reklam
reklam
Akademik Personel | 27 Ekim 2016, Perşembe

Öğrencilerin Tapınak Talebi Amerikan Basınında

10 Nisan 2015
Öğrencilerin Tapınak Talebi Amerikan Basınında
       

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kampuslara istedikleri cami ve Budist tapınağına Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) öğrencileri de dahil oldu. DEÜ’lü öğrenciler kampuslarına Jedi tapınağı istedi. Amerikan dergisi Newsweek, haberi internet sitesinden ‘Binlerce Türk öğrenci kampusa Jedi tapınağı istedi’ başlığıyla duyurdu.

Ünlü Amerikan dergisi Newsweek, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencilerinin kampuslarına istediği tapınak ve cami ile ilgili haberi internet sitesine taşıdı. Hürriyet’in haberini kaynak gösteren dergi, kampusa istenen Budist tapınağı ve cami için başlatılan imza kampanyalarına da haberde yer verdi. ‘Binlerce Türk öğrenci kampusa Jedi tapınağı istedi’ başlığıyla duyurulan haberde, “Türkiye genelinde binlerce öğrenci, Müslüman öğrenciler için inşaa edilecek camiye karşı kampusa Jedi ve Budist tapınakları inşa etmesini talep ettiler” denildi.

Rektör Cami, İTÜ’lü Öğrenciler de Kampüse ‘Budist tapınağı’ İstiyor

Haberde, 19’uncu Eğitim Şurası’nda tartışılan zorunlu din dersi konusuna da değinildi.

Ne olmuştu?

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Mehmet Karaca’nın, öğrencilerden gelen cami isteğini değerlendirerek İTÜ’ye cami yapılacağını duyurmasının ardından İTÜ’lü öğrenciler “Budist tapınağı istiyoruz” diyerek Change.org’da imza kampanyası başlatmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin kampuslarına istedikleri cami ve Budist tapınağına karşı başlattıkları imza kampanyalarına Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri de dahil oldu. DEÜ’lü öğrenciler başlattıkları imza kampanyasıyla kampusa, ABD’li yönetmen George Lucas’ın efsane film serisi Star Wars’ta (Yıldız Savaşları) bulunan Jedi tapınağını istedi. Change.org’da ‘DEÜ’ye Jedi tapınağı istiyoruz’ diyerek başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 6 bin kişi destek verdi.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. ibrahim diyor ki:

  Yani bu “deha” örneği budist tapınağı kampanyasının başlatılma amacı, okulda bunun afişlerini yapip cami istemiyoruz diyenler çok belli.. Bu yüzden kindarlık diyorum. Sadece cami meselesiyle sınırlı değil çünkü. Ama olayın derinligi anlasilmamissa adım başı cami yapılmasına karsiyiz denir..doğru İTÜ’ de 58 cami vardi bu da 59. olacak…

 2. pınar diyor ki:

  Öğrenciler camiye karşı değil. Adım başı cami yapılması ve her yere cami istenmesi gösteriştir. Olayın amacını anlamamış bazı arkadaşlarımız kindar diye damgayı koyup gitmiş ki asıl kindar böyle insanlardır. Bunu da her düşünce kusmukların da rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.

 3. mücahid diyor ki:

  Öğrenciler Cuma namazlarında yerin yetmezliğinden namazlarını betonda ve kirli yerde kılmak zorunda kaldıklarını belirtmişler. Bunun için talepte bulunmuşlar ne var bunda. İnsanların dini inançlarıyla dalga geçmenin alemi ne ? Budist tapınağı yapınca kaç kişi gidecek acaba ibadet etmeye. Kimseye bir zararı olmayan bu insanların inançlarına saygı göstermeyi öğrenecek bu yobazlar.

 4. ibrahim diyor ki:

  Dokuz eylül geç kalmis o mesele kapandi..bir insan camiden neden rahatiz olur ? Kinlerini kendilerinde “zekice” espriler yoluyla kusmaya calisan bu guruha diyecek hiçbirşey yok…

  1. theseus diyor ki:

   Bence siz, zekaya kininizi kusuyorsunuz.

   1. Feyza diyor ki:

    Senin dediğin turde zekayi Recep Ivedik filmlerinde kullanıyor, sizin gibiler de gülüyor, biz de size bakıp hiçbir şey boşuna yaratilmamistir diyor ve sukrediyoruz.

Yorum Yaz