reklam
reklam
Akademik Personel | 20 Ekim 2016, Perşembe

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Alan Sınavı Duyurusu

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Alan Sınavı Duyurusu
       

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) Temel Tıp Bilimleri ve Temel İslam Bilimlerinde yapılacak Alan Sınavı için başvurular bugün 15:00’dawww.yoksis.yok.gov.tr/OYPUYG adresinden alınmaya başlanacaktır.

Alan Sınavına İlişkin Duyuruya ulaşmak için tıklayınız…

GENEL ŞARTLAR

1. 657 sayılı Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak

2. 35 yaşını doldurmamış olmak (31/07/1980 ve sonra doğanlar başvuru yapabilecektir.)

3. Araştırma görevlisi olarak çalışmasına engel olacak herhangi bir sağlık problemi bulunmamak

4. Atama yapılacak programın lisans eğitimine hangi alanda öğrenci alınıyorsa o alanda ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı)’den en az 70 (yetmiş) puan almış olmak.  Bu sınavın sonuçları açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.)  Alan türü değişen programlardan mezun olanların, lisans eğitimine başladıkları puan türünden en az 70 puan almaları gerekmektedir.

5. Başkanlığımızca 26/06/2015 (15:00) – 01/07/2015 (18:00) tarihleri arasında yapılacak olan başvuru işlemlerinde, adaylar 2012 Güz ve sonrasında alınan ALES sonuçlarından birini kullanabileceklerdir

6. Adaylar başvurularını ÜDS/KPDS/YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından belirlenen bir yabancı dil sınav sonucu ile yapabilmektedirler.

7. Adayların mezun oldukları üniversitenin mezuniyete esas not sistemi 4’lük veya 5’lik ise, mezuniyet notunun hesaplanmasında, Yükseköğretim Kurulu Kararıyla belirlenen 4’lük ve 5’lik not sisteminin 100’lük not sistemine eşdeğerliliği tablosunu esas almaları gerekmektedir. ÖYP Tercih Sisteminde eşdeğerlilik tablosunu kolayca kullanmanızı sağlayacak özellikler bulunmaktadır.

ALES MUAFİYET

1. Doktorasını tamamlamış olanlar,

2. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmakta olanlar,

3. Yükseköğretim Kurumlarında öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadrolarında çalışmaktayken ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezi sınavdan (ALES) muaf olup, bu adayların yerleştirme işlemlerinde ALES puanı 70 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

       

Yorumlar

1 2
 1. Mustafa diyor ki:

  alan sınavı için başvuru yaptık ama alan sınavına girip girmeyeceğimiz sözde bu gün belli olacaktı. Alan sınavına çağrılıp çağrılmadığımızı nereden öğrenebiliriz?

 2. elif diyor ki:

  sabahtan beri alan basvurusu icin uugrasiyoruz ancak tc no veya sifre hatali diyor ancak bi hata yapilmiyor ne yapmaliyim

 3. gameh2333 diyor ki:

  Yok ün sayfasına alan sınavı için basvuru giriş yapamıyorum.bugün son gun yardimci olabilir misiniz

  1. Kevser diyor ki:

   Nasıl yahut hangi aşama problem yaşiyorsunuz

 4. yunus diyor ki:

  Lisans üni tercihi kısmında yurt dışı üniversite mezunu olduğum için benim üniversite ismi yok ne yapmalıyım?

  1. akademikportal diyor ki:

   Diğer’i seçiniz.

 5. serhat diyor ki:

  sayın editör başvuru şartlarından biri 35 yaşını doldurmamış olmak.belirtilen tarih yanlış hesaplanmış gibi. çünkü.20.09.1979 doğumluyum.35 yaşının içindeyim, 35 yaşını doldurmamışım ve 36 dan gün almamışım. bu durumu bulunduğum ilde nüfus müdürlüğüne de teyit ettirdim. bu konuda bilginizi almak istiyorum.öyp sistemi ayrıca benim başvurumu kabul etti. geçen sene doğum tarihim yanlış girilmişti. sistem yaş şartı tutmuyor diye başvuruyu kabul etmiyordu.

  1. akademikportal diyor ki:

   Başvurunuz kabul edildiyse siz başvurunuzu yapın ama mutlaka YÖK bilgi işlemle de görüşerek tarihin hatalı olduğu bildirin o zaman düzeltirler sizin için de sorun kalmaz.

 6. salih diyor ki:

  Yök lağvedilmeli bir an önce

Yorum Yaz

1 2