reklam
Akademik Personel | 22 Ocak 2017, Pazar

Öğrencilerden Pasaport Harcı Alınmayacak

10 Şubat 2016
Öğrencilerden Pasaport Harcı Alınmayacak
       

Eğitim görmekte olup, 25 yaşını doldurmayan gençlerden pasaport harcı alınmamasını öngören kanun hükmü yürürlüğe girdi.

Bilindiği üzere pasaport harcı olarak 117 lira ile 533 lira arasında pasaport harcı alınmamaktadır. Tıklayın.

10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6663 sayılı Kanunun 4. maddesine göre, eğitim görmekte olup, 25 yaşını doldurmayan gençlerden pasaport harcı alınmayacak.

Pasaport harcı alınmayacak durumların son hali kanun maddesine göre şu şekilde olmuştur:

 • “Madde 85 – Pasaport Kanunu hükümlerine uygun olarak verilecek aşağıda yazılı pasaportlar, ikamet tezkereleri ve tasdik işlemleri harçtan müstesnadır:
 • a) Diplomatik pasaportlar, hususi pasaportlar ve hizmet pasaportları,
 • b) Yabancı memleketlere münhasıran öğrenim için gideceklere gerek Türkiye’den çıkarken ve gerekse yabancı memleketlerde öğrenimlerini tamamlayıncaya kadar verilecek pasaportlar,
 • c) Yabancı memleketlerde yoksul kalmış oldukları sabit olan Türk vatandaşlarına, Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları tarafından münhasıran Türkiye’ye dönüş yolculuğu için muteber olmak ve veriliş tarihinden itibaren en fazla üç ay içinde kullanılmak üzere verilecek pasaportlar,
 • d) Seyahatleri Türkiye için kültürel, ticari veya sosyal bir fayda sağlıyacak mahiyette bulunduğu sabit olanlarla, Milli Eğitim Bakanlığının izni ile ilmi incelemelerde bulunmak veya yabancı memleketlerde yapılacak, spor temas ve müsabakalarına katılmak üzere toplu halde gezi yapacak öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportlar,
 • e) Yabancı memleketlerde, Türk konsoloslukları tarafından düzenlenen veya tasdik olunan evrakın Dışişleri Bakanlığınca tasdiki,
 • f) Türkiye’deki yabancı konsolosluk müstahdemleriyle, bu konsoloslukların meslekten olan memurları yanında ikamet etmek suretiyle hizmetlerinde bulunan yabancılara verilecek ikamet tezkereleri (Karşılıklı olmak şartiyle).
 • g) Dışişleri Bakanlığınca mütekabiliyet esası gözönünde tutularak belirlenecek ülkeler uyruklarına verilecek ikamet tezkereleri.
 • h) Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar.”
Memurlar.Net - Özel
       

Yorumlar

 1. Handan dedi ki:

  Ben şuan 27 şubat 1990 doğumluyum 25 yaşını doldurmuş sayılır mıyım

 2. mustafa dedi ki:

  Öğrenci belgesi ile emniyete pasaport almaya gitmek yeterli midir? Yapılması gereken başka bir işlem var mıdır? Kaç yıllık pasaport alabiliyoruz bu şekilde ?

 3. meral dedi ki:

  yeşil pasoport sahibi olanlar ödeyecekmi harç?

 4. Çağrı dedi ki:

  Ben alalı 1 hafta oldu. 24 yaşındayım öğrenciyim. Ne olacak durum?

 5. ezgi dedi ki:

  hem yüksek lisans okuyan hem araştırma görevlisi olarak çalışanlar ödüyor mu harç?

  1. akademikportal dedi ki:

   Yaşınız 25’den küçükse ödemeyeceksiniz.

 6. faruk dedi ki:

  Yıldız Teknik Üniversitesi ile az tartışmadım bu konuyu. Rektörlüğe verdiğim dilekçeme cevap bile verilmemişti. O zamanlar yurtdışına çıkışlarda okuldan belge istiyorlardı fakat YTÜ “ısmarlama belge” vermediklerini ısrarla belirtti. YTÜ öğrencisi olduğum için Türkiye’de hiçbir öğrencinin ödemediği 4 yıllık harcı çatır çatır ödedim. Teşekkürler YTÜ.

Yorum Yaz