktığı, ancak çoğunun gişede dibe çakıldığını söyleyebilmek pekala mümkün. Özellikle komedi filmi alanında ülkemizde resmen enflasyon yaşanıyor. Her yönetmenin adeta söz vermişçesine bir komedi filmi çekme hedefi var. Ancak manda yuvası izleyen sinemaseverlerin görüşlerine baktığımızda bu filmin rakipleri arasından sıyrılabileceğini söylüyoruz.

Eğer 1 saat 49 dakika boyunca eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız, Manda Yuvası sizler için ideal bir tercih olacaktır. Dilerseniz patlamış mısırınız ve içeceğinizi alarak ekran karşısına kurulabilir, bilgisayarınız veya cep telefonunuz üzerinden Fullonlinefilmizle sitesine girerek bu güzel filmi izlemeye başlayabilirsiniz. İsterseniz filmin konusuna kısaca bir göz atalım.

Filme başladığımızda Aşur isminde bir karakter karşımıza çıkıyor. İsmi bir hayli garip olan Aşur, insanları dolandırarak hayallerini suya düşürüyor ve paralarını topladıktan sonra sırra kadem basıyor. Böyle yaparak insanların ahını alan ve beddualarını üzerine çeken Aşur, bir süre geçtikten sonra böyle yaşamaktan sıkılır ve köyüne dönmeye karar verir. Zaten peşine düşen alacaklılar da Aşur’a bir türlü rahat vermez. Tüm bunlara ek olarak tadilat işleri yaparken birlikte çalıştığı işçilere de kazık atan bu kötü insan, işçinin alın terini vermediği gibi onları peşinden koşturmaktan da geri durmaz. Artık bu kötü gidişata bir dur demeli, geçmiş hayatına tövbe etmeli ve yeni bir başlangıç yapmalıdır. Bunun için de Kastamonu’ya, baba ocağına gider ve İstanbul hayatını arkasında bırakır.

Fakat Kastamonu’ya gittiği zaman da maceraları son bulmaz. Orada babasının evinde başka bir insanın yaşadığını öğrenir ve hesap sormaya kalkar. Daha sonra bu kişiden öğrenir ki yaşadıkları bölgede bir HES inşaatı yapılmaktadır ve evi su altında kalka riskiyle karşı karşıyadır. Bu duruma engel olmak için evinde bulduğu kişiyle birlikte harekete geçer, uzun ve macera dolu bir yolculuğa başlar. Bu uğurda tüm köy halkıyla beraber hareket ederek HES inşaatını durdurmaya ve köylerini kurtarmaya çalışırlar.

Filmi izledikten sonra insanoğlunun çevreye ve doğaya verdiği zararların ne gibi olumsuz durumlara yol açtığı hakkında bir aydınlanma yaşamanız muhtemeldir. Köylerde yaşayan insanların hayatını zehir zemberek eden bu gibi doğa düşmanı yapılanmalara karşı organize bir şekilde karşı durmanın önemini daha iyi anlayabilir, bu uğurda mücadele eden insanlara karşı fikirlerinizde değişim yaşayabilirsiniz. Sinema eleştirmenlerinden “izlenebilir” notu alan filmi siz de izleyerek köy ortamında geçen eğlenceli bu maceraya siz de tanıklık edebilirsiniz.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz