reklam
Akademik Personel | 20 Şubat 2017, Pazartesi

Öğretim Elemanı Alım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

21 Eylül 2016
Öğretim Elemanı Alım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
       

21 Eylül 2016 ÇARŞAMBA

Resmi Gazete

Sayı : 29834

YÖNETMELİK

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından:

ÖĞRETİM ÜYESİ DIŞINDAKİ ÖĞRETİM ELEMANI KADROLARINA

YAPILACAK ATAMALARDA UYGULANACAK MERKEZİ SINAV

İLE GİRİŞ SINAVLARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR

HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 31/7/2008 tarihli ve 26953 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğe aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 1 – (1) Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadroları için belirlenen ilave atama izinlerinin en fazla yüzde yirmi kadarı ilave atama izni, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda araştırma görevlisi kadrosunda lisansüstü eğitim yaptırılması amacıyla yükseköğretim kurumlarına tahsis edilebilir. Bu kapsamda ilan edilen araştırma görevlisi kadroları için, bu Yönetmelik uyarınca yapılacak ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına katılmaya hak kazananlara, giriş sınavı sözlü olarak yapılır. Sözlü giriş sınavı jürisi en az bir öğretim üyesi başka bir devlet üniversitesinden olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşur. Sözlü sınav sonucu 70 puanın altında olanlar değerlendirme aşamasına geçemezler. Bu Yönetmelik uyarınca yapılan değerlendirme sonucu başarılı olanların atamaları yürürlükteki mevzuat uyarınca yapılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

       

Yorumlar

 1. Ahmet dedi ki:

  Hocalarım bu sadece Araştırma Görevlisi alımları için mi yoksa, okutmanlık buna dahil mi?

 2. Magdur dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba,
  Benim anlamadığım bir konu var, bu doktorasını bitirmiş ve magdur ÖYPli Araş.Gör.Dr.ler ile ilgili bir karar mı? yoksa her doktorasını bitirmiş buna girebiliyor mu? yoksa doktorasını tamamlamış ancak araş.gör. kadrosunda çalışanların öğretim görevlisi olarak derslere sokulabilmesi için hazırlanmış bir ek karar mı? herkes ÖYP ile ilgili yorumlar yapmış da, merak içinde kaldım…

 3. akademik dedi ki:

  ÖYP’li arkadaşlar kesinlikle madurlar bu konuda bir şey demiyorum ancak; ÖYP kadrolarına girmiş FETÖ cülerin de atanmaması gerekiyor. Vaktinde cemaat ile soruları alıp sınavlardan yüksek puanlar alıp ÖYP kadrolarına giren kişiler hem diğer doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin önünü kapatıyor hem de devletin kadrolarına girmeye çalışıyorlar. Tüm ÖYP liler tabi ki böyle değil. Burada devlet en doğal hakkı olarak bunlardan arınmak istiyor. Bu süreçte maduriyetler yaşanmıyor mu? Tabi ki yaşanıyor. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Ama netice bu. Bence doğru karar. Kendi maduriyetimizden önce devletimizin bekasını biraz düşünmekte fayda var. Herkese selam ve sevgilerimle…

 4. seda dedi ki:

  kisaca torpil getirdik diyolar

 5. Mert dedi ki:

  İhtisaslaştırılmış ÖYPli’yim. Yüksek lisansım bitince sponsor üniversitemde ya da YÖK’ün belirlediği üniversitede doktoraya devam etmek için sadece sözlüyü 70 üstü bir notla geçmem mi gerekecek tam anlayamadım doğrusu.

 6. Halis dedi ki:

  Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar diyor? Yani sadece ihtisaslastirilmis öyp demiyor?

 7. Arif dedi ki:

  Yeter arkadaş catlattin. Nedir bu YÖK’ün belirlediği alanlardaki ihtisaslaştırılmış ÖYP.

 8. Öypli dedi ki:

  Bence değişen bir şey yok. İster yazılı olsun ister sözlü bu tür sınavlarda her şekilde torpilli kişiler alınır.

  1. Torpil Mağduru dedi ki:

   Kesinlikle haklısınız, Torpilsiz olan ne kadar başarılı da olsa hiç bir yere gelemez bu ülkede.

 9. Dilan öztürk dedi ki:

  Bir dakika ben anlamadım artık yazılı sınav yok mu her bölüm için mülakatla mı alım yapılacak??? Yoksa belli bölümler için mi bu

  1. akademikportal dedi ki:

   YÖK’ün belirlediği alanlardaki ihtisaslaştırılmış ÖYP için.

   1. fatih dedi ki:

    sadece öyp’ye dair olduğuna yönelik bir ifade yok emin misiniz?

 10. yazarx dedi ki:

  ÖYP’nin neden kaldırıldığı belli oldu. Torpilli sistemin önü açılıyor. Haydi geçmiş olsun.

 11. Emre dedi ki:

  Normalde, araştırma görevlisi kadrolarına giriş sınavının en son aşamasında yazılı mülakat yapılıyordu. Bu yazılı mülakatın yerini sözlü mülakat mı aldı?

  1. akademikportal dedi ki:

   YÖK’ün belirlediği alanlardaki ihtisaslaştırılmış ÖYP için bu sözlü mülakatlar.

 12. Torpilci Gothler dedi ki:

  Sözlü giriş sınavı jürisi en az bir öğretim üyesi başka bir devlet üniversitesinden olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşur

 13. Ai dedi ki:

  Nasıl yani..ar.gor. on degerlendirmede ilk ona girenler artik yazili yerine sözlü sınava mi girecek..bu herkes için mi geçerli..

  1. akademikportal dedi ki:

   YÖK’ün belirlediği alanlardaki ihtisaslaştırılmış ÖYP için bu sözlü sınav.

Yorum Yaz