Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Öğretim Elemanlarının Araştırmasına Sınırlama Getiriliyor

13 Haziran 2014
Öğretim Elemanlarının Araştırmasına Sınırlama Getiriliyor
       

Meclise sunulan tasarıda, öğretim elemanlarının araştırmalarına sınırlama getiriliyor.

Öğretim elemanlarının, yolluk almaksızın rektörün izni ile dışarda yapacağı araştırmalara sınırlama getiriliyor.

2547 sayılı Kanunun ilgili hükmü şu şekildedir:

“Öğretim elemanlarının kurumlarından yolluk almaksızın yurt içinde ve dışında kongre, konferans, seminer ve benzeri bilimsel toplantılarla, bilim ve meslekleri ile ilgili diğer toplantılara katılmalarına, araştırma ve inceleme gezileri yapmalarına, araştırma ve incelemenin gerektirdiği yerde bulunmalarına, bir haftaya kadar dekan, enstitü ve yüksek okul müdürleri, onbeş güne kadar rektörler izin verebilirler. Bu şekilde onbeş günü aşan veya yolluk verilmesini gerektiren veya araştırma ve incelemenin gerektirdiği masrafların üniversite ile buna bağlı birimlerin bütçesinden veya döner sermaye gelirlerinden ödenmesi icabeden durumlarda, ilgili yönetim kurulunun kararı ve rektörün onayı gereklidir.”

Tasarıda, yukarıda yer verilen altı çizilen ibare şu şekilde değiştirilmektedir:

“Yükseköğretim Kurulunun, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının görüşünü alarak belirleyeceği öncelikli alanlarda araştırma yapmalarına”

Bu yeni düzenlemenin yasalaşması halinde, öğretim elemanları her alanda değil sadece Bilim ve Teknoloji Bakanlığının görüşlerini alarak belirleyeceği alanlarda, araştırma yapmalarına izin vermek için dekan, yüksekokul müdürü veya rektörden izin talep edilebilecektir. Eski hükümde yer alan “araştırmanın gerektirdiği yerde bulunmak” hükmü de kaldırılmaktadır. Buna göre, tasarı aynen yasalaşırsa, öğretim elemanları artık araştırma yapmak için dışarıya çıkamayacaktır.

Hükümetten YÖK’e Yeni Yetkiler Geliyor

 

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

 1. Cengiz dedi ki:

  Gayet guzel ve yerinde bir uygulama. Konferansa veya arastirma yapmaya diye gidip turistik gezi yapip donup gelenlerin onu kesilir belki boylece.

 2. cafer eren dedi ki:

  50 d maddesı ,le atanan araştırma gorevlilerın.atılma korkusu acılen kaldırılmalı.blim adamı atılma korkusu yaşamasın.

 3. Mehmet Kılınç dedi ki:

  Araştırma hürriyetini engelleyecek bir düzenleme.

 4. akademisyen dedi ki:

  İyi olmuş tabi. İşini layıkıyla yapan kıymetli hocalarımı hariç tutarak söylerim ki çoğu akademisyen koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler misali sağa sola atanıp abdurrahman çelebi olmuşlar. İspatıda yökün tez tarama sayfasına girin bakın.40 sayfalık ödev gibi tezler var.Şu an sahipleri prof, doçent, öğr gör olmuşlar.

 5. Onur dedi ki:

  sakın araştırma görevlisi

 6. Ceiron dedi ki:

  Hükumet cemaat üyelerinin akademik başarısını engellemek için tüm akademik camiayı takmayı göze aldığını kafamıza vura vura gösteriyor. Eğitimli bireylerin bile bu durum karşısında yapılan uygulamaları desteklemesi de “egitim cahilliği alır eşşeklik baki kalır” sözünü doğruluyor.

  1. Cengiz dedi ki:

   Ne alakasi var? “Hükumet cemaat üyelerinin akademik başarısını engellemek için” imis! Yani, yurtdisina gidenlerin cogu ya da tamami cemaat uyeleri mi demek istiyorsunuz?

Yorum Yaz