Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Okula Alınmayan Profesör Sokakta Ders Yaptı

30 Nisan 2014
Okula Alınmayan Profesör Sokakta Ders Yaptı
       

Haliç Üniversitesi İşletme Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Özsoy’un sözleşmesi, bir süre önce üniversite yönetimi tarafından feshedildi. Hiçbir inceleme ve soruşturmaya dayanmadan sözleşmesinin iptal edildiğini iddia eden Prof. Özsoy, o günden itibaren okula alınmadığını söyledi. Prof. Özsoy da üniversite yönetimini protesto etmek için öğrencilerine sokakta ders verdikten sonra yoklama da aldı.

 

Haliç Üniversitesi Şişhane Kampüsü’nün önünde basın açıklaması yapan Prof. Osman Özsoy, söz konusu okulun en eski hocalarından biri olduğunu söyledi. Prof. Özsoy, geçen yıl 14 Mayıs’ta okul yönetimi tarafından kendisine “Rektör Vekilliği” teklif edildiğini ve kabul edince de göreve başladığını anlattı. Özsoy, şöyle konuştu:

 

Elimde sözleşme var

“İdari görev aldığınız zaman haliyle yeni bir sözleşme yapılıyor. Daha farklı imkanları da oluyor bunun. Göreve başladık. Sözleşme elimde. Bu sözleşme 14 Mayıs 2013 tarihinden, 31 Aralık 2016 tarihine kadar geçerli. “Osman Özsoy Rektör Vekilliği görevini bıraksa bile, aynı şartlarda çalışmaya devam eder” diye burada gösteriyor. Benim geçerli olan sözleşmem bu. Her nedense, 17 Aralık olaylarından sonra Rektör Vekilliği’nden ayrılmama rağmen, 7-8 ay devam etti bu şartlar.”

Bir gazetede köşe yazdığını ancak 17 Aralık’ın ardından bu yazılara son verildiğini söyleyen Prof. Özsoy, şöyle devam etti:

“17 Aralık’tan sonra durumdan vazife mi çıkarmak istediler, bilemiyorum. Ocak ayında maaşım dörtte bir oranında yatırıldı. Biz bunun üzerine hukuki süreç başlattık. Bu süreç devam ederken, adresime sözleşmenin feshedildiğine dair evrak geldi. Sözleşmenin feshedilmesinden Rektör’ün bile haberi olmadı. Kaldı ki, mütevelli heyeti başkanı, avukat. Bunları bilmesi lazım.”

Sözleşmeyi feshe konu iddiaları öğrencilere soran Özsoy, öğrencilerden “Kesinlikle hayır” cevabı aldı.  Özsoy, konuşmasına şöyle devam etti:

“Buraya gelip bu işi görünür kılmamın nedeni, şu anda Türkiye’de çok ciddi hukuk ihlalleri yaşanıyor. Eğer biz kendi hakkımızı savunamazsak, toplum kendi hakkını savunamaz. Şu atasözü yanlış, “Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın.” O yılan doğada yaşasın, ama tabiatı yılan olan insanlar cezalarını çeksinler. Böyle bir durumla karşı kaşıyayız, ben bunu aşacağımıza inanıyorum.”

Prof. Özsoy’un öğrencilerinden Yasemin Yıldız da, “Öğrencileriyle bile konuşurken, ceketini ilikleyerek konuşur. Bu derece saygılı konuşan bir hocanın ahlaksızlığı varsa, belgelesinler diyorum. Burayı ayakta tutan biziz, bizim tercihlerimize saygı duysunlar” diye konuştu.

 

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Muhsin Bey dedi ki:

  İyi olmuş, Gezi Parkı Direnişçilerine yalan-yanlış sözlerle demediğini bırakmayan bu insanın profesör olması bile Türkiye’nin ayıbıdır. Sokakta ders yapması da “reklam kokan hareketler”…

 2. yunus dedi ki:

  Paralel hocalara böyle yapılması neden mağduriyet anlamadım.İyi olmuş hepsini Fatih Üniversitesine toplasınlar

  1. ismimiz dedi ki:

   ahh ahh acaba size de böyle ayrımcılık yapıldığı günler hiç aklınıza geliyor mu? baş örtülü insanlarımızın kapılarda kaldığı günler.. şimdi sen de alman tarafından katledilen yahudiler gibi mazlumken, eline güç geçince zalim oldun

 3. Hacettepeli dedi ki:

  Helal olsun öğrencimize. Ne kadar iftihar edilse azdır. Burası hukuk devletiyse eğer kişiler içlerinden geldikleri kendilerine has dünyalar sizlerin meselesi olmamalıç İnanaç özgürliğü de var. Profesorlerimizin ve akademisyenlerimizin yakasından düşün. Bir avuç okumuş, kafası çalışan adam var onları da kaçırmayın .

Yorum Yaz