reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

Noter Tasdikli Öğretim Üyesi Atama Kehaneti Doğru Çıktı

30 Aralık 2015
Noter Tasdikli Öğretim Üyesi Atama Kehaneti Doğru Çıktı
       

Akdeniz Üniversitesi Felsefe Bölümü’ne yardımcı doçent kadrosu için açılan sınavda alınacak kişinin adını 53 gün önce noterden tasdik ettiren Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nin iddiası doğru çıktı.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ), 26 Ekim’de yayımlanan öğretim üyesi alımına ilişkin ilanda, Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk-İslam Düşüncesi Tarihi Anabilim Dalı’na 1 yardımcı doçent alınacağını duyurdu. Başvuracak adaylarda “Felsefe Bölümü mezunu olmak”, “Türk İslam Düşüncesi alanında doktora yapmış olmak” şartları aranırken, adayların 15 gün içerisinde rektörlüğe şahsen müracaatları istendi.

Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, müracaat süresi dolmadan 5 Kasım günü Antalya 10’uncu Noterliği’ne giderek, Felsefe Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Fatih Doğrucan’ın, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi olan eşi Ayşegül Doğrucan’ın kadroya alınacağını beyan etti. Öztürk’ün beyanı noter tarafından da tasdik edildi.

28 ARALIK’TA GÖREVE BAŞLADI

Doktorasını 2015 Mayıs ayında Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe ve Din Bilimleri’nden, ‘Nihat Keklik’te Mantık ve Felsefe’ başlıklı teziyle alan Ayşegül Doğrucan, 19 Kasım’da İngilizce sınavına girdi. Üç kişilik jüri tarafından yapılan sınavdan geçen Doğrucan, Öğretim Üyeliğine Yükseltilme ve Atanma Yönetmeliği uyarınca özgeçmişi ve bilimsel çalışmaları üzerinde yine bir heyet tarafından incelemeden geçti. Ardından yönetim kurulu kararıyla atama işleminin yapılıp yapılmamasına karar vermek üzere rektörlüğe ulaştı. Ayşegül Doğrucan, atama işlemlerinin tamamlanmasının ardından 28 Aralık’ta fakültede göreve başladı.

‘BİLİMSELLİĞİN ORTADAN KALTIĞININ EN SOMUT KANITI’

Eğitim-Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, noterden de tasdik edilen bu atamanın, üniversitelerde bilimselliğin ortadan kalktığının en somut örneği olduğunu söyledi. Üniversitelerde akademik yeterlilik, liyakat gibi kriterlerin yerini, artık siyasi iktidara ya da üniversitedeki iktidar noktalarına yakın durma, eş, dost, akraba olma gibi ölçütlere bıraktığını söyleyen Öztürk şöyle dedi:

“Hatta artık bilimsel kriterlerin tarafgir şekilde eğilip büküldüğü, esnetildiği bir dönemi üniversitelerde yaşıyoruz. İddiamız da noter kanalıyla doğrulanmıştır. Bu durum ODTÜ’de başka şekilde, AÜ’de farklı bir şekilde. Ama hepsi aynı sonuca hizmet eder halde yaşanmaktadır.”

Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Yakıt ise bu gelişmelerden haberinin olmadığını söyledi.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

       

Yorumlar

 1. bir dost diyor ki:

  Ahbap çavuş değil de usta çırak ilişkisi derseniz belki anlamı ortaya çıkar… Torpil değildir bu durum.

 2. meraklı diyor ki:

  Kaç kişi başvurmuş peki

 3. kimse diyor ki:

  Yardimci docent kadrosu genellikte, o fakultede arastirma gorevlisi olarak uzun yillar calismis kisi doktorasini tamamlayinca o kisiye gelir. zaten o adam o kadroyu haketmistir, universitenin kriterlerini sagladiysa verilir. Napicakti, 6-7 sene yaninda arastirma gorevlisi olarak yetistirdigi adami isten cikartip yerine baskasini mi alacakti okul. Ilana cikma zorunlulugu olmasa daha mantikli olur aslinda.
  Disardan doktorasini bitiren adamlar da; madem oyle aras gor olarak baslasinlar ise. ne guzel argor lerin yasadigi eziyeti yasamayim, ama doktoram bitince okul beni yardoc olarak alsin isteniyor. bosuna mi agartiyor millet o saclari. ha argorler de torpille alinmiyor mu alinir, ama sizin sinav skorlariniz cok yuksek olursa, sifir bile verseler kadroya alinirsiniz. oyp, meb burslari; bunlar torpilsiz ama basarili adamlari cok guzel aliyor ise, hem de istedigin iyi okullarda, madem o kadar iyisiniz basvurun bunlara.
  Torpille adam alinan yerler aras.gor ve ogretim gorevlisi kadrolaridir, bosuna yardoc kadrolarini kurcalayip durmayin.

  1. Yusuf diyor ki:

   Abidin bak. bölüm felsefe eşi bölümde deil başka yerde hemde araştırma gör. De değil. OgetiM gör. Isı ders vermek doktora yapmak deil bence nasıl öğretim gör. Oldu ilk onu sorgulamak lazım.

   1. kimse diyor ki:

    Ben torpil olmuyor demiyorum, torpilin en alasini gordu bu gozler, ama yar doc kadrosu asil kurcalanacak yer degil. Ayni aras gor kadrosunda oldugu gibi, eger okula daha onceden hizmet etmis, ve ayni zamanda doktorasini yapmis bir ogretim gorevlisi de kadroyu (univin sartlarini sagladigi surece) hakeder. Bir nevi terfi gibi birsey zaten yar doc unvanini almak.

    Burda bakilmasi gereken sey, kisinin birinin esi olmasi degil, dosyasinin ne kadar iyi olup olmadigidir. Torpil birinin esinin, babasinin o okulda calismasiyla iliskilendirilmemeli, kisinin yeterliligi (makale, sinav skorlari, sunumlari, tecrubesi ) diger adaylardan kotuyse arastirilmali.

   2. kimse diyor ki:

    bunu yazmadan edemiycem, ne demek ogretim gorevlisinin isi sadece ders vermek doktora yapmak degil. Siz hangi cagda yasiyorsunuz. Egitim herkesin hakkidir, devlet kurumunda hali hazirda bir iste calisyor olmak bunu engelleyemez. benimde soyledigim sey torpilin asil argor ve ogrt. gorv. alimlarinda yapildigi.
    torpil yapildi diye haber verirken, kisinin ne kadar yetersiz diger adaylarin da ne kadar guclu donanimlarinin oldugu gosterilmeli. o zaman esi orda calisitgi icin bu yetersiz adami almislar diyebilirdik.

  2. unknown diyor ki:

   Yorumunuz zihniyeti özetliyor aslında.

   1. kimse diyor ki:

    Bu habere elestirel bir gozle bakiyorum. Yillarca calistigi okulda (argor veya ogr. gor) doktorasini tamamlayan kisi zaten yar.doc kadrosunu hakeder. okulun kriterlerini saglayinca da almasi gerekir.

    Bu haber de, diger adaylarin dosyasi ve bu kisinin dosyasi acik acik verilseydi, ve bu adayin digerlerinden cok kotu oldugu acikca gorulmesine ragmen kadro verilseydi, evt cok saglam torpil yapilmistir derdim. Ki zaten oyle bir durumda okul kimseyi almayip, kisiden dosyasini guclendirmesini de isteyebilir (bunun yasal yonunu bilmiyorum) ama diger basvuranlarin durumunu bilmeden, kocasi orda calisiyordan torpili cikarmak hic objektif degil. Kisi zaten o univde hali hazirda calisiyor, bir derece yukselmesi en dogal hakki.

 4. yrd doç adayı diyor ki:

  Bende yl ve doktorayı dışarıdan bitirdim YDS: 72. 10 yıllık deneyimi olan öğretmenim. Üniversitelerde yrd doç kadrolara bakıyorum. Hocam bizim alacağımız adam belli, Arş. gör. alacağız falan filan bezdirdiler beni. Ahbap çavuş ilişkisi devam ettiği sürece gerçek bilim insanlarının üniversitede çalışması zor:(

  Bir de bir araştırma yapılsa. Türkiyede kaç tane aynı soyisimli ve birbirleriyle akraba akademisyen var merak ediyorum. Eminim çok yüksek bir sayıdır..

  1. Diferansiyel diyor ki:

   Hocam dışardan bitirip kadro alan çok kişi var. Sorun, sizin kişilere açılmış kadrolara başvurmanız ve bu sorunun çözümü de kendinizi bir üniversiteye kabul ettirmeniz. Ayrıca sizin gerçek bilim insanı olduğunuz ne malum ki öyle bir cümle kuruyorsunuz?! Kaç konferansta bildiri sundunuz veya kaç bilimsel toplantıya katılıp meslekdaşlarınızla görüş alışverişinde bulundunuz, alanınızdaki kaç öğretim elemanıyla muhabbetiniz var? Eğer kaliteli iseniz muhakkak bir üniversite tarafından istihdam edilirsiniz. Hatta davet bile edilirsiniz, örneğini gördüm. Ama lütfen her öğretmenlik diploması alanın devletten atama beklemesi gibi her doktora diploması alanın da üni.de istihdam edilmesini beklemeyin. Çünkü pek çok bölümde o diplomalar resmen dağıtılıyor.

 5. Akademisyen aday adayı diyor ki:

  “Felsefe Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Yakıt ise bu gelişmelerden haberinin olmadığını söyledi.”

  Keşke bu cümleyi başa koysalardı da gerisini okuma ihtiyacı hissetmeseydim.

 6. cihan diyor ki:

  yrd.doç. kadroları üniversite yönetimi açısından kişiye özel açılan bir kadro ve bu uygulamayı gayet normal görüyorlar

Yorum Yaz